Dokumentárny film predstavuje život svätého pátra Pia z Pietrelčiny ako ho mnohí nepoznajú. Viac než päťdesiat rokov po jeho smrti boli zverejnené svedectvá jemu blízkych osôb, jeho duchovných detí, ale aj dôležitých svedkov z procesu svätorečenia. Približujú nám pátra Pia ako rehoľníka prenasledovaného Cirkvou, uväzneného v kláštore a nespravodlivo obvineného zo skutkov, ktoré nikdy nespáchal. Ale predovšetkým nám ho dokument predstavuje ako obetavého kňaza tráviaceho hodiny v spovednici a svätca, ktorý vedel čítať v dušiach ľudí a vďaka daru bilokácie mohol byť súčasne na dvoch miestach. (TV Lux)

honajz

Dokument, který na DVD vydala TV Lux i v původním italském znění se slovenskými titulky, nabízí skutečně množství historických záběrů a dvakrát, třikrát dokonce samotný hlas P. Pia, čímž je hodně zajímavý. Jen mi přijde, že některé souvislosti jsou zde trochu silněji naroubované na to, co chtěl autor říci, a podané poněkud černobíle. Ale nemám problém věřit, že mnoha spolubratrům, nadřízeným i papeži a oficiu ležel v žaludku. Ono to tak s mystiky žel bývá, ať šlo o Jana z Kříže či Terezii z Avily, protože skutečná víra je v katolické církvi považována hodně často za podezřelou. (Povšimněte si, že hlavní katolická díla jsou spíše filozofického charakteru a Boha popisují, ne žijí, například na rozdíl od pravoslavných autorů jako Surožskij či Kallistos Ware.) Ostatně, když zde zmiňuji pravoslaví, tak tam by si P. Pia vážili jako starce (což je oficiální titul právě pro mystiky). Škoda, že některé detaily film nerozebral víc nebo do hloubky (třeba atentát na papeže Jana Pavla II. nebo toho bankéře), na jiné se kdovíproč úplně zapomnělo (třeba na bilokaci P. Pia nebo jeho vůni). Proto jen tak nízké hodnocení, ale jinak dokument sám o sobě zajímavý. (VÝZVA KŘESŤANSKÁ DVD č. 1) ()

Una111

Chválím počin tohoto španělského režiséra, který jistě v nejlepším úmyslu natočil film o otci Piovi z Pietrelciny, sám konvertita, ctitel P. Pia a ve Španělsku velmi známý novinář, autor třiceti děl o dějinách náboženství. Svatý Pio z Pietrelciny (1887 - 1968) byl italský kněz a světec, který byl známý zejména pro svá stigmata. Je mu taktéž přisuzováno mnoho zázraků, např. jasnovidectví nebo bilokace (nadpřirozená schopnost vyskytovat se v jeden okamžik na dvou místech současně). Narodil se jako Francesco Forgione a přijal řádové jméno Pius. Byl svatořečen 16. června 2002 papežem Janem Pavlem II. Ve filmu je použito mnoho dobových záznamů a svědectví těch, kteří otce Pia osobně poznali. Film však má některé nedostatky, které působí dojmem určitého amatérismu. Vysvětlení se nabízí: Toto je vlastně filmový debut šestapadesátiletého José Marii Zavaly, až doposud známého spíš jako novinář a spisovatel. https://www.youtube.com/watch?v=K6bnX2es8G0 (1) ()