Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

Recenzie používateľa IvcaSammet k tomuto seriálu (2)

Chobotnica (1984)

Velmi pěkný a velmi pravdivý seriál o Italské mafii. Dlouho jsem uvažovala, jak seriál ohodnotit. Celkově se mi seriál hodně líbil, ale docela často obsahoval slabší scény, které nebyly pro děj zase až tak důležité. Obzvlášť ze začátku se příběh rozjížděl docela pomalu. Navíc seriál obsahuje až příliš mnoho jmen, které si musí člověk pamatovat, aby dokonale chápal všechny souvislosti. S tím se ale samozřejmě u této tématiky počítá, jenže je problém to všechno na první shlédnutí pochytat. Chobotnice se mi opravdu hodně líbila a velmi ráda se k ní zase někdy vrátím. ()

Season 2 (1986) (S02)

Chobotnice 2 byla podle mě ještě lepší než její první série. Konečně se rozjely nelítostné boje, které v první sérii docela chyběly. Celkově byla druhé série i o dost silnější příběhem. Přesto ale pořád ještě nemůžu hodnotit pěti hvězdičkama. Když už jsme se konečně zbavili Paoly a odsunuli Else do pozadí, zjevila se hraběnka Olga ... Tato "romance" mě vždycky dokázala tak akorát otrávit a někdy i zkazit celkový dojem z dané epizody. Navíc druhá řada obsahovala, stejně jako první řada, mnoho scén, které pro děj nebyly vůbec důležité ... Co se týče samotného příběhu, přiznám se, že jsem se do jmen zamotávala ještě víc než v první řadě, ale s tím jsem samozřejmě počítala, takže to jako mínus rozhodně neberu. Jen se na Chobotnici 2 budu muset někdy povívat znovu, aby mi nějaké souvislosti došly ve chvílích, ve kterých původně měly. ()