Dánski synovia

(festivalový názov)
  • Česko Synové Dánska (festivalový názov) (viac)

Po rozsiahlom bombovom útoku v Kodani sa situácia v krajine ostro polarizuje. Pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami využíva etnické napätie extrémny nacionalista Martin Nordahl, ktorý je najväčším favoritom na víťazstvo. V tejto situácii sa nechá nalákať do radikálnej organizácie 19-ročný Zakaria, ktorý nadviaže kontakt s Alim. Ani jeden z nich však nedokáže súhlasiť so súčasným vývojom, ktorý stavia proti sebe občanov len pre migrantský pôvod. Rozhodnú sa niečo proti tomu urobiť. Netušia však, že sú len bábkami v rukách ľudí, ktorým ide o moc za akúkoľvek cenu. Dramatický príbeh, ktorý rieši fundamentálnu otázku: ako je možné zachovať pokoj, keď spoločnosť podľahne strachu a nenávisti? Politický triler inšpirovaný politickým a spoločenským vývojom v Dánsku a zahraničí. (Art Film Fest)

Morholt

První polovina zabývající se především zradikalizovaným mladíkem ještě ušla. Ne že by se tematicky jednalo o něco převratného či nedejbože originálně natočeného, ale hlavní hrdina se dal pochopit a podání nepůsobilo tolik jednostranně. Pak přišel celkem zajímavý zvrat, se kterým šlo všechno do kopru. V předchozí části Salim mířil na terorismus "své" strany, ale i přes jistý odsudek se ho snažil do určité míry omlouvat. V druhé půli se pustil do protiimigračních populistů a jimi způsobeného zla, které nafoukl do absurdních rozměrů. Z filmu se tak stal rozplizlá společenská agitka, která za ty dvě hodiny času rozhodně nestojí. Blbé je to o to víc, že zrovna v Dánsku stojí podobní extrémisté daleko za parlamentní periférií. 25% ()

jefimyc

Reziser ma iracke korene a tudiz jeho pohlad na rastuci extremizmus v europe je pohladom migrantov integrovanych v spolocnosti. Je to pohlad plny obav, ze si koledujeme o riadny pruser, ze jedna udalost a zlo, generuje len dalsie zlo. Film by sa dal rozdelit na 2 polovice. V tej prvej pozerame na mladika, ktory sa radikalizuje aby ochranil svoju rodinu, v tej druhej zas nastup extremnej politiky, oboch musi niekto zastavit... Film posobi realisticky, ale je v nom privela otaznikov, privela zjednoduseni, privela nahod, a malo odpustenia ()

Arsenal83

Užívateľ Marze to napísal dobre. Dámy a páni, ak by multikulti fungovalo, tak by sa také (inak nudné) filmy nemuseli točiť. Tento thriller chce poukázať, že zlo je na oboch stranách. Vraj zlí teroristi, ale aj zlí nacionalisti a všade je rasizmus. Ja teda neviem, ale kto sa nechce prispôsobiť domácim pravidlám? Kto kašle na miestne zákony? Kto si vytvára vlastnú subkultúru, či no-go zóny? Kto by najradšej zmenil demokratickú ústavu na šáriu? Aj preto sa niekedy smejem, ako všetci v panike označujú Rusko za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu. V prvom rade moslimské krajiny rozvrátilo USA a jeho spojenci, len NATO môžeme viniť za celú tú vysťahovaleckú krízu, lenže jej následky znáša len Európa (čo Američanom náramne vyhovuje). A tak najväčšie nebezpečenstvo pre demokratický systém je už tu. Je to práve islam, ktorý pomaly Európu zožiera zvnútra. Najzvláštnejšie je, že si nositeľov týchto stredovekých názorov pozývajú k sebe najväčší liberáli. Tí, na ktorých islam siahne ako prvý. Stačí sa im len namnožiť a demokraticky si zvoliť zmenu. A bude po feminizme aj gay prideoch. A zákaz islamu? Ja s ním osobne plne súhlasím. My im staviame mešity a oni vyznávajú ideológiu, ktorá je priamo v rozpore s demokraciou? Fašistov za to zatvárame. Tak v čom je islam rozdielny? Veď chce zrušiť celé zriadenie ako také, zničiť demokraciu, obmedziť ľudské práva a slobody a nastoliť totalitu. ()

Ant

Film, který má rozhodně větší ambice, než jaké dokáže ve výsledku realizovat. Nicméně Dáni tahle psychologická dramata umí a v emocionálních chvílích film funguje tak, jak má. Největší podíl na tom má efektní kamera a herecké výkony. Ať už má člověk na migrantskou krizi jakýkoliv názor, z filmu odejde s větším pochopením pro celou záležitost a to byl jistě Salimův záměr. kviff 2019 ()

J*A*S*M

Spirála nenávisti a extremismu, v níž násilí a nesnášenlivost jedné strany budí ještě silnější nesnášenlivost na straně druhé. Aneb jedni magoři trumfují druhé magory. Téma relevantní, ale ve více ohledech mi film přišel zjednodušující a ne zcela uvěřitelný. Například se mi nezdá, že by to ta ústřední politická strana s takhle explicitně kontroverzním programem tolik válcovala. Finále celkem katarzní, zvlášť když si to člověk vztáhne na současné české prostředí - ale jen do té doby, než mu dojde, co by následovalo. Uklidnění situace jistě ne. #KVIFF2019 ()

• Alex Ahrendtsen, pravicový politik z nacionalistické strany Dansk Folkeparti, označil tento film za nebezpečný. (ČSFD)
  • Celosvětová premiéra proběhla 24. ledna 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu v Nizozemsku. (ČSFD)