Vermeerův padělatel

(TV film)
  • Francúzsko Le Faussaire de Vermeer (viac)

Příběh malíře, který oklamal největší znalce umění. Je to příběh sebevědomého člověka, který dokázal nemyslitelnou věc – napálit největší znalce umění. Dobře věděl, že jeho jméno bude navždy spojeno s velmistrem nizozemské malby – Johannesem Vermeerem. Ať už si o Han Van Meegerenovi myslíme cokoliv, jeho obrazy jsou ta nejlepší falza, jaká kdy vznikla. Všichni byli napáleni. Nebyly to obyčejné padělky, ale technicky perfekcionistická díla neuvěřitelně vysoké kvality. Nezbývá nám, než je obdivovat. Příběh Hana Van Meegerena oslavují články, romány, životopisy a filmy. A některé jeho padělky ještě nebyly odhaleny. (Česká televize)

sportovec

Souhrn všeho tvoří Dobrodružství kriminalistiky a tento francouzský dokument. Relativnost všech hodnot je tu ukázána zblízka. Pro všechno tento dělný bonviván patří do historie výtvarného umění. Nizozemské i světové. ()

Arsenal83

S určitou nadsádzkou sme sa vlastne dozvedeli zaujímavú informáciu, že keď strčíte obraz do rúry na 120 stupňov, obraz zostárne o 120 rokov. Príbeh Han van Meegerena je neuveriteľný, ale keď to zhodnotíme celkovo tak svoj super talent premárnil na falzách, drogách a prostitútkach. A nebyť nacizmu a tribunálov po páde tretej ríše, zrejme by sme dodnes obdivovali vo svetových galériách Vermeera, ktoré nakreslil van Meegeren. ()

buchannon

Příběh jednoho geniálního padělatele aneb jak Göring sedl na lep. Nebýt toho, dlouho nemusely být tyto padělky odhaleny a nechutně bohatý van Meegeren mohl dožít, nasycen alkoholem a drogami, v klidu doma. Trochu mi zde chyběl podrobnější popis soudního procesu, tak jak to bylo skvěle předvedeno v "Dobrodružství kriminalistiky" v dílu nazvaném "Paprsek". ()

tahit

O kráse vzešlé z falzifikace. Příjemná výplň nového roku. Já bych řekl. Dost možná, kdyby totiž tenkrát nebyl falzifikátorem, nepodařilo se mu to, čím vlastně okouzlil umělecký svět. ()