Město na kopci

• USA City on a Hill
USA, (2019–2022), 24 h 40 min (Minutáž: 53–63 min)

Tvorcovia:

Chuck MacLean

Hudba:

Kevin Kiner

Kevin Bacon, Lauren E. Banks, Owen Burke, Kevin Chapman, Amanda Clayton, Zoe Margaret Colletti, Rory Culkin, Kevin Dunn, Jill Hennessy, Aldis Hodge (viac)

V Bostonu je na začátku 90.let zástupce okresního návladního Decourcy Ward nucen uzavřít nesourodé spojenectví se zkorumpovaným, ale váženým veteránem z řad FBI. Spolu se pustí do případu, který nakonec změní celý bostonský justiční systém. (HBO Max)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (12)

Město na kopci (2019)

PRVNÍ SÉRIE. Tři hlavní linie, které se opakovaně protínají: mravně závadný agent FBI, jeho protipól v podobě černošského státního návladního, který chce měnit zkorumpovaný systém, a dva bratři, kteří nemají problém při loupežných přepadeních vystřelit na ostrahu. Od začátku je ovšem patrné, že to nebude o vystřílených zásobnících, ale o jednotlivých postavách a o zpochybňování samotných institucí, které mají pomáhat a chránit. První díly jsou prakticky o porozumění situaci, ve které se Boston nacházel během 90. let, kdy se mnohé řešilo prostě trochu jinak. Spousta temných kriminálních příběhů o drsných chlapech metropole významně využila (Město, Skrytá identita, Tajemná řeka...), ostatně „město čtvrtí“ nechvalně proslulo i právě množstvím násilných trestných činů a počtem loupežných přepadení a útoků. První zhruba čtyři díly divák skousává vztahy mezi protagonisty, objevují se další dějové závity a postavy, až se obává, aby nerozmělňovaly to, co má dělat tenhle seriál nadprůměrným. Pak se něco zlomí, zvyknul jsem si na pomalejší tempo i na to, že namísto tvrdých pěstí a přestřelek se tu vsází na poctivou atmosféru a pečlivé budování charakterů. A druhou polovinu série jsem si užil podstatně víc. I proto, že tvůrci dávají stejný prostor oběma stranám barikády. Kevin Bacon je coby vážený (ale zatraceně křivácký) agent FBI skvělý. Ať už kvílí spolu s písničkami z rádia, užívá si zájem médií, v sanitce si utahuje z umírajícího kolegy, šňupe koks kdekoliv nebo zrovna uzemňuje dotěrnou tchýni. ()

Série 1 (2019) (S01)

„Chci rozebrat mašinérii, která v tomhle prohnilém městě vládne. Do posledního šroubku!“ Tři hlavní linie, které se opakovaně protínají: mravně závadný agent FBI, jeho protipól v podobě černošského státního návladního, který chce měnit zkorumpovaný systém, a dva bratři, kteří nemají problém při loupežných přepadeních vystřelit na ostrahu. Od začátku je ovšem patrné, že to nebude o vystřílených zásobnících, ale o jednotlivých postavách a o zpochybňování samotných institucí, které mají pomáhat a chránit. První díly jsou prakticky o porozumění situaci, ve které se Boston nacházel během 90. let, kdy se mnohé řešilo prostě trochu jinak. Koneckonců spoustu temných kriminálních příběhů o drsných chlapech metropole významně využila (Město, Skrytá identita, Tajemná řeka...), ostatně „město čtvrtí“ nechvalně proslulo i právě množstvím násilných trestných činů a počtem loupežných přepadení a útoků. První zhruba čtyři díly divák skousává vztahy mezi protagonisty, objevují se další dějové závity a postavy, až se obává, aby nerozmělňovaly to, co má dělat tenhle seriál nadprůměrným. Pak se něco zlomí, zvyknul jsem si na pomalejší tempo i na to, že namísto tvrdých pěstí a přestřelek se tu vsází na poctivou atmosféru a pečlivé budování charakterů. A druhou polovinu série jsem si užil podstatně víc. I proto, že tvůrci dávají stejný prostor oběma stranám barikády. Kevin Bacon je coby vážený (ale zatraceně křivácký) agent FBI skvělý. Ať už kvílí spolu s písničkami z rádia, užívá si zájem médií, v sanitce si utahuje z umírajícího kolegy, šňupe koks kdekoliv nebo zrovna uzemňuje dotěrnou tchýni. Celou dobu to bylo mezi třemi a čtyřmi hvězdami. A zhruba tak jsme se i rozloučili. Bez druhé série se obejdu. ()

Noc, kdy Flynn poslal policajty k ledu (2019) (S01E01)

„Chci rozebrat mašinérii, která v tomhle prohnilém městě vládne. Do posledního šroubku!“ Zdá se, že to nebude primárně o násilnických lupičích a vystřílených zásobnících, ale o zpochybňování samotných institucí, které mají pomáhat a chránit. První díl je prakticky o porozumění situaci, ve které se Boston nacházel během 90. let. Vážený veterán FBI Jackie Rohr je slušné hovado. Po morální stránce nemůže být rozbitější kus, nyní předpokládá, že nový státní zástupce DeCourcy Ward ho bude poslouchat jako jeho předchůdci. Seriál produkují slavní kamarádi z Bostonu Ben Affleck a Matt Damon a město ukazují jako špinavou zločinnou „stoku“. ()

Nečekané překvapení v Southie High (2019) (S01E02)

„Šel jsi po bostonský policii a nakonec makáš pro ně. Takže jo, jsi sám!“ Žádný med státního zástupce DeCourcyho nečeká a už pochopil, že bez pomoci sám nic nezmůže. A nakonec to bude Jackie, u koho si vylije srdce a s kterým uzavře nesourodé spojenectví. Lupiči obrněných aut, jejichž poslední kšeft se zoufale nepovedl, chystají další akci. Kevin Bacon, kvílející spolu s písničkami z rádia a šňupající koks kdekoliv, se dokáže vyrovnat nejen s bankovními lupiči nebo znuděnými kolegy, potíž mu nedělá uzemnit ani dotěrnou tchýni. ()

Jen kdyby ten blázen bláznil takhle dál (2019) (S01E03)

Jsme u třetí epizody z deseti a stále se objevují další dějové závity a postavy, obávám se, aby nerozmělňovaly to, co má dělat tenhle seriál nadprůměrným. Uvidíme, jak daleko Ward zajde a kolik obětuje a jak moc Rohr sleví ze svých běžných (nekalých) praktik? Siobhan, Wardova manželka, se snaží zmírnit rétoriku místního kazatele, víc se rovněž zaměřujeme na Jackieho manželku Jenny (Jill Hennessy), která přemýšlí nejen o tom, že ho opustí, ale hlavně, zda má sílu začít od znova: vrátit se do práce i mít někoho, kdo nebude usínat s lahváčem u televize. Neodvádí nicméně tyhle dějové linie pozornost od skutečného dění? ()

Když hříchy dopadají na hlavy hříšníků (2019) (S01E04)

„Až splašíš tu zbraň, zapálí se ti lejtka!“ Máme tu devadesátá léta a s nimi fiktivní příběh o korupci, násilí a rasismu nejen u bostonské policie. Tvůrci se otírají právě o policii, justiční systém a životy zločinců. A své postavy zasadili do doby, kdy se mnohé řešilo prostě trochu jinak. Pochybný agent FBI a státní zástupce, který by rád změnil systém. Podaří se jednomu narovnat druhého, nebo druhý sebou stáhne prvního? Kromě ústředního dua se stále víc motáme okolo bratrů Frankieho a Jimmyho, kteří si přivydělávají loupežemi. Obecně tu máme víc postav a chvíli trvá, než se zorientujeme v nich i v jejich motivacích. ()

Bez práva by nebylo bezpráví (2019) (S01E05)

„Udělali jsme za posledních 24 hodin něco podle zákona?“ ptá se Ward Jackieho. Boston evidentně miluje své kriminální příběhy. Koneckonců spoustu temných kriminálních historek o drsných chlapech metropole významně využila (Město, Skrytá identita, Tajemná řeka...), ostatně „město čtvrtí“ nechvalně proslulo i právě množstvím násilných trestných činů a počtem loupežných přepadení a útoků. Siobhan má problém se směřováním Koalice poté, co se měl reverend dopustit několika sexuálních obtěžování a útoků. AK-47 je konečně nalezená. A Kevin Bacon v sanitce hovořící o smuteční řeči či dudách je skvělý. Každopádně pátý díl a už bych ale čekal víc... ()

V tomhle městě nejsou žádní svatoušci (2019) (S01E06)

Zatím nejlepší díl série. To, že je bostonská FBI snad nejzkorumpovanějším vládním úřadem v dějinách země, nebude úplným překvapením. Ani to, že Ward s reverendem nebudou kámoši. Ten vyhrožuje „vynechanou lekcí boxu“. Jackiemu se to sype doma – napřed nepozvaná návštěva, pak dcerka ztratí nevinnost ve feťáckém doupěti. Nejprve to dokonale sehraje s nenáviděnou tchýní, pak s bratrem (na základě objevených zbraní) zadrženého Hooka. Zároveň je asi naivní doufat, že přestane zajímat investigativní novinářku. Holt Boston rozhodně není jen městem, kde je Harvardská univerzita, baseballoví Red Sox nebo hokejoví Bruins či je rodištěm Edgara Allana Poea a Benjamina Franklina, ale i synonymem kriminálních příběhů. ()

Každý sám za sebe (2019) (S01E07)

Tvůrce Chuck MacLean, který v Bostonu vyrostl, napsal zajímavé postavy a zasadil je do doby, kdy se mnohé řešilo trochu jinak. Navíc si ve městě zkusil i novinářskou práci. Nejde divákovi tolik naproti, ten se musí snažit víc, než je u televizních seriálů zvyklý. Ostatně i o duu producentů Ben Affleck a Matt Damon se ví, jak mají k Bostonu blízko. Matka Jimmyho a Frankieho je od minule v nemocnici, operace nebude levná a bráchové se tak musejí podívat po dalším kšeftu. Co dodávka, která po víkendu objíždí večerky s chlastem? Mezi Wardem a Rohrem je rozkol skrze další směřování vyšetřování mrtvých z obrněného vozu. Jackie nakonec (Jimmyho) zase všechny přechytračí. A zároveň tři pohřešované členy ochranky v řece Mystic najde. ()

Pověste ho výš (2019) (S01E08)

Je tu nové jméno (James Ryan), které je třeba proklepnout. A dotyčného sledovat na každém kroku, protože je informátorem, no, někoho z FBI. A právě nestabilní Jimmy, který spolu s rozumnějším bráchou představuje dělnickou třídu přivydělávající si loupežemi, znovu udělá pár přešlapů. A Jackie se jen tak mimochodem dozví křestní jméno feťáka, který stál za útokem na jeho dceru. Na pokec nebo vyjednávání to zrovna nevypadá. Druhá polovina série mě baví podstatně víc než první díly. Zvyknul jsem si na pomalejší tempo i zorientoval v motivacích postav, tvůrci prakticky ignorují tvrdé pěsti nebo přestřelky, a vsází na poctivou atmosféru a pečlivé budování charakterů. ()

Hluchý věštec pompejský (2019) (S01E09)

Po Clayovi se slehla zem, mladší z bratrů Ryanových straší ve sklepě. Je tím pádem Jimmy vhodným parťákem na další šichtu? Jedná se o loupežné přepadení, o kterém FBI nemá vědět, ale o kterém Jimmy vyzvoní, co může. Jenny Rohr promluvila o svém dětství a hodlá definitivně opustit Jackieho. A zřejmě i někoho dalšího. Kevin Bacon obdařil svého křiváckého Jackieho ďábelským úsměvem, zároveň je na něm ale cosi fascinujícího a přitažlivého. Samozřejmě tempo a množství linií/postav nepatří mezi divácky nejvděčnější, nicméně tím, že se vyprávění zaměřuje i na partnerky a další příbuzné hlavních hrdinů, daný svět sympaticky rozšiřuje. ()

Poslední show starosty Curleyho (2019) (S01E10)

Tři hlavní linie, které se opakovaně protínají: mravně závadný agent FBI, jeho protipól v podobě černošského státního návladního, který chce měnit zkorumpovaný systém, a dva bratři, kteří nemají problém při loupežných přepadeních vystřelit na ostrahu. Čekal jsem otevřený a trpký závěr. A zhruba takový jsem dostal. Hank Signa si „užil“ pohřeb se všemi poctami a Jackie, který nedokázal stát stranou, si užívá zájem médií. Jenny se opře do vlastní matky a Jimmy do vlastního bratra. Celou dobu to bylo mezi třemi a čtyřmi hvězdami. A zhruba tak jsme se i rozloučili. Bez druhé série se obejdu. ()