Hip Hop a jeho zrod

• Kanada Hip-Hop Evolution (viac)
Dokumentárny / Hudobný
Kanada, (2016–2020), 11 h 59 min (Minutáž: 36–52 min)

Scenár:

Rodrigo Bascunan

Kamera:

Martin Hawkes

LL Cool J, Russell Simmons, Darryl McDaniels, Nelson George, Big Daddy Kane, Afrika Bambaataa, Grandmaster Flash, Fab 5 Freddy, Claire Armstrong, Ice Cube (viac)

Čtyřdílná dokumentární série režiséra Darbyho Wheelera, která před dvěma lety obdržela prestižní International Emmy Awards v kategorii kulturních pořadů, ukáže nejen historii jedinečného žánru, ale i osobnosti, které jeho vývoj formovaly, včetně umělců jako Afrika Bambaataa, Chuck D. nebo DJ Premier. Komentátorem je hip-hoper a publicista Shad Kabanyo, který ukazuje, že příběh hip hopu nemohl začít jinde než v New Yorku: „Dnes jsem sice MC, ale nejprve jsem byl jenom nadšenec. A pro každého hip-hopera znamená návštěva New Yorku spoustu připomínek dávné historie. Desítky let po jeho zrodu ozvěny raného hip-hopu zaznívají prakticky všude. Předtím, než to všechno začalo, vládl jiný zvuk. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let frčelo disko. Všichni nosili kvádra a hedvábné hadry, ohákli se a vyrazili do klubu. Vypukla disco horečka. Manažeři, sportovci, kabaretní umělci, takzvané celebrity všeho druhu. New York se proměnil v město kožichů, Rolls-Royců, šampusu, diamantů a sexu. Prachy lítaly vzduchem. Většina Američanů i cizinců považovala New York za nebe. Jenže v Bronxu to hořelo. Uprostřed toho varu a vřavy se ze vzdoru zrodil hip-hop.“ (Česká televize)

Recenzie používateľa Sdoom k tomuto seriálu (4)

Série 1 (2016) (S01)

Ohromná dokumentární pecka a v podstatě povinná četba! K hip hopu jsem přilnul až v pozdějším věku po dvacítce, nicméně dneska už dávno patří jednoznačně mezi moje top 3 oblíbené žánry hudby. Tenhle seriál v zatím viděné první sérii ukazuje, jak to celé vzniklo, kdo jsou otcové zakladatelé a průkopnici, popularizátoři atd. atd., ale hlavně je paráda, že tvůrci si dali záležet na tom, aby všechny tyhle legendy žánru dostaly prostor, za to obrovský palec nahoru! A vidět Dr. Dre v nějakym podivnym obleku DJovat na technopárty, to se jen tak nedá zapomenout. :-) Inu, i pro možná vůbec největší legendu v historii žánru nebyly začátky nikterak jednoduché. A vo tom to je. Čistých 5 hvězd. (Netflix 4k UHD, orig.) ()

Série 2 (2018) (S02)

Opět naprosto skvěle udělaný, zábavný a informacemi překypující dokument. Druhá série si nezadá kvalitativně s první a já opět nadšeně pětkuju! Hip hop forever! (Netflix 4k, orig.) ()

Série 3 (2019) (S03)

Laťka stále stejně vysoko, kvalita ani ve 3.sérii neklesá, ba naopak. Spousta zajímavých informací a komentářů k osudům Tupaca a Biggieho. (Netflix 4k, orig.) ()

Série 4 (2020) (S04)

Závěrečná čtvrtá série mě sice oslovila asi nejméně, co se týče hudby, o které jsou jednotlivé díly, nicméně z informačního hlediska opět nemám co vytknout. Zejména díl Superproducers mi otevřel obzory a umožnil pochopit některé trendy, které v hip-hopu aktuálně kralují. Sice slabších, ale stále 5 hvězdiček. (Netflix 4k, orig.) ()