Malé městečko Little Tall Island ležící u pobřeží Maine čekají krušné chvíle. Jeho obyvatelé se důkladně připravují na mohutnou sněhovou bouři, která má být nejhorší za posledních sto let. V nejvypjatějším okamžiku se však z vánice vynoří zlo mnohem děsivější, tajemný cizinec, který si říká Andre Linoge. Zná i ta nejtajnější temná tajemství každého obyvatele městečka a využívá je k tomu, aby některé z nich přinutil k sebevraždě, jiné pro změnu k vraždě. Pokaždé přitom předává obyvatelům velmi jednoduchý požadavek. Tvrdí: "Dejte mi co chci a já půjdu." Andre je ve skutečnosti ďáblův posel a to, co chce, je jedno z dětí Little Tall Islandu. Dítě, které by vychoval jako nástupce, tak, aby mohlo časem převzít jeho pozemské povinnosti. Přestože je totiž jeho život mnohonásobně delší, než život lidský, není Linoge nesmrtelný a tak za sebe musí vycvičit nějakou vhodnou náhradu. Jeho moc je veliká. Nejenže zná tajemství každého člověka ve městě a může všem udělat za života skutečné peklo, ale může dokonce zničit celé město. A v městečku je jen jediný člověk, který má dost síly, aby se mu postavil. Šerif Mike Anderson, který se snaží uchránit obyvatele nejen před bouří, ale také před zlem v podobě Andrého.

Trojdílný americký horor vznikl v roce 1999, kdy ho jako televizní minisérii natočil režisér Craig R. Baxley (Action Jackson, Temný anděl) podle námětu a scénáře Stephena Kinga, jednoho z nejslavnějších současných spisovatelů. Bouře století je první námět, který nevychází z knižní předlohy, ale King ho napsal přímo pro televizní minisérii. Přestože původně chtěl napsat pouze scénář, nakonec příběh zpracoval také jako klasický román, který vyšel krátce poté, co byla třídílná minisérie v premiéře uvedena na obrazovkách. (oficiálny text distribútora)

Tommassi3

"Dejte mi, co chci, a já zas odejdu !!" Nekorunovaný král hororu a tajemna Stephen King zde jasně dokazuje, že ač v psaní románů bezpochyby nemá konkurenci, jako režisér se svou tragickou Vzpourou strojů a scénárista neodkazující se na své knihy, ale tvořící přímo pro televizní formát se jeví velmi špatně !! Dalším nezpochybnitelným faktem bych nazval skutečnost, že s Kingovými předlohami si většina tvůrců prostě neví rady, nejlépe z této nevděčné disciplíny vychází stále nedoceněný Frank Darabont se svými majstrštyky jako Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle či podhodnocená Mlha z roku 2007, ačkoli si musíme uvědomit, že Kingovy náměty se zdají být velmi těžko zfilmovatelnými, většinou se totiž jedná o buď ryze dokonale béčkové kousky nebo o záležitosti, které se jako horory pouze tváří, a zacházení s nimi tak vyžaduje nejen velkou dávku odvahy, citlivý přístup, pochopení předlohy, ale vedle ovládání filmařského řemesla i rutinu !! Sníh jako takový, extrémní počasí i tma patří k těm největším berličkám navození atmosféry u podobných žánrových záležitostí, na což King v tomto případě očividně nejvíce sázel, a je třeba přiznat, že právem !! Atmosféra, mysterióznost i napětí by totiž v Bouři století mohly sloužit jako učebnicové příklady začínajícím filmovým tvůrcům, Tim " animovaný Superman" Daly jako představitel zákona i morálních zásad Mike Anderson i Colm Feore coby André Linoge se svýma uhrančivě černočernýma zlověstnýma očima v životní roli neskutečně zvedají snímek plný jinak velmi nesympatických hereckých trosek, což je však poplatné té cílené béčkovosti i žánrovým schématům, po této stránce do vysokého nadprůměru !! Ani hudba typického béčkaře Garyho Changa příliš nenadchne, byť při nejnapínavějších scénách svou jednoduchostí plní účel velmi dobře !! Myslím, že je Bouři století také třeba brát jako televizní minisérii, a nezalamovat se nad natažeností megalomanské stopáže, podotýkám, že teď při druhé projekci jsem ji bez obtíží i ve velmi pozdních hodinách zdolal v kuse najednou bez jakékoliv újmy na zdraví.. Celkově tak s velice rozporuplnými pocity řadím Storm of the Century ke svým nejoblíbenějším hororům vůbec a od páté hvězdičky jej dělí jen velmi špatně vypointovaný závěr a fakt, že třetí část filmu tak ani omylem nedokáže překonat první dva, přičemž první hodina a půl by se dala nazvat jako něco, co si přeje alespoň jednou v životě vidět každý opravdový hororový fanoušek a za to si režisér Craig Baxley zaslouží můj obdiv, v této nevděčné KRÁLovské disciplíně totiž uspěl se ctí !! [ Dabing 7/10 ] Pozoruhodně sofistikovaná práce Jana Kohouta na překladu dopomohla k udržení atmosféry původního znění, velmi povedený dabing studia Česká produkční 2000 v čele s rutinérem režisérem Martinem Veldou. ()

Matros

Tak tuhle ,,kingovku" fakt můžu. Skvělá atmosféra panuje v městečku odříznutého sněhovou bouří od zbytku světa. Dobře napsané a zahrané postavy, skvělá hudba a záporák, který by byl v samostatném hodnocení na 5 hvězd. Avšak nic není dokonalé, a tak musím poukázat na velmi (VELMI) dlouhou stopáž, která asi nebude všem vyhovovat. No ale já jsem velice spokojen. ()

MM_Ramone

Stephen Edwin King je jeden z najznámejších, najbohatších a najčítanejších súčasných spisovateľov. Počas svojej dlhej a plodnej kariéry napísal mnoho románov, noviel a poviedok. Veľa z nich bolo sfilmovaných. V prípade štvorhodinového horroru "Búrka storočia" sa však nejedná o filmovú adaptáciu literárnej predlohy. Stephen King to pojal ako čiste filmový projekt. Napísal scenár a podieľal sa i na produkcii. Opäť ma zaviedol na malý ostrov Little Tall Island (rodisko a domov Dolores Claiborneovej). Rozpútala sa tam nevídane silná snehová búrka, ktorá miestných obyvateľov izolovala od okolia. Počas tejto kalamitnej situácie medzi nich zavíta neznámy, tajomný Andre Robichaux. Pozná ich tajomstvá, vie o ich hriechoch a niečo od nich chce. "Dajte mi, čo chcem a ja zas odídem". Dajú mu to? **** ()

Terva

Gary Chang dělal hudbu k filmu natočenému podle námětu Stephena Kinga. Ten má i produkci. ČÁST 1 - NOC PRVNÍ.......... CITÁT - Na tomto světě musíte platit. Někdy i vším, co máte.......... André Linoge ( Colm Feore ) přichází na ostrov za nějakým účelem, který nám zatím není řečen. Jeho hůl je perfektní. Mám otázku, je to ta samá, co má hlavní hrdina filmu Mrtvá zóna ? CITÁT - Zrození z hříchu, vždy značí pýchu. A pýcha tvá, teď konec má.......... Bouře přichází, ale není to bouře, které by se obyvatelé ostrova měli bát. Z bouří přichází i mnohem vetší zlo, než kdy poznali. ..........dejte mi co chci a já odejdu.......... ČÁST 2 SVÍTÁNÍ.......... Série záhadných úmrtí a divoký úsměv André Linogeho nás pomalu provází první nocí a také začínáme chápat, co asi tak bude chtít. CITÁT - Kde máte hůl ?.......... Plechovka od jablečného džusu má pěknou etiketu. Místo jablka je na obrázku vršek hole z vlčí hlavou....... já, konvička malá, pěkná jsem, zde hubička má je, tady ouško vem. Když se dohřeju tak zapískám, pak čaj, zaleju vám, to ráda mám........... André zatím dokazuje, že zná temná tajemství všech obyvatelů ostrova a zahrává si z jejich životy. CITÁT - Zabijeme ho, nikdo se to nedoví. Co je na ostrově, je naše. I Dolores Claibourneová to věděla - povídá starosta města........... ČÁST 3 DEN PRVNÍ.......... ..........Bože, proč já ??!!!! Proto že mě příšerně štveš !!!........ Nejmrazivější scéna je ta, kdy se vlčí hlava na vrchu Andreho hole změní na psí a děti se jí dotknou. Už není pochyb, co Andre Linoge chce, nebude lehké mu to dát, nebo snad jo ?? .......... K FILMU ......... Nejlepší charisma měl Andre, ostatní jsou jen loutky. Film je docela napínavý jen škoda, že toho zla ukazovaného na ostrovanech bylo málo. Chtělo to víc toho napětí, které pak všechny dovedlo k činu, který udělali. První dva díly jsou, dle mého, moc krátké a třetí díl je zase moc zdlouhavý. Hudební doprovod byl slušný. CITÁT - Buď tímhle městem skončím, nebo začnu.......... ()

Bobik9

Největší dominantou tohoto filmu je jednoznačně Colm Feore. Je naprosto výtečný! Zlý, děsivý a vyzařuje z něj takový přirozený respekt. Jinak tři díly je až moc. Stačil by jeden 100minutový film, který by mohl být docela i trhákem, protože ten příběh je děsivý a ze závěru se člověku zvyšuje tep. Nicméně pořádně začne stát za to až závěrečný třetí díl. ()

• Natáčelo se v kanadských provinciích Ontario a Manitoba a v amerických státech Maine a Kalifornia. (Terva)
  • Ve druhém díle filmu bylo možné v rozhovoru dvou postav slyšet o Derry. Derry je místo děje ve filmu To (2017), jenž je opět dílo Stephena Kinga. (Muldy)
  • Scénář k filmu vyšel i v knižní podobě. (hladass)