1961: Jurij Gagarin, první člověk ve vesmíru

(TV film)
  • Francúzsko Mystères d'archives : 1961. Gagarine, premier homme dans l'espace (viac)
Dokumentárny / Historický / Krátkometrážny
Francúzsko, 2012, 26 min

Známé i nově objevené záběry z archivů, ukazující událost, která změnila poměr sil velmocí v dobývání vesmíru... Onu středu 12. 4. 1961 vzlétl člověk poprvé do vesmíru. Byl to sovětský občan a jmenoval se Jurij Alexejevič Gagarin. O dva dny později byl v Moskvě přivítán jako národní hrdina nejvyšším představitelem komunistické strany – Nikitou Chruščovem. Na cestě mezi letištěm a Rudým náměstím ho čekaly ovace ohromného množství lidí. Během posledních osmačtyřiceti hodin se zpráva o kosmonautově úspěchu rozšířila po celém světě. Necelé čtyři roky poté, co byla vyslána na oběžnou dráhu první umělá vesmírná družice – Sputnik, se potvrdil náskok Sovětů před Američany. Bylo to významné vítězství ve vesmírných závodech a uprostřed studené války rovněž skvělá propagace komunistického režimu. Gagarinův úspěch byl pro Spojené státy opravdovým políčkem do tváře. (Česká televize)

zdeny99

Svižný dokument o prvním letu člověka do Vesmíru. Tím, že je to pouze necelá půlhodina, tak je zde řečeno jen to nejnutnější, což je podle mne dobře. Protože podrobné informace by si stejně běžný divák nezapamatoval. A co je na tomto dokumentu stěžejní, tak to jsou zachovalé záběry z archivů o této události. Ze samotných příprav, vzletu a poté při oslavě Gagarina na Rudém náměstí. [3. hodnocení, 1. komentář, -%] ()