Skrytá válka

• Francúzsko Made in France (viac)

Sam je nezávislý novinář, který se rozhodne využít své znalosti islámu a infiltrovat se do fundamentalistické sítě na předměstí Paříže. Pronikne do skupiny čtyř mladých mužů, kteří dostali instrukce k vytvoření džihádistické buňky a provedení ničivé akce ve francouzské metropoli. Čekají na návrat svého vůdce, který se záhy objeví plný čerstvě nabytých zkušeností z výcvikového tábora v Pákistánu. Zločinecké plánování začíná, ale jen vůdce podle všeho zná konečný cíl. (Cinemax)

Shitonit

Sráči. Film je o sráčích, hajzlech, vypatlaných zmrdech a bezmozcích. Podívejte se na to, a pochopíte o čem píšu. Určitě nepíšu o žádných muslimech atd :-) natočený to je super. ()

DJ Kritik

Čo povedať, naivita novinárov nemá hraníc. Až na niektoré pasáže v závere filmu celkom reálny film. Či už so strany jednej alebo druhej. ()

wick

Zdařilý pohled mezi jednu ze stovek teroristických buněk v Evropě, vraždících ve jménu Alláha...až na ten happyend to bylo překvapivě dobře natočené francouzské drama o tom, co nás v Evropě ještě za velkého přispění paní Merkelové bohužel čeká. ()

fafejt001

Jakoby scénaristé , v tomto případě režisér a kolega , dostali nějakou vizi , která se za rok naplnila až vrchovatě . Hlavní vůdce se toho zhostil s plným nasazením a krom toho i dobré pako . A že jich takových bude už v Evropě dost , díky politice mnoha států . Ve skutečnosti musejí být úplně šílení a dostatečně vypatlaní . Film je zřejmě slabý odvar toho , čeho jsou oni schopní . Stojí určitě za to jej vidět , atˇ víme co nás všechny v Evropě čeká . Jen ten závěr se nějak nevyvedl , myslím v té boudě nebo co to bylo . A pak se tam nečekaně objevilo celé komando ozbrojenců , aby zneškodnili jednoho magora . Ale i tak by to měli lidé vidět . To teda jo . Dávám tři a půl . ()

axcris

Mrazivá nevedomá pravda. Neuveriteľný aj keď nechcený trafený klinček po hlavičke od N. Boukhriefa. Kovať železo za horúca, ako som si v tomto prípade myslel, by bolo veľmi silné, emotívne alebo aj mierne prehnané. O to väčšie prekvapenie bolo keď sa mi dostalo, že film bol dotočený ešte pred Charlie Hebdo. Vo filmovom scenári sa to do reálneho sveta bohužiaľ do bodky nesplnilo. Preto najsilnejšie príbehy píše sám život. Pred dvoma rokmi by ma Made in France nezaujal tak ako teraz. Pre úspech potrebujete aj nečakané ”šťastie“ v nešťastí. ()

BoKo_CzT

Mnoho userov vo svojich komentároch vyzdvihuje vizionárstvo tvorcov tohto filmu. Ja však ako hlavné posolstvo filmu nevidím vizionársku predpoveď nasledujúcich útokov v Európe. Myslím, že hlavné čo chceli tvorcovia zdôrazniť je to, že zlo je univerzálne a nemá tvár jedného národa (napr. nemeckého), jedného náboženstva (napr. moslimského) či jednej rasy (stereotyp pre príklad ma nenapadá :-) ). Mám pocit, že posolstvom má byť skôr to, že zlo je prítomné v každom z nás, že je proste elementárnou súčasťou ľudskej povahy. A tak aj na prvý pohľad "moslimské zlo" môže byť v skutočnosti "Made in France" ako o tom vypovedá aj tento film. ()

swn

4 1/2. Film snažiaci sa idealizovať umiernený islam investigatívneho novinára (a manželky fundamentalistu) a oddeliť ho od islamu fundamentálneho. Vzhľadom na text samotného koránu a život jeho proroka to môže byť len zbožným prianím. • • • Takija: přetvářka o muslimské identitě jedince. "Ať si věřící neberou nevěřící za přátele místo věřících! Kdo tak učiní, nedostane se mu od Boha ničeho, jedině v případě vlastní obrany. " (Súra 3:28). • • • Muruna: používání "flexibility" na splynutí s nepřítelem nebo okolím. • • • Kitman: část pravdy. Běžnou formou kitmanu je citovat jen několik mírumilovných pasáží z Koránu, ačkoli tyto pasáže byly později nahrazeny militantnějšími verši, které jsou s citovanými mírumilovnými v protikladu. • • • Tavríja: skrývání, "kreativní lež". • • • Islam odporúča mužom bojovníkom svätú vojnu proti neveriacim (džihád), ako najistejší spôsob spásy. Vypovedanie vojny každej cudzej moci, ktorá sa nepodriadila novej viere. V Koráne existujú tri rôzne stanoviská Mohameda k džihádu - posledný z nich nepotvrdzuje povinnosť, preto sa doktrína svätej vojny nedostala medzi „päť stĺpov“ základného vyučovania islamu ako šiesty stĺp. • • • „Pripravte proti nim, koľko len budete môcť, síl a konských popruhov, aby ste nimi nahnali strach nepriateľom Alaha i vašim nepriateľom a okrem nich i ďalším, o ktorých neviete, o ktorých však Alah vie.“ (Súra 8:60) • • • (Pôvodný arabský výraz, turhibúna = vyvolajte strach, v dnešnej arabčine znamená aj „terorizujte“, niektoré preklady Koránu ho takto prekladajú.) • • • Báseň meča: „A až posvätné mesiace uplynú, tak zabite tých, ktorí k Bohu pridružujú, kdekoľvek by ste ich našli a vezmite ich do zajatia a obliehajte ich a číhajte na nich na každom mieste...“ (Súra 9:5) • • • Stínanie hláv? „Keď stretnete tých, ktorí odmietli veriť, údery na krky im zasaďte. Až im silné rany zasadíte, potom ich pevne spútajte.“ (47:4) ()