Colonist

Druhý díl je úplným opakem Pilotu. Tohle už nepřipomíná Akta X ani vzdáleně. Seriál se vydává vlastní cestou, což je samozřejmě dobře, ale nemůžu se zbavit dojmu, že nás první díl tak trochu podvedl. Byl vlastně klamavou reklamou, prodával seriál, který nakonec bude úplně jiný. Čekáte komediálně pojatý konspirační thriller s prvky sci-fi? Kdepak. 1x02 se už o nějaký velkolepěji pojatý příběh nepokouší a stává se odlehčenou kriminálkou. Jádro příběhu je pojato vážně, ale copak nás u tohoto typu seriálu příběh zajímá? Kdo bude na "The Lone Gunmen" koukat kvůli ději? Já osobně na vraždu hackera a zločinnou ambasádu fiktivní postsovětské republiky kašlu, zajímá mě ústřední trio a jejich komické eskapády. Těch je tu dost, ale klidně by jich mohlo být ještě víc. Kdyby se tvůrci utrhli ze řetězu, úplně se vykašlali na děj a udělali z toho stoprocentní komedii, asi by ten seriál mohl fungovat. Ať nezasírají odlehčenými epizodami Akta X, ať se vyřádí tady. Vždyť právě v tom humoru je největší síla tohoto dílu. Uvedu jeden příklad za všechny: Osamělí střelci jsou na mizině a nemají prachy na benzín pro svou dodávku. Langley si proto přes hadičku "vypůjčí" benzín z nádrží jiných aut. Z toho vysávání je mu blbě a v domě oběti nablije do golfového bagu, který je popsán autogramy slavných golfistů. Aby na to matka oběti nepřišla (je to památka na jejího mrtvého syna), vezme Langly bag pod sprchu. Jenže voda spláchne i všechny podpisy. No a ty tři blázny nenapadne nic jiného, než že vezmou fixy a pokusí se podpisy zfalšovat, než se matka vrátí. Bohužel se jim to nepodaří ("Je to Tiger Woods, ne Tigger, ty imbecile!"), a tak za hrůzného řevu šokované matky prchají z domu. Takhle napsané to asi moc vtipně nepůsobí (musí se to vidět) a uznávám, že jde vlastně o docela laciný humor, ale já jsem se u toho vážně smál nahlas. Přesně takové scény podle mě fungují a do tohoto seriálu patří. A jen tak mimochodem - ta zmíněná scéna má příběhové opodstatnění, není to pouze prvoplánový gag (Byers v bagu objeví důležitou stopu). Je velká škoda, že těch povedených vtipných momentů není v epizodě více. Kvůli snaze o ten pofidérní děj má díl řadu hluchých míst, kdy to není vtipné, napínavé ani zajímavé. Je také fakt, že ne každý vtip je povedený. Stejně jako u Pilotu zde řada situací vyšumí do prázdna. Některé jsou dokonce trapné - třeba úvodní teaser se zinscenovaným Frohikovým kung-fu fightem je podle mě strašný. V případě Osamělých střelců ten humor funguje, když se pohybuje v reálných mezích. Prostě když tu máme tři asociální exoty, co řeší nějaký zdánlivě normální problém naprosto absurdním způsobem (viz ta scéna s bagem). Když se to však přežene jako v tom teaseru (pitvořící se Frohike zavěšený na lanech), tak to pro mě přestává být vtipné. Velkou obavu mám z postavy Jimmyho Bonda. Působí sice jako sympaťák, ale mám takové tušení, že bude po zbytek seriálu plnit funkci otravného side-kicka. Jimmy se hodně rychle omrzí, jestli ta humorná stránka jeho postavy spočívá akorát v tom, že začne řvát a změní hloubku hlasu. Z postavy Yves jsem také trochu v rozpacích, jako by tvůrci nevěděli, co si s ní počít, když už ji vymysleli. Uvidíme, jak se bude seriál dále vyvíjet. Přiznám se, že teď jsem docela zvědavý. Na prvních dvou dílech je evidentní jedno - sešlo se zde hodně talentu, před kamerou i za kamerou. Jen to prostě zatím seriál neumí prodat, je tu plno věcí, co mu srážejí nohy. Hluchá místa, nepříliš zajímavý děj, trapné gagy. Každopádně když už se nějaký vtip povede, tak je opravdu dobrý. A vzájemné špičkování Střelců je super, hlášky jsou tu na jedničku. () (menej) (viac)