Zmrzlý objev v kanadských horách je důkazem mimozemského života. (Disney+)

chrispe

Rakovina Scully mě nejen nebaví, ale už mě začíná i štvát. Navíc... to jak pečlivě šroubuje vyprávění do vzletných vět, snažíc se udržet napětí mi přišlo spíš k smíchu. Mulder je hromádka neštěstí, jeho charisma a vtip jsou kdesi ztracený. A jelikož je ještě stopadesát milionů sérií, tak jako divák nepociťuji ani špetku napětí a bohužel ani patřičnou zvědavost. ()

Colonist

Pozor spoilery! Parádní završení výborné sezóny. Pro tuto trilogii z konce čtvrté a začátku páté série jsem měl vždycky slabost. Není to sice tak ikonické nebo bombastické jako "Anasazi" a spol., ale i tak je to pro mě druhý nejlepší trojdíl seriálu. Je to trochu pomalejší a hodně upovídané, to však v žádném případě neznamená, že by to bylo špatné. Naopak. Na dialozích si tu dali hodně záležet. Kromě toho se jedná o pořádnou porci napětí a ještě větší dávku emocí než "Memento Mori" (s ohledem na Scullyovou v posledním stádiu nemoci). Nápad s podvodem a otřesením samotných základů Mulderovy víry v mimozemský život je působivý. Nám divákům je sice od začátku jasné, že je to naprostý nesmysl (vzhledem k tomu, že jsme za ty čtyři série byli svědky scén s mimozemšťany, v nichž Mulder ani nefiguroval), ale jako rozvíření mytologie je to zajímavé. Po úvodním slově, které platí pro celou tuto trilogii, pojďme konkrétně ke "Gethsemane": Je to další z mytologických epizod se skvělou výpravou. Na zasněžené kanadské hory je krásný pohled a částečné zasazení dílu do tohoto prostředí je příjemnou změnou - 4. řada se z velké části skládala z epizod odehrávajících se ve městech, takže přírodních exteriérů jsme si tu moc neužili. R.W. Goodwin umí podobně jako Rob Bowman povznést Akta X na filmovou úroveň. Znamenitou práci odvedli i trikaři a set designéři - ledovou jeskyni postavili ve skladišti, já si dlouhá léta myslel, že to opravdu natáčeli v nějaké kanadské hoře! A když už jsme u té hory - hudební motiv výstupu, který v epizodě několikrát zazní, patří k mým nejoblíbenějším pracím Marka Snowa. Zápletka dílu je zase jednou klasická. Pitva mimozemšťana a Akta X, to jde k sobě dohromady jako kachna a zelí. Velmi oceňuji návrat sekčního šéfa Blevinse. Je moc dobře, že si na něj tvůrci vzpomněli. Na tak důležitou postavu, která může za spárování Muldera a Scullyové, se překvapivě objevil jen v dílech "Pilot" a "Conduit". Pak byl ještě několikrát zmíněn, ale kolem desáté epizody první série se po něm slehla zem. Jeho návrat tedy chválím. Chválím i novou postavu Michaela Kritschgaua, která pokračuje v té nejlepší tradici výrazných vedlejších mytologických postav (kam se řadí třeba Albert Hosteen nebo Jeremiáš Smith). Samostatnou kapitolou je závěr epizody. V době premiéry to musel být naprosto kulervoucí cliffhanger. Dneska už to takovou sílu nemá, protože víme, že Mulder nikam nezmizí, ale i tak je to pořádně dramatický závěr, po kterém si hned budete chtít pustit následující díl. ()