No se mata la verdad

Mexiko, 2018, 100 min

Réžia:

Coizta Grecko

Hellboy

Předlouhý dokument o vraždách novinářů v Mexiku. Válečný novinář a průvodce filmem Temoris Grecko popisuje případy zabití novinářů, kterých v Mexiku umírá fakt hodně, nejvíc na světě hned po Sýrii. Bohužel lze film shrnout jedním slovem jako chaos. Neustále se přeskakuje od tématu k tématu, zběsile se přestříhává mezi mluvícíma hlavama, objevují se nové postavy, v kterých už se divák nemá šanci vyznat - obecně mám pocit, že nejvíce si z toho odnesou lidé, kteří se orientují v situaci v Mexiku (čti: Mexičani). Tvůrci zkrátka předpokládají, že divák ty mrtvé novináře zná.. Ve výsledku se bohužel divák nedozví nic, co už by netušil předem: mexičtí novináři píšou o narkomafii, té se to nelíbí a tak je likviduje, a stát s tím nic nedělá, protože je do drogovýho byznysu nejspíš sám nějak zapletený. Formálně je to zběsilá střihová jízda, množství infografiky, vizuálně přebohatých přechodech/prolínačkách, mluvicí hlavy, autentické záběry - hodně z mobilů, špatná kvalita, atd atd, je toho tolik, že se to ani nedá popsat. Je to taková obžaloba systému, ale zároveň nikoho úplně konkrétního. Může za současný neutěšený stav prezident? Vláda? Kdo ví... Dokument je informačně bohatý, ale zasloužil by si pečlivější, střízlivější přístup, aby si z toho divák i něco odnesl, než tenhle zmatek. ()