Rush - koncert 2011

(koncert)
  • Kanada Rush: Time Machine 2011: Live in Cleveland
Hudobný / Dokumentárny
Kanada, 2011, 156 min

Zhlédnutí vystoupení kanadského trojlístku? V tom případě vítejte v elitním klubu! Nejlepší kanadští rockoví muzikanti všech dob předvádějí ekvilibristiku, ze které se jen těžko vzpamatovává. Kanadská kapela Rush začala koncertovat v roce 1974. Už o rok později získala cenu JUNO (kanadská obdoba amerických Grammy), v kategorii Nejslibnější skupina roku. Prorocké. Jenže ačkoliv během dlouhé kariéry vydali na třicet alb, kompilací a záznamů koncertů, jsou neprávem opomíjení. Frontman Smashing Pumpkins, Billy Corgan výstižně na jejich adresu poznamenal: „Věřím, že až se lidé ohlédnou zpět a opravdu se podívají na to, které jsou ty velké kapely, nezapomenou na Rush. Nějakým nevysvětlitelným způsobem nebyli nikdy dost populární, aby je člověk bez rozmýšlení vyjmenoval jako jednu z největších skupin všech dob. Mluvili jsme příliš o jiných kapelách! Mnoho bylo řečeno o Beatles a Led Zeppelin, ale to nevypráví celý příběh…“ Koncert z Clevelandu je esencí z Rush. Nabízí dechberoucí instrumentální virtuozitu baskytaristy, klávesisty a zpěváka Geddyho Lee, kytaristy Alexe Lifesona a bubeníka Neila Pearta. Ten udivuje bubnovým sólem i po dvouhodinové práci na pódiu. Během více než stopadesátiminutového koncertu zazní písně z jejich legendárního opusu Moving Pictures, ale také třeba první hit The Spirit of Radio nebo novější Faithless z alba Snakes and Arrows. Pozoruhodné je, že všechny písně v živém provedení zní stejně jako z nahrávek. U nás koncertovali Rush poprvé v roce 2004. Tehdy šlo o jediné vystoupení v bývalé východní Evropě a o akci byl proto mimořádný zájem. (Česká televize)

Rockerman

Nejlepší artrocková kapela mého mládí je i po čtyřiceti letech ve výborné formě. Úplnou náhodou jsem přepnul na ČT art a užíval si tento fantastický koncert. ()

bohemia_regent

Tahle kapela u nás nikdy nebyla ze záhadných důvodů tak populární, a vlastně ani moc známá, jako třeba... no, řekněme jako třeba žánrově docela blízcí Uriah Heep (které mám taky rád, i když oproti těmhle Kanaďanům je řadím na nižší úroveň). Za sebe můžu říct, že jsem v minulosti nikdy nenarazil na průměrnou nebo dokonce špatnou desku Rush - a to jsem z aktuálního počtu jejich řadovek, kterých mají podle Wikipedie už dvacet, slyšel dobrou polovinu. Ale tenhle koncert byl pro mě prvním setkáním s Rush naživo. A jsem víc než nadšený - dokonalá souhra pouhých tří muzikantů přináší ve výsledku neskutečně pestrou muziku. Z tohoto úhlu pohledu - tedy co dokáže tříčlenná skupina na pódiu, a teď už bez ohledu na žánr -, se s přehledem vyrovnají koncertním Police a téměř se blíží nedostižnému ideálu v podobě Cream. -------- V titulcích pořadu uvedeno: originální název Time Machine 2011. Live In Cleveland. ()

liquido26

Rush poslouchám jen asi tři roky a to díky tomu, že jsem si o nich přečetl v knize Ready Player One. Znal jsem hlavně desku 2112, ale zbytek tvorby objevuji až teď. Především jsou Geddy a spol. neuvěřitení sympaťáci, pohodáři a neskuteční muzikanti. Show od začátku do konce jede jako dobře promazaný stroj ,,, taky to má být Stroj času. Scénka v úvodu vtipná, i když možná trochu dlouhá, no a promítané intermezzo super. ()

bearmeedek

Úžasný koncert úžasné kapely. Tato kapela asi není široké veřejnosti tolik známa jako kapely jiných zvučných jmen a zároveň ani tolik oblíbena. A to ani když Rush mají melodickou linku zpěvu. Asi proto, že instrumentálně hrají jinou ligu a občas je to i "makačka na bednu". Obdiv kapele patří i za výkony vzhledem k jejich věku. Na tomto koncertě např. bubeník vystřihne sólo po již dvouhodinovém hraní a pak zase jede na plný výkon. ()