Odhalený Egypt

USA, 2010, 80 min

Réžia:

Philip Gardiner

Robert Bauval

„Narodil jsem se v Egyptě, musím ale hned s velkým zármutkem dodat, že nejsem Egypťan,“ začíná v úvodu tohoto dokumentu své vyprávění jeho protagonista Robert Bauval. Po rodičích je sice belgického a maltského původu, ale Egypt je jeho domovinou a zároveň velkým koníčkem. Jako stavební inženýr se zabývá zdejšími starověkými stavbami. V publikaci Souhvězdí Orionu a tajemství pyramid zkoumá důvody budování pyramid a tajemství, která skrývají, kniha Strážce počátků je věnována Velké sfinze. Jeho zjištění jsou někdy tak odvážná a převratná, že rozvířila diskusi v odborných i laických kruzích. Co všechno Bauval s kolegy odhalil? (Kino Svět)

Arsenal83

Kamerové spracovanie je hrozné hlavne v tých prestrihoch, prečo tam ten týpek rozpráva svoje zážitky či podnety ohľadom Egypta a kamera strihá na neho raz zľava, raz sprava, raz iný profil, inokedy spredu a potom dobre že nie zozadu, aby sme videli poriadne tú plešinu Roberta Bauvala. Ale to, čo hovorí, je špička, Je tu aj iný názor na egyptológiu a neviem, prečo ho nazývajú šarlatánom, keď sám opiera svoje názory o vedecké fakty. Zdá sa, ako by sme sa vo vedeckých sférach pohybovali v nejakom začarovanom kruhu, kde jedna klika má patent na pravdu a všetko ostatné je hoax. Ale ako Bauval správne hovorí, aj Darwin, aj Galilei aj mnohí ďalší boli vo svojej dobre považovaní za bláznov. Ale to, že niečo tvrdí väčšina, neznamená, že má pravdu. Takéto úsilie vo vede, aké predvádza Bauval, ja len vítam. ()