Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Historická dráma o snahe potrestať nacistického zločinca Adolfa Eichmanna... V roku 1957 získa generálny prokurátor Fritz Bauer dôkaz o tom, že Adolf Eichmann sa skrýva v Buenos Aires. Bauer, ktorý je sám židovského pôvodu, sa od svojho návratu z exilu snaží dostať nacistických zločincov pred súd, ale bez úspechu, Západné Nemecko totiž o takýto spôsob vysporiadania sa s vlastnou minulosťou nemá záujem. Keďže Bauer západonemeckému justičnému systému nedôveruje, obráti sa priamo na izraelskú tajnú službu a dopustí sa tým zrady... (RTVS)

(viac)

Videá (3)

Trailer 2

Recenzie (28)

evulienka3 

všetky recenzie používateľa

"Keby sme z tých 10,3 miliónov vyhladili 10,3 miliónov, vtedy by som bol spokojný a povedal by som:"Dobre, zničili sme nepriateľa". Splnili by sme tak našu úlohu pre našu krv a pre slobodu nášho národa. Lenže aj ja mám podiel vinny na tom, že zamýšľaná eliminácia nášho nepriateľa, nemohla byť úplne dokončená. Nebol som dostatočne motivujúci. To je môj podiel viny. Vlastne som toho mohol urobiť oveľa viac..." (Adolf Eichman). Vďaka Fritsovi Bauerovi bol aspoň tento nacistitcký tvorca konečného riešenia postavený pred súd. Síce nie podľa jeho predstáv, ale predsa. Komorný film s výbornou atmosférou. Hviezdičku navyše prihadzujem, pretože podľa môjho názoru, je tento film momentálne percentuálne podhodnotený. ()

Amonasr 

všetky recenzie používateľa

Dobře vygradované drama ukazuje neznámé okolnosti vedoucí k slavnému únosu Adolfa Eichmanna izraelským Mosadem a zároveň dobře dokumentuje složitou situaci ve Spolkové republice Německo v době, kdy spoustu klíčových pozic zastávali nacističtí pohrobci, což bránilo efektivnímu vyrovnání se s minulostí. Zároveň je jasně naznačen i nezájem amerických i německých tajných služeb na stíhání nacistických zločinců, protože prioritou bylo soupeření se sovětským blokem v době studené války. Vedlejší smyšlený prvek skryté homosexuality na jednu stranu příběh graduje a ukazuje, jak se vyrábí kompro na nepohodlné osoby, na druhou stranu dokresluje nesamozřejmost lidských práv v dnešním pojetí ještě dlouho po válce i na západě. Film, jakých není nikdy dost, který klade závažné otázky divákovi, který se nechce jen bavit, ale dokáže i kritický myslet. ()

Reklama

Malarkey 

všetky recenzie používateľa

Fritz Bauer byl vcelku vtěrka. Já vím, že to myslel dobře a měl chuť se pomstít zrůdám tehdejšího Německa. Ale tak nějak se vtíral do práce Mossadu a úplně nepochopil, že život se netočí jen kolem Fritze, ale především kolem všech nejen v jeho okolí. Film by to tak mohl být zajímavý, kdyby ale příběh Fritze nepůsobil, jak kdyby tu Fritz byl vlastně tak trošku navíc. Daleko zajímavější jsou totiž filmy, které ztělesňují Adolfa Eichmanna se všemi jeho myšlenkovými pochody. V porovnání s tímto působí příběh Fritze Bauera dost nezajímavě. ()

Volodimir2 

všetky recenzie používateľa

V máji 1933 keď nacisti násilne prevzali moc, bol okrem iných aj Bauer zatknutý, ako opozičník a umiestnený do koncentračného tábora Heuberg. V tej dobe bol ešte neznámym mladým právnikom a tak bol prepustený na slobodu. Ako žid nemal v Nemecku žiadnu perspektívu a tak v roku 1936 emigroval do Dánska potom do Švédska. Späť do vlasti sa vrátil v roku 1949 (po vzniku Spolkovej republiky Nemecko 23.5.1949) a pracoval na významných postoch v súdnictve. Obrovskou mierou sa pričinil o chytenie Eichmanna, keď dostal typ na jeho utajený pobyt, ale nakoľko nemecké orgány, ani Interpol nekonali, tak v roku 1957 požiadal o pomoc Mossad, ktorý „Operáciu Eichman“ (film z roku 1961), dotiahol do zdarného konca, ale tu je jeho rola veľmi nedocenená (naopak bol za zradu súdený v Nemecku). Generácia po vojne v Nemecku nemala záujem na vyšetrení a potrestaní vojnových zločincov a tak ľudia, ako Fritz Bauer to mali v Nemecku neskutočne ťažké. O neprajnej situácii svedčí aj jeho výrok „keď opustím svoju kanceláriu, ocitám sa v cudzej a nepriateľskej krajine“. Po Eichmannovi sa Bauer s vervou pustil do procesov s dozorcami v koncentračnom tábore Osvienčim. Príprava na všetky 3 Auschwitz Prozess Frankfurt mu trvala 5 rokov. 1. proces (20.12.1963 až 19.8.1965) obžalovaných bolo 23 príslušníkov SS (6 trestov doživotne – najvyšší možný trest a zostatok smiešne nízke tresty). 2. proces (14.12.1965 až 16.9.1966) obžalovaní boli 3 príslušníci SS (1 trest bol doživotný) a posledný 3. (30.8.1967 až 14.6.1968) obžalovaní 2 príslušníci SS (1 doživotný trest). A tak sa mu podarilo aspoň niečo na čom po vojne tvrdo pracoval. Veľa si spokojnosti neužil, zomrel tesne po skončení 3. procesu 1.7.1968. Tak, ako bolo ukázané vo filme našli ho mŕtveho vo vani, pravdepodobne samovražda. Netvrdím, že film „Štát proti Fritzovi Bauerovi“ je najlepším politickým thrillerom z posledných rokov, ale je to ďalší z radov kvalitných nemeckých filmov, kde sa Nemci pokúšajú popasovať so svojou minulosťou. Ďalšou postavou vo filme právnik Angermann je síce vymyslenou postavou, ale jeho sexuálna orientácia nám nepriamo naznačovala akej orientácii bol samotný Bauer. ()

NinonL 

všetky recenzie používateľa

Souboj a konfrontace statečného židovského prokurátora s esesáky a gestapáky uhnízděnými všude ve vedení poválečného Německa. Doktor Bauer se snaží najít hlavního organizátora odsunu židů do koncentračních táborů, Adolfa Eichmanna a postavit ho před německý soud. Jakmile se to prozradí mezi justicí a médii, začíná Bauer dostávat anonymní vyhrůžky. Po boku je mu v tomto boji mladý právník Ackermann. I na něm však najdou nacisté slabinu a vydírají ho. Zdá se, že vše je ztraceno a Eichmann opět unikne spravedlnosti. ()

Galéria (21)

Zaujímavosti (3)

  • Postava mladého nadějného prokurátora Karla Angermanna (Ronald Zehrfeld), ke které Fritz Bauer (Burghart Klaußner) chová náklonost, je ve skutečnosti jen fiktivní postavou vytvořenou za účelem dramatizace filmu. (Posheidon)
  • Při vyšetřování narážel Fritz Bauer (Burghart Klaußner) na rozhořčený odpor z vlastních řad, protože většina právníků tehdejší doby působila už za nacistického režimu a obávala se o svou dobrou pověst. Výrok Fritze Bauera „Když opouštím svou kancelář, vstupuji na nepřátelské cizí území“, použitý ve filmu, je autentický a není pouhým výplodem fantazie scenáristy. (Posheidon)
  • Film podsouvá divákovi také možnou homosexuální orientaci Fritze Bauera (Burghart Klaußner). K té se Bauer nemůže přiznat, protože paragraf 175 německého trestního zákoníku až do roku 1994 kriminalizoval sexuální jednání mezi muži. Z tohoto vnitřního konfliktu čerpá film své emoční napětí – a zároveň zpochybňuje svou historickou věrohodnost. (Posheidon)

Reklama

Reklama