Válečný pilot Antonín Maděra se po návratu z Anglie usadil v rodné obci Svatý Štěpán v Krušných horách. Spolu s brigádníky, kluky hrajícími si na „kauboje", a vrstevníkem Martinem Kandou začal hospodařit na místním velkostatku. Další dva zaměstnanci Tománek s Fojtíkem pracují, jak se ukáže, i pro skupinu Němců, zajímající se o volně se pohybující dobytek. Maděra se díky mladíkům konečně dostane k vlastnímu koni. Moravský sedlák Krivý, nový usedlík, se může pochlubit nejen velkými znalostmi při dalším shánění stáda krav, ale i krásnou dcerou Alenkou, která se okamžitě zalíbí Kandovi. Maděra navštěvuje stařičkého Birkeho, Němce, který jediný nebyl odsunut a tolik toho pamatuje... (Česká televize)

topi80

Ta černobílost charakterů (respektive černočernost záporáků) bije do očí, ale příběh se hezky rozjel, je v tom trochu té vesnické romantiky, akce a westernu, myslím, že mě tento seriál u obrazovky bude držet sakra pevně. ()

• Při rvačce v hospodě ve skladu proviantu, kde jsou na policích plechovky s jídlem, je slyšet při jejich pádu, že jsou prázdné. (sator)
  • Natáčeno v obci Úterý, Houska a dvoře Chýnov u Radiče. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)