Xena

• Slovensko Xena (viac)
USA / Nový Zéland, (1995–2001), 98 h 9 min (Minutáž: 42–45 min)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Hudba:

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Márton Csókás, Danielle Cormack (viac)

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Xena, mocná princezna, zocelená žárem bitev. Síla... vášeň... nebezpečí. Její odvaha změní svět. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Skrivan k tomuto seriálu (86)

Livie (2000) (S05E20)

Starý Joxer v předchozí epizodě měl své opodstatnění. Xena a Gabriela se probírají v Áreových ledových rakvích a zjišťují, že uplynulo dlouhých pětadvacet let, během kterých je všichni (včetně bohů) považovali za mrtvé. Xena se okamžitě vydává hledat svou ztracenou dceru, místo toho ale v Římě narazí na krvelačnou římskou vojevůdkyni Livii. ()

Eva (2000) (S05E21)

Xena se musí chtě nechtě utkat se svou dcerou. Jak do toho zasáhne Árés a pro koho bude tento boj osudným? ()

Mateřství (2000) (S05E22)

Eva si prochází katarzí a bohové se dozví, že je naživu. Strhne se tak osudová bitka mezi bohy a smrtelníky. Do té se konečně výrazněji zapojí i Afrodíta, nemalou roli tu má i Árés. Kromě toho tu dostáváme další paralely mezi Eliho učením a křesťanstvím (ačkoli vycházejí z úplně jiného filosofického kontextu), už jenom čekám, až se dozvíme, že Xena byla ve skutečnosti panna Maria. ()

Série 6 (2000) (S06)

Po našlapané a nabušené páté sérii přichází šestá, která je... Zklamání je asi to nejlepší slovo. Začátek vypadá ještě slibně, ale co se děje potom, nad tím mi zůstává rozum stát. Jako by se tvůrci přestali o cokoli snažit. S postavou Evy si zřejmě neuměli poradit, a tak ji prostě na většinu epizod odstranili (ano, taková je Xena milující matka, co pořád mluví o tom, jak Evu miluje). Závěr je úplně mimo, nechápu, proč tak zajímavě rozběhnutá mytologie seriálu nebyla dořešena. Z poměrně zajímavého příběhu se tak dostáváme až někam do Tartaru, což Xenu definitivně pohřbívá. ()

Návrat domů (2000) (S06E01)

Šestá série nás přivítá novou znělkou. Ocitáme se ale ve světě, kde přestávají staré pořádky. Zvládne se Árés vypořádat se svým smrtelným životem? A jakou roli v tom hrají Amazonky? Rozhodně je tu pár dobrých nápadů a momentů, ale oproti konci páté série je to zkrátka sešup. ()

Prokletí Amphipolis (2000) (S06E02)

Xena se vydává za svou matkou do Amphipolisu, ale místo svého rodného města a domku nachází město duchů a strašidelný dům. Dostane se nám tak několika skutečně působivých hororových scén, ale i několika spíše srandovních. Dočkáme se nicméně i exorcismu a konce, který slibuje další tajemná a nadpřirozená dobrodružství. ()

Srdce samoty (2000) (S06E03)

Kdo usedne na uvolněný trůn v pekle? Seznamte se s Luciferem, ubohým archandílkem s extrémně slabou vůlí, a s Xenou, největší pokušitelkou pod sluncem. Luciho je mi vlastně líto a Xenino chování neschvaluju :D Vyskytuje se tu ale spousta skvělých momentů i vtipných hlášek. Ovšem triky kolem andělů za moc nestojí. ()

Kdo je Gurkhan? (2000) (S06E04)

Gabriela se setkává se svou o pětadvacet let starší sestrou a dozvídá se příběh celé rodiny. A tak se vydává na svou cestu za pomstou a nám se tak dostává příběh, který je... předvídatelný a do velké míry vlastně podobný už jiné epizodě, kterou jsme tu viděli. ()

Dědictví (2000) (S06E05)

Xena s Gabrielou (a bez Evy, přestože její absence zde není nijak vysvětlená) putují pouští a narazí na kmeny, k nimž se pověsti o princezně bojovnici také dostaly a očekávají, že je povede proti Římanům. Hlavním tématem je zde odpovědnost za své činy. Prostředí pouště je působivé. Samotný příběh ovšem zas tak zajímavý není. ()

Pekelná propast (2000) (S06E06)

Xena s Gabrielou zažívají dobrodružství s lidožrouty. Ti jsou nejdříve úplně supersilní, ale později se s nimi dá normálně bojovat. Řešení jejich situace je nesmyslné a nepravděpodobné, výkřiků Xeno! - Gabrielo! je tady snad nejvíc ze všech epizod, až je to otravné. Ovšem hudební složka této epizody opravdu vyniká. ()

Zlato Rýna (2000) (S06E07)

Co jsme tu ještě neměli? Správně. Severskou mytologii. A tak za Xenou přichází Beowulf a Xena s ním odchází kamsi do neznáma, aby se opět věnovala něčemu ze své tajemné minulosti. Do toho všeho ještě motivy z Nibelungů - no nemilujte to! :D ()

Prsten (2000) (S06E08)

Severské dobrodružství pokračuje a kromě dříve uvedených příběhů se nám sem promítá i Pán (nebo spíš Paní?) prstenů. Navíc raketově přibývá lesbických motivů, o lásce mezi ženami se tu dokonce explicitně mluví, takže z toho všeho dohromady je to docela srandykopec. ()

Návrat valkýry (2000) (S06E09)

Závěr severské trilogie je z těchto tří epizod rozhodně nejlepší. Xena opět bojuje, nicméně tentokrát s amnézií. Nicméně stihne se během toho i vdát. Beowulf se konečně projeví i jako hrdina, avšak stále ne tak, jak ho známe z eposu. A z Gabriely je tu Šípková Růženka a konečně jí to zase sluší. :) ()

Starý Áres farmu měl (2001) (S06E10)

Ach ne, Gabriela opět přišla nějakým záhadným způsobem o své krásné dlouhé vlasy. Každopádně to podstatné zde je Árés. Celá zápletka kolem něj a jeho smrtelnickém působení na statku je vtipná, nechápu ale, proč v jedné z předchozích epizod, která se odehrávala v budoucnosti, byl Árés stále bůh, když je nyní smrtelník, a jak to, že za těch pětadvacet let vůbec nezestárl (například v porovnání s Joxerem, ze kterého už byl stařec)... ()

Nebezpečná kořist (2001) (S06E11)

Kdo je lovec a kdo kořist? A přežijí to Amazonky? Není to ta nejlepší epizoda, kterou nám Xena nabídla, je ale plná napětí, akce, nelidských zvěrstev a taktizování. ()

Bůh, jehož znáš (2001) (S06E12)

Čas plyne, a tak se na římský trůn dostává nový císař a bůh v jednom - Caligula. Kromě jeho pověstného šílenství je tu s ním i Afrodíta a tajemné pouto mezi nimi. Podaří se Xeně zachránit nejen bohyni, ale i svou dceru a zbavit svět dalšího lumpa, když se jí do cesty postaví i sám archanděl Michael? Epizoda je to spíš průměrná, ale díky dost psycho závěru dávám slabší čtyři hvězdy. ()

Jste u toho (2001) (S06E13)

Zvolený způsob vyprávění přes televizní reportáž je zajímavý, přináší i spoustu vtipných momentů (včetně úplně závěrečné scény), ale nějak zkrátka nechápu, kde se v antice bere televizní štáb. Čekal jsem nějaké vysvětlení, ale tvůrcům to prostě asi jenom přišlo cool, a tak to víc neřešili. Přes veškerou vtipnost mi to tak prostě nezapadá do celkového konceptu. Vysvětlí se tu ale jedna zdánlivá nekonzistentnost, což cením. ()

Cesta odplaty (2001) (S06E14)

Amazonky soudí Livii-Evu a Xena s Gabrielou se jí snaží pomoct. Nebyl by to ale znovubůh Árés, aby do toho nebyl nějak zapletený. Epizoda, která nenadchne, neurazí, ani nepřinese nic moc nového. ()

K Heliconu a zpět (2001) (S06E15)

Xena s Gabrielou ještě zůstávají u Amazonek, těm ale hrozí smrtelné nebezpečí. Zvládnou se s ním pod Gabrieliným vedením vypořádat? ()

Pošlete klony (2001) (S06E16)

Kvůli posunu o 25 let jsme se už dlouho nesetkali s žádnou Xeninou dvojnicí, a zřejmě proto se musíme přesunout až do současnosti a nějakou tu Xenu si naklonovat. Krom toho si také pustíme výběr "toho nejlepšího" z předchozích řad. Kupodivu to není ani tak blbé, jak to na první pohled zní (zejména díky vypočítavé Alti), i v současnosti to funguje, a je tu dokonce i pár vtipných momentů. Celkově je to ale jen lepší průměr. ()

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

22.03.2013

Byl vydatnou posilou v Rychle a zběsile 5. Vlastně kdykoliv byl na plátně, kradl si show pro sebe (není divu, že právě on měl privilegium pronést jedno povolené „f*ck" v PG-13 filmu). Drsný agent… (viac)

Natalie Portman jako princezna bojovnice?

Natalie Portman jako princezna bojovnice?

03.06.2009

Představa, že by někdo natočil celovečerní remake Xeny a do hlavní roli obsadil Natálku, je vskutku... přiznejme si to, lákavá. Ne, nedojde k tomu. Přesto si Natalie velmi podobnou postavu (resp.… (viac)

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

01.04.2009

Nikdo neví, odkud ta móda najednou přišla (vždyť posledně tady byl průšvih s názvem Poslední legie), ale najednou filmové a televizní tvůrce ohromně zajímá antický Řím. Kromě plánovaného… (viac)

Lev, čarodějnice a druhý díl

Lev, čarodějnice a druhý díl

28.11.2006

Popularita střapaté anglické siroty s jizvou na čele a úspěch filmové adaptace legendární trilogie Pán prstenů to byly hlavní impulzy, které před před pár lety spustili mánii po všem, co by se dalo… (viac)