Chobotnica

• Česko Chobotnice (viac)
Taliansko / Francúzsko / Rakúsko / Španielsko, (1984–2001), 68 h 23 min (Minutáž: 52–114 min)

Michele Placido, François Périer, Paul Guers, Remo Girone, Patricia Millardet, Nicole Jamet, Florinda Bolkan, Jacques Dacqmine, Cariddi McKinnon Nardulli (viac)

Policajného inšpektora Corrada Cattaniho preložia na Sicíliu. V policajnej praxi sa špecializuje na mafiu a s ňou prepojených priekupníkov s drogami. Transakcie týchto „legálnychˮ obchodov chráni banka, a preto vyzerajú legálne. Komisár Cattani sa kvôli profesionálnemu prístupu a nasadeniu stáva terčom vyhrážania. Po únose vlastnej dcéry musí Cattani odvolať svoju obžalobu proti hlavnému podozrivému. Komisárovu dcéru Paolu po únose v zúboženom stave prepustia a komisár Corrado spúšťa nemilosrdnú odvetu voči zločincom. Seriál má v sebe takmer surovú realistickú sugestívnosť, nemazná sa s predstavením postáv, okolností, prostredia a činov. Každá časť končí v najnapínavejšej chvíli. Seriál sústredene odkrýva aj osobný život hlavného hrdinu. Profesijné a osobné sa v Chobotnici neraz priam bytostne prepája rovnako ako v živote. Ústrednú postavu komisára Corrada Cattaniho stvárnil Michele Placido... Po odvysielaní prvej série seriálu sa mafia vyhrážala celému štábu aj hlavnému predstaviteľovi. Filmári preto presunuli nakrúcanie z Talianska do iných európskych krajín – do Švajčiarska a  do Nemecka. (RTVS)

Recenzie používateľa Moraldo k tomuto seriálu (6)

Chobotnica (1984)

Jedna z nejlepších krimi co znám. Nejraději jsem měl díly, kde se objevoval slizký Tano, advokát Terasini a neuvěřitelně schopný Espinosa. A ta hudba.... naprosto nadpozemská záležitost. Ááááách. Neznám tísnivější atmosféru... ()

Il cuore del problema (1990) (S05)

A chobotnice po smrti Cattaniho nabrala druhý dech... Hodně působivé prostředí, hudba a všudypřítomná beznaděj. Spravedlnost nemůže vyhrát, protože by to bylo proti zájmu mnoha vlivných... ()

L'ultimo segreto (1992) (S06)

První série, kdy jsem si uvědomil, že mi tu už Corrado nechybí... Jedna z nejlepších sérií La Piovry, hned po IV. Italská mafie s kapkou československých porevolučních ksindlů ()

Indagine sulla morte del commissario Cattani (1995) (S07)

Tedy nechápu celkem nízké hodnocení této série... po dvojce a čtyřce pro mě jednoznačně nejlepší série.. Otravné rádio Taaaaaaaaaaam Tam nemá chybu zrovna tak jako morální past, do které se dostává jeho moderátor. Hraběnka Camastrová ve vrcholné formě, po které následuje tvrdý pád a smrt. Návrat na Sicílii a hodně tísnivá a působivá atmosféra... Moc pěkné. Po téhle sérii to šlo trochu dolů... ale na druhou stranu. Přeživší hrdinové zestárli, osud si mnohé z nich našel a dohnal.... Kdo z nás tu dokáže po čtyřicítce stát v plné síle a vítězit.... teprve s přibývajícím věkem jsem docenil, jak moc se tenhle seriál blíží realitě. Spolu s přibývajícími léty slábnou ambice a nastupuje touha po klidu a rezignace.... Nejlepší seriál, co jsem kdy shlédl. ()

Lo scandalo (1997) (S08)

Trochu nechápu zdejší nízké hodnocení. Zrovna tak jde mimo mě kult Corrada Cattaniho. Hodnocení celé řady se propadá po jeho smrti, já ale za vrchol série považuje řadu sedmou... a pokud jde o kult osobností... Můj Favorit je Espinosa. Osmička je hodně dobrá, dějově jde sice úplně mimo, ale je to návrat ke kořenům postav i zločinu. ()

Season 10 (2001) (S10)

Pokud se smíříte s tím, že Corrado je mrtev, objevíte jednu z nejlepších krimi, co kdy byla natočena. A platí to pro všechny serie, i když první čtyři získávají díky charismatu Corrada ještě cosi nedefinovatelného navíc. Pokud má někdo pocit, že poslední série nejsou dobré, tak ať si přepne na Cobru 11... :-( Za vrchol a gradaci děje považuji sedmou řadu, nicméně i ty další Vás obohatí o nadprůměrný filmový zážitek. ()