Večný svit nepoškvrnenej mysle

• Česko Věčný svit neposkvrněné mysli (viac)

Život osamělého a nesmělého Joela se od základu změní, když potká excentrickou a temperamentní Clementine. Ta je výstřední ve všech směrech a k bláznivým kouskům stále úspěšněji vyzývá i Joela, jenže je rovněž nevyrovnaná a výbušná a jednoho dne se rozhodne Joela zbavit a začít znovu. Na experimentální klinice se podrobí vymazání paměti, a jelikož pokus dopadne úspěšně, rozhodne se zdrcený Joel pro stejné řešení. Nemá ale štěstí, tentokrát se zákrok vymkne lékaři z rukou a dílo zkázy dokoná jeho asistent, který se místo pečlivého monitorování mozkové činnosti klienta nechá svést k divokým erotickým hrátkám. Režisér umí mistrovsky rozrušovat časoprostorovou kontinuitu a nahrazovat ji asociativním spojováním útržků, jež pocházejí z různých vrstev paměti, a zde se tento princip uplatní při rekonstrukci celého vztahu ústřední dvojice. Odvíjí se pozpátku, k některým zážitkům se film opakovaně vrací, mnohé deformuje v závislosti na Joelových rozjitřených emocích. (oficiálny text distribútora)

rob_troy

Když sem viděl tenhle film poprvé, vůbec jsem to nechápal a přišlo mi to celkem nezáživný. Teď když jsem to viděl znovu už bych takový přístup neměl. Rozhodně skvělý film se skvělým Jimem Carreyim. Jako fanoušek Carreyiho sem byl rozhodně rád za trošku jiný směr než jen komedii. On hold umí i Romantiku a napínavé drama o myšlenkách a lásce. ()

Swayne

V akom chorom scenáristickom mozgu sa mohlo zrodiť niečo tak geniálne ako scenár ku tomuto filmu? Naozaj nerozumiem... A ešte aké ďalšie choré režisérske, kameramanske, editorske a ešte neviem-aké mozgy sa museli stretnúť, aby vznikla tak nádherne jednoducho-komplikovaná love story plná paradoxov, vraviaca v podstate iba to jedno dávno obohraté klišé - "láska hory prenáša". Je to tak. Bez debaty. Plných desať. ()

ladyClaire

Po zhlédnutí měním svůj názor na Jima Carreyho, kterého jsem doposud měla za továrnu na výrobu dementních ksichtů a kukučů a vyloženě mě točily jeho specifické projevy ve většině filmů, které jsem s ním viděla. Tady je zužitkoval ku dobru a dokázal mě přesvědčit, že se v něm mýlím. Originální a krásné. ()

Verunka84

Kdyz se na ten film divala moje sestra, tvrdila jaka je to kravina. Ja porad nevim, co si o tom mam myslet, ale protoze miluju Kate Winslet a Jim Carrey to vyjimecne nedela opicky, zarazuji tenhle film do me top desitky. Takhle si predstavuju netradicni film o lasce. A kez by, kez by, slo nekoho vymazat. ()

kymla

Neotřelé, pravdivé, melancholické. Film, který musíte vidět víckrát, aby jste ho pochopili. Strhující výkony dvou hlavních hrdinů dokresluje úžasná hudba. Jim Carrey dokázal, že umí víc než se pitvořit a opravdu mu role introvertního, skromného Joela sedla. Kate Winslet v roli lásky hlavního hrdiny podává strhující výkon. Živelnost Clementine kontrastuje s uzavřeností Joela. Prostě příběh dvou lidí, kteří si musí projít těžkostmi, aby pochopili, co pro sebe znamenají. ()

Horxus

Konečně. Konečně se Jim Carrey přestal pitvořit. A konečně si zahrál v nějakém normálním filmu. I když se vlastně ale sama nemůžu rozhodnout, zda je Eternal Sunshine of the Spotles Mind naprostá kravina nebo výborný film. Celé je to zvláštní a občasné chyby a nesmysly prostě jen skrývá za nálepku s nápisem Sci-fi, do jejíž kategorie se sám řadí. Asi nebunu jediná, kdo si bude muset dopřát ještě jedno shlédnutí. Třeba to konečně pořádně ocením, teď když vím, jak to dopadne. Zatím 3,5*. ()

PAVLIS

90% Film, který lze docenit až napodruhé (poprvé za 7/10) a v pozdějším věku. Depresivní a nádherný zároveň, ve své složitosti jednoduchý a chladný i plný emocí. Jindy neslučitelné protiklady v tomto případě výjimečně fungují. ()

voldemorf

Neuvěřitelně smutný a nádherný film. Nemám ráda hrátky s mazáním paměti, obzvlášť pokud má být pointou osudová láska, která překoná i zapomnění. Ale tady to fungovalo, nerušilo mě žádné klišé, emoce na mě působily opravdově. Navíc bonus - Kate Winslet sluší barevné vlasy a Jimu Carreymu sluší vážná poloha. ()

bloody21

no...napadlo mě, třeba je tohle špatná úvaha, ale také logická...Kate Winslet si ho nechala vymazat a žila si svuj život..pak přišel Carrey a chtěl ji též vymazat, pochopil bych i že najednou dělal věci, před tím než se poznali, ale jak se najednou znovu znali? zničeho nic ji vezl vychrápanou v autě..Jak když si žila už vlastní život? asi to muj primitivní mozek nechápe a třeba je za tím něco víc, někdy jsem se nudil, jindy mi to zas připadalo originální...její vlasy..nakonec mi vychází čtyřka ()

konysua

Musím se přiznat, že jsem ze začátku dost tápal. Vlastně jsem tápal i později, ale pak to do sebe perfektně zapadalo. Romance je nezměrná, nedojala mě to k slzám, ale to co měly mezi sebou Jim a Kate mi dělalo dlouhé chvíle, romance je tedy nezměrná. Scénář je na stejném vrcholu jako mnoho dalších faktorů snímku, ale nad Jimovou myslí jsem se rozplýval snad nejvíc. Naprostá originalita a mnohdy jednoduchost provedení všemu dodává ladnost a plynulé přechody mezi scénami. Jim a Kate jsou jasnými adepty na jedny z nejlépe zahraných rolí, ale hlavně mě překvapila externí složka, ta reálná, tu osazenstvo zvládlo rovněž bravůrně. Zkrátka, každý dialog je přednesen precizně. 10/10 ()

teltri

Výborný film. Typická Gondryovka. Akoby som sa díval na videoklipy Bjork :) Dobre, že sa dej filmu časom posunul do pozitívnej roviny, lebo zo začiatku to bolo dosť depresívne. Veľmi zaujímavý námet, v ktorom som sa často strácal. Jim Carrey fajný ako vždy. Kate Winslet pohodová a trochu divná, ako vždy. ()

Matte27

Krásné, uvěřitelné, smutné. Po druhém shlédnutí jsem sice nebyl tak emocionálně vyždímán jako poprvé, zato se mi odhalila ta druhá rovina snímku. Až teprve teď jsem si uvědomil, že mazání vzpomínek není nic jiného, než příběhová berlička pro film o dvou lidech, kteří se snaží na sebe zapomenout. Osekáme-li všechny ty "sci-fi" prvky, zůstane nám film o vztahu. O vztahu, který byl krásný, ale teď se řítí do záhuby. Joel se nemůže zbavit hořké chuti po rozchodu a tak hledá způsob, jak na ni zapomenout. Avšak čím více se o to snaží, tím více na ni myslí a začínají se mu vracet ty krásné, nikoliv špatně vzpomínky. Ona hledá zapomění v náruči jiného muže. Sama však není schopna zvládnout nový vztah, jelikož jí nový partner až příliš připomíná Joela (nebo si to jen namlouvá?) Finále nastává, až si oba vše vyříkají. Upřímně a bez servítek. Ve filmu byla tato fáze komunikace vedena prostřednictvím kazet s nahrávkami. Nakonec, oba poučeni z vlastních chyb, to zkoušejí znovu. Bravo. Za mě nádherná práce s příběhem, který je sice úplně prosťounký, ale díky paralele s mazáním paměti získává na údernosti a kráse. ()

chesterko

Miestami zmätený, inokedy dojatý i naštvaný. Znudený? Nikdy. Poprosím niekoho, kto je v top užívateľoch, nech sem nakreslí takééééto obrovské srdce. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

Gondry se vrací k „haluzím“, adaptuje Dicka

23.02.2011

Michel Gondry, jeden z nejosobitějších současných režisérů, dokázal Zeleným sršněm, že dokáže svůj originální rukopis odstavit na vedlejší kolej a natočit zcela standardní „hollywood“. Máme jej ale… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz