The Twilight Zone - Season 5 (1963) (séria)

Number 12 Looks Just Like You (S05E17)

(epizóda)

Omnibus

"Z katalogu vybírej, moc se holka nevzpírej!" Ostatně, slovy její hodné maminky, které leží na srdci blaho dcery: "Co je na tom hrozného, být krásná?"  V totalitní odnoži reklamně konzumní společnosti jedince nemilosrdně semele nejen reklama (proti té si člověk může zachovat svobodu ducha, ale jen za cenu značného úsilí), ale i naprosto odlištěné soukolí státní mašinerie. Toto zotročení svobodné vůle a povinné vymytí mozku bylo vysvětlováno se zářivými úsměvy, ovšem cynicky nekompromisně, takže celá tahle epizoda, včetně depresivního finále je až mrazivě bezútěšná. Zaplaťpánbů, že tentokrát to vizionář Rod Serlig časově netrefil, jinak jsme tady byli všichni na jedno brdo už 22 let! ()

Willy Kufalt

Další z řady zajímavých antiutopických vizí v Twilight Zone je důkazem, že tvůrci původní Zóny se nevyčerpali ani po desítkách natočených povídek a i v poslední sérii dokázali přijít stále s něčím novým a originálním. Svět, v němž se plastické zákroky do obličejů a figur lidí staly již dávno samozřejmostí a posunuly se do nového společenského fenoménu transformace na zjednocené a zaměnitelné lidi, mě poměrně děsil, i když byl dosyta naplněn pěknými mladými ženami. A přesně tak působí i tradičně zcela neočekávatelný závěr: ačkoliv hlavní kladná hrdinka konečně nalézá spokojenost a září štěstím, vy naopak teprve pocítíte děsivý smutek nad vizí neodvratného a často morálně šíleného vědeckého pokroku... A jak přemýšlím, nenapadá mě nic, co bych mohl této krátké TV inscenaci ze soudku sci-fi vytknout, protože i ta chudá studiová výprava zde velmi dobře sedí a tou vyprázdněností prostoru v precizně nasnímaných záběrech ještě více umocňuje stísněnou atmosféru. ()