Yellow Yellow Yellow: The Indycar Safety Team

(TV film)

Aljak

Zaujímavý pohľad do zákulisia závodov IndyCarov. Konkrétne priamo za bariéry, kde sú v permanentnom strehu "strážni anjeli", vďaka ktorým je bezpečnosť jazdcov o úroveň vyššie. Bolo to rozhodne pozoruhodný zážitok, sledovať ako tu funguje maximálne dômyselná organizácia práce. Človek si to pri tom kolosálnom "divadle", ktoré sa odohráva priamo na okruhoch a ováloch, ani len neuvedomí. O to zaujímavejší bol tento dokument. Safety Team odvádza fantastickú prácu, a to nielen priamo počas závodov, ale aj mimo nich, keď vďaka analýzam rôznych nehôd makajú, aby bola bezpečnosť ešte lepšia. Veľa priestoru tu dostala predovšetkým takmer fatálna nehoda Jamesa Hinchcliffa na Indy 500 v roku 2015, kde bola ukážkovo deklarovaná tá pohotová práca záchranárov, ktorým môže James ďakovať za život. Chápem, že dokument chcel zachytiť len to najpozitívnejšie šťastie v nešťastí, no mne osobne tam chýbala aj tá najnegatívnejšia stránka IndyCarov. Za posledné roky sme tu bohužiaľ mali aj dve veľké tragédie - nehody Dana Wheldona a Justina Wilsona, a je mi ľúto, že akurát toto bolo v inak vynikajúcom dokumente opomenuté. ()