Komisár Montalbano

• Česko Komisař Montalbano (viac)
TV spot
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Taliansko, (1999–2021), 64 h 33 min (Minutáž: 93–120 min)

Predloha:

Andrea Camilleri (kniha)

Luca Zingaretti, Peppino Mazzotta, Angelo Russo, Cesare Bocci, Davide Lo Verde, Roberto Nobile, Marcello Perracchio, Luigi Caruso, Rosario Spata (viac)

Taliansky seriál Komisár Montalbano predstavuje klasické detektívne príbehy, ktoré knižne stvoril taliansky spisovateľ, scenárista a režisér Andrea Camilleri. Salvo Montabano žije a pracuje vo fiktívnom sicílskom prímorskom mestečku Vigàta. Ako policajt v štátnej službe, sa zaoberá rôznymi prípadmi, ktoré sú typické pre región Sicílie, ako mafiánske zločiny, vraždy, nekalé praktiky, únosy. Je to veľmi  nekonvenčný vyšetrovateľ, ktorý vie byť priamočiary i prudký, no zároveň vie byť aj otvorený a láskavý k ľuďom. Prípady, ktoré vyšetruje, sa snaží čo najpresnejšie zrekonštruovať tak, aby prišiel k ich úspešnému vyriešeniu. Hlavnú úlohu Montalbana stvárňuje taliansky herec Luca Zingaretti. (RTVS)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (4)

Zlodej desiat (1999) (S01E01)

Asi se tady ještě hledali - herec se svou postavou, autoři s pojetím a tak. Sem tam je to příjemně vtipné, jindy dětinské, ten vztah jsem ani jednomu nevěřil včetně Francesca, ani s tím jídlem to zde není tolik rozehráno. Ale jinak ok, milý nadhled, jednotlivé střípky si musí divák sem tam spojovat sám a bez nápovědy, slušné lokace a Montalbanův kladný vztah k lidem, což je pro mne velkým plusem příběhu. ()

Hlas huslí (1999) (S01E02)

Další u ukázek, jak se dá za pomoci čistě filmových prostředků (pohledy, mimika obličeje, detaily), vytvořit elegantní detektivka, nijak akční, ale u níž se musí a dá přemýšlet, kombinovat, a přitom se bavit, jak to mezi postavami jiskří. ()

Tvar vody (2000) (S02E01)

První ze série velmi sarkastických detektivek Andrey Camilleriho o současné Sicílii. Vlivný politik je nalezen na Pastvisku, kde se v noci schází nejhorší sexuální lůza, a podle všeho zemřel při vyvrcholení. Všichni tlačí na komisaře Montalbana, aby vyšetřování co nejrychleji uzavřel, ale tomu se na celé věci nezdá pár věcí. Civilní herectví Lucy Zingarelliho dodává hlavní postavě ten správný říz. ()

Mačka a kanárik (2002) (S04E04)

Bez debaty, tahle série je celá vysoce nadprůměrná na to, co se točí za krimi kraviny. ()