M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (58)

Spodky (1973) (S01E19)

"Kdybych si nemyslel, že tě to zahřeje, Franku, tak bych ti rozmlátil hubu." Mít spodky v době, kdy zima mění jídlo v brambouchy a ostatní se mohou zabalit jen do čerstvě dodaných moskytyér, tak je chráním s nabitou baseballovou pálkou pod polštářem. Jenže Hawkeye naivně pustil spodky do oběhu, což bylo celkem zábavné, ale rozhodně mi z toho smíchy neroztálo ledové království v ložnici. ()

Armáda versus Námořnictvo (1973) (S01E20)

"Jestli vybuchneme, doufám, že jim spadneme na hlavy." Nevybuchlá bomba mezi doktory jistě není žádným velkým problémem, protože mají stetoskopy. Nicméně tentokrát mě hodně pobavilo Velitelství se svými "včasnými" zprávami o bombardování či nezájmem o řešení problému během fotbalového zápasu, ale absolutním vítězem se stal Henry a jeho fantastický telefonát s utrženým sluchátkem. ()

Nerozhodně (1973) (S01E21)

"Co si takhle dát odpoledne golf? Ten útok včera v noci nám udělal devatenáctou a dvacátou jamku." Na golf se nepůjde, protože tohle je o vojenském řeznictví a Hawkeyeově dumání. Zábavu mi přitom přinesly jen chvilky drzé upřímnosti mezi chirurgy a skutečnost, že 2:50 je remíza. ()

Major Fred C. Dobbs (1973) (S01E22)

"Jestli hledáš zlatou horečku, zahni vlevo, pak rovně o sto let dozadu." Tak to je lež, tam jsem se díval a není tam. Jenže uvěřit Hawkeyeovi s Trapperem je tak snadné a to zejména pro Franka, který si zandal stetoskop tak hluboko do uší, že si poškrábal mozek. Mě by tedy nedostali, protože jsem příliš líný a dokud by za mě někdo nezajistil rozbory zlata, výkopovou techniku a povolení k těžbě ze Soulu i z Pchjongjangu, tak bych z Bažiny nevylezl. Ovšem když někdo nachytá osla s diplomem, tak je to třeba ocenit. ()

Příměří (1973) (S01E23)

"Rychle se začni uzdravovat, jinak tě budu operovat znovu. S páskou na očích a střízlivý." Už je mi líp, ale co to znamená to příměří? Že by snad MASH 4077 zabalili a odvezli domů? Vždyť se ten seriál tak pěkně rozjel, to by byla škoda. A válka je tradičně jedním z největších zdrojů příjmů ekonomiky USA, tak nevím, proč se ti zdravotníci tak moc radují z toho, že by jejich zemi mohlo být hůř. Oni asi vědí, že další válka je na spadnutí a do té by patrně povolali někoho jiného. Jak neamerické ... a lidské. ()

Showtime (1973) (S01E24)

"Můj syn je chlapec?" Tak se nám Henry zbavil porodních bolestí a já musím s potěšením konstatovat, že Frank v sobě objevil smysl pro poťouchlosti. Zejména ta sprcha by zpřevodována skutečně brilantně. A taky mě pobavil kapitán Kaplan, který dokázal dávno známou pravdu, že myšlenka tvoří život. A já teď právě myslím na to, že při příští grilovačce by mi mohly zazpívat sestry Millerovy a Radar by k tomu mohl přidat své skvělé bubenické sólo. Vím, že se to stane, ale asi to budou nějací plagiátoři. ()

Season 2 (1973) (S02)

"Někdy mám pocit, že přede mnou válku schováváš, Radare." Druhá série hledání smíchu a lásky mezi amputacemi a penicilinem byla vynikající. Zejména přílet Charlieho o páté si nikdy nenechám ujít a závěrečný Souboj agentů byl přesně tím, čemu se chci za války smát. ()

Rozděleni zůstaneme (1973) (S02E01)

"Během mého pobytu tady jsem viděl učebnicové případy neuróz a psychóz. Viděl jsem voyeurismus, fetišismus a pár -ismů, o kterých jsem nevěděl." Tak hra na velkou šťastnou rodinu před psychologem úplně nevyšla a nevyšlo ani předstírání vojenské disciplíny, ale pobavila mě noční konspirační schůzky ve sprše, prodej lístků na Šťabajznino sprchování či specializace ušní – nosní – radary. ()

Charlie o páté (1973) (S02E02)

"A nyní, rovnou ze Severní Koreje, šestý týden na programu, Bombarďák Charlie, jeho letadlo a jeho astigmatismus." Sázení na výkony severokorejského třepetala patří k tomu nejlepšímu, čím první chirurgická jednotka s protileteckým vybavením, tedy M.A.S.H. 4077, přispěla k mé zábavě. Já jsem si prostě jistý tím, že každá pořádná nemocnice, potřebuje oleď nebo alespoň dělo, protože jinak by v ní mohla být nuda. Tady není, takže pokud bude Charlie zítra zase něco bombardovat, tak sázím, že mine o 62 yardů a chci místo v první řadě. ()

Radarova zpráva (1973) (S02E03)

"Řekněte mi, co se vám na něm nelíbí?" Na Klingerovi v dámských šatech, šátkem na hlavě, s kabelkou, samopalem a botách na podpatku? Dám se podat, protože mně a Henrymu připadá do služby naprosto připravený. Nicméně Radarova týdenní zpráva obsahuje docela dost další zábavy v podobě originálního způsobu výroby červeného vína či líbání pacientčina teploměru. ()

Pro dobro kolektivu (1973) (S02E04)

"Ty střepy jsou tak americké jako hamburgery a napalm.“ Když plukovník upozornil na chyby vedení, tak se z něj stal vojín. To je naprosto skvělé, takže co se stane se dvěma kapitány? Já se tedy hodně pobavil při vyplňování formulářů, při popírání faktů, při Henryho opileckém přitakávání a zejména při způsobu, jakým Henry provedl Radarovu prověrku. Tak se to má dělat. ("Radare, vyplnil jsi ty přísně tajné papíry o sobě? – Ano, pane. – A podepsal jsem, kde jsi řekl? – Ano, pane. – Tak tady to máte. Čistý jako sklo.") ()

Dr. Pierce a Mr. Hyde (1973) (S02E05)

"Tahle válka vstoupí do dějin jako válka o záchody.“ Vzít generála na projížďku po Koreji v latríně je skvělý nápad, připíjet na mír a americké instalatéry taky docela ujde, ale jinak je Hawkeyeův pacifismus tentokrát trošku nudný. ()

Kim (1973) (S02E06)

"Kdo by chtěl dítě, co leze do minových polí?" Tak nějaký ten zájemce by se určitě našel. Malý Kim zkrátka zabrnkal na lidskou strunu uprostřed války, což bylo milé, ale já mám raději zábavu. Proto jsem s radostí přijal informaci, že dudy mohou být těhotné, naučil jsem se hrát záchodovou mísu na dva údery a pokud chce někdo vědět, jak se dostat z Korey přes minové pole do centra Berlína, tak stačí svěřit mapu známému geodetovi a kartografovi plukovníku Henrymu Blakeovi. Ano, tak snadné je přemisťování v prostoru. ()

M.D.O. - Místní domorodá osoba (1973) (S02E07)

"Armáda nám připomíná, že nikdo není člověk." Hawkeyeův souboj se s úředním šimlem, poručíkem Willisem a rasismem byl docela zábavný a hlavně mě navnadil. Zatoužil jsem totiž vidět film s názvem Věc, která snědla Bronx, protože když tohle může Henry vidět denně, tak i já bych to snad mohl jednou zvládnout. ()

Soud Henryho Blakea (1973) (S02E08)

"Za každým velkým mužem stojí žena s vibrátorem." A za každým udáním plukovníka Blakea stojí dva majoři, kteří dle mého názoru nehorázně lžou. Vždyť co je nevojenského na závodech sálových stolů, prodeji bot, hlídce v lodičkách nebo napomáhání nepříteli. Podle mne je to všechno v naprostém pořádku a Henry je nejzábavnější plukovník v korejské válce. Minimálně z jižní strany. ()

Drahý otče... tři (1973) (S02E09)

"Ztráta klystýru byla náš zisk, plukovníku." Tak pod to se klidně podepíšu. Nicméně třetí Hawkeyeův dopis domů byl spíše dojemně lidský než zábavný a já prostě preferuju srandu. Proto mne zaujala metoda, kterou byl vojín vyléčen z rasismu a samozřejmě legendární porada. Ta byla zkrátka boží. Doktoři si prostě v poměru 5:2 odhlasovali konec války, takže ať je zapsáno, že válka skončila dnešního dne ve 21:32. ()

Ostřelovač (1973) (S02E10)

"Franku, jestli nedáš tu pistoli pryč, rozlámu ji na kousky a vecpu ti ji nitrožilně." Je válka, takže zbraně jsou nutné a Frank je s pistolí mimořádně nebezpečný. Sice jen svému okolí, což zábavě prospívá, ale jinak nemocnice pod palbou nijak nevyčnívá nad vysoký průměr seriálu. Snad jen hádkou o to, kdy končí dopoledne, což ví jenom armádní velení. ()

Drž se, Hawkeye (1973) (S02E11)

"Pozor, všemu personálu. Vzhledem k epidemii dnešní promítání filmu, který dosud nedorazil, odpadá." Tak alespoň na něco je ta epidemie chřipky dobrá. Mě tedy jediný fungující lékař Hawkeye docela bavil, ale Henryho návrat na můstek byl o třídu výš než Hawkeyovo flirtování se všemi zdravými sestřičkami. A jinak jsem samozřejmě pro to, aby se v době nemoci lékařů zrušila válka a samozřejmě očkování. ()

Inkubátor (1973) (S02E12)

"Tak tedy vám se jedná o inkubátor. Pokud můj poručík pochopil, co váš plukovník řekl, že vy kapitáni chcete." Já tomu rozumím a nadšením hýkám. Když by se totiž mohl ušetřit čas a námaha a dávalo by to smysl, tak to armáda nepodporuje. To je přeci jasné. Takže inkubátor nebude. Bude gramofon, trouba na pizzu, gril či bazén. To nemá chybu. Navíc by jakýkoli nezodpovědný únik informací mohl dovést válku k předčasnému konci. To je zkrátka geniální souboj s úředním šimlem a já si jdu na oslavu pocukrovat steaky a polít je brandy dle receptu plukovníka Blakea. ()

Dostaňte mě odtud (1973) (S02E13)

"Radare, ať je to cokoliv, podepiš, zruš to nebo objednej pět dalších." Asi si vyrazím do MASHe 4077 zahrát poker ... tedy vlastně zúčastnit se konference. Jen se obávám, že místní pravidla jen tak nepochopím. Tentokrát tam byla zábava, ve které vyhrál ... psychiatr major Freedman s neprůstřelným gaučem. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young