Kdybychom se nepotkali

• Španielsko Si no te hubiese conocido (viac)
všetky plagáty

Manžel a otec Eduard, který při tragické nehodě ztratil rodinu, cestuje po paralelních světech, aby tam našel pro svoji milovanou ženu lepší osud. (Netflix)

misterz

Len veľmi málo filmov, či seriálov, dokáže v divákovi vyvolať toľko emócií. Pritom nejde o nič prehnane patetické, ani sentimentálne. Všetko, vrátane romantickej linky, si plynie svojim tempom a hlavne prirodzene, ako keby vystrihnuté z katalógu života. Tie myšlienkové pochody a filozofické úvahy hlavného hrdinu, ale aj vedľajších postáv, boli brilantné. Páčili sa mi aj všetky tie časové dejové linky a ich význam a prevedenie do celku. Pritom nejde o nič zložité, no emocionálne to zasiahne rovno do srdca. Španieli sa zase raz pochlapili. Netvrdím, že bolo všetko dokonalé, a že tu nie je máličko vaty, alebo miest, ktoré bavia menej ako tie ostatné, no na plný počet to rozhodne je. Áno, paralelné vesmíry tu rozhodne sú, to že ich ešte nikto nedokázal neznamená, že tomu tak nemôže byť. Ide o sféru, kde nič nemôžeme považovať za blbosť. Aby sme potom náhodou neskončili ako ranní kresťania vo filme Agora, ktorí si vesmír predstavovali ako truhlu s vekom a namaľovanými hviezdami. Bravoooo ()

djfun

Námět absolutně super, zpracování však lehce pokulhává a hlavní "tajemství" a "velké finále" kolem zásadní ženské postavy je odhadnutelné skoro ihned. Nicméně ten příběh je tak přitažlivý, že to v kombinaci s "ňoumou" Eduardem a lehce jalovou, ale zároveň úžasnou a k sežrání Elisou slušně utáhnou k víc než solidní koukatelnosti. Skoro lepší, než "Okna vesmíru dokořán":)) Btw, za chvíli budu díky netflixovskejm serošum asi umět španělsky: Everest de universos paralelos:) ()

FIAT 500

Mám rád filmy/seriály o cestování časem. Pokud se tam vyskytuje více vesmírů, potom vždycky rád uvažuju, jestli to je tak i ve skutečnosti, jestli třeba někde existuje další a lepší verze mne samotného... Z tohoto pohledu mne námět katalánského seriálu na Netflixu docela zaujal. Co zamrzelo, to je fakt, že ačkoliv zápletku znáte z anotace, celý (nebo skoro celý) první díl to vypadá, že k ní ani nedojde, i když chápu, že takové uvedení do děje je kvůli následující naraci nutné. Také jsem trochu doufal, že cestování do minulých vesmírů bude nějak ovlivňovat přítomný vesmír, ale to by zase nikdo nemohl pracovat s premisou, že rodina je mrtvá (ačkoliv by se to i s tímto prvkem asi dalo vyprávět tak, že by se měnily vzpomínky rodiny a přátel, ačkoliv rodina až na Eduarda, by stejně nepřežila) a celý příběh by byl asi o poznání složitější. Takže kolem a kolem dobrá práce, bude se to líbit zvláště někomu, kdo má rád hodně pomalé tempo natáčení i vyprávění, osobně bych to možná o díl dva zkrátil a trochu to zhustil, ale to už vem čert. V průběhu seriálu se objeví pár "zvratů" a jeden docela velký cliffhanger, který zprvu nečekáte, ale postupně, zhruba v době, kdy se objeví v seriálu, vám nejspíše taky dojde. Trochu jsem doufal v jiný, možná uzavřenější závěr, na druhou stranu takhle to dává prostor každému dotvořit si tu svou verzi. Musím říct, že představitel Eduarda mne místy trochu štval, za což asi nemohl herec jako takový, ale některé dialogy a charakteristika postavy. Také se tam sem tam, trochu na sílu, objeví moderní feministicko-emancipační linka v podobě několika dialogů. Seriál by se bez nich obešel, konec konců až na útoky na madridskou MHD v roce 2004 se tam politika vůbec neřeší. Ale budiž. Celkově ale hodně zajímavý počin, bavilo mne hledání odlišností v jednotlivých realitách i to, jak tvůrci propletou osudy postav mimo hlavní (ale byla nakonec skutečně hlavní?) dějovou linii. Co je pro mne hodně důležité, seriál umí vyvolat emoci. Není to jen klasická ždímačka, ale v některých momentech vám bude Eduarda strašně líto a ostatně celého osudu jeho rodiny. Závěrem mne napadá otázka, co je vlastně hlavní motiv seriálu? Že existuje nějaký osud, který nelze zvrátit v žádném vesmíru, v žádné realitě? Možná... Za mne čtyři oriony, i přes pomalejší tempo a některé méně povedené scény. A pokud máte Netflix, jasné doporučení. ()

gachik

Míchanice sci-fi, telenovely a romantického dojáku, ale (jak už jsem se přesvědčil vícekrát) u španělských seriálů to na mě prostě nějak funguje. Občas jsem nechápal, proč se postavy musí chovat tak debilně (jasně, bylo to ve scénáři ;-)), ale ve výsledku jsem celý seriál dal skoro na jeden zátah. Příběh není příliš roztahaný a je uzavřený, což beru jako velké plus. Možná se na něj někdy podívám znovu :-). ()

klerr

Krásný příběh, i když té romantiky a dojemnosti tam je na mě zbytečně moc. Prvni půlka se navíc  hrozně táhne, až jsem chvílemi přemýšlela, že už to nedokoukam; urcite by bylo lepsi, kdyby to mělo tak o dva díly méně. Ale stálo to za to, konec podle mě velmi povedený, i když jsem závěrečný plotwist čekala. ()

Donmane17

Málokdy na něco koukám s titulkama. Ale zde se mi hodně líbil námět. Skvěle tu vyřešili paradoxy způsobené cestováním v čase, protože to pojali jinak. A tenhle způsob se mi prostě líbil. A ten konec byl pro mě optimální, nebyl důvod to víc natahovat. ()