Marze

Důležitá přehledovka,.Také jsem se v zmíněných organizacích angažoval a u pana Moldana a Ryndy dělal později státnice. Z konceptu udržitelného rozvoje jsem zklamaní. Po celém světě probíhá masivní devastace životního prostředí. Každých pět vteřin zmizí les o velikostí fotbalového hřiště, například v Kolumbii bylo vykáceno 95% nížinných lesů na úkor farem, na Madagaskaru 80% pralesů a z družicových snímku to vypadá jak kdy země krvácí jak eroze odnáší do moře rudou půdu. Kvůli tomu se mění klima a nyní máme na jaře největší sucho za posledních 500 let. Kvůli oslabení stromů máme kůrovcovou kalamitu. A počet obyvatel Afriky, (ale i Indonésie apod.) se má v příštích letech opět zdvojnásobit. Vykácely si všechny lesy a teď koukají jak vrány, že jim vyschly řeky a podzemní voda. To je udržitelný rozvoj? Albert Einstein řekl, že problém nemůže být vyřešen někým kdo žije uvnitř systému. ()

whack

Voľné pokračovanie dokumentu Ekohistorie, ktorý rovnakou formou približuje vývoj environmentálneho hnutia a rôznych skupín. Opäť nahliadneme až do 50-tych rokov, spoznáme prvé povojnové spolky na ochranu prírody, napr Sbor ochrany přírody SNM (TIS). Ďalej sa spomína ČSOP, Greenpeace, Brontosaurus, Děti Země, Pražské matky, Hnutí DUHA prostredníctvom archívnych záberov z demonštrácií a rozhovorov so zúčastnenými aktivistami/aktivistkami. Klincuje to reportáž z jednej z akcií hnutia Limity jsme my! Zvlášť ma potešila zmienka o knihe Meze růstu. Z dokumentu tiež vyplýva jasný antikomunistický postoj, a ja si myslím, že je nekonštruktívne zaťahovať politiku do environmentálneho diania, lebo si nemyslím, že príroda je teraz ničená menej ako za komunistov. Slúži to ale ako porovnanie vtedajšej a súčasnej situácie. Tento film bol v rozšírenej podobe odvysielaný na ČT pod názvom Dějiny neposlušnosti. ()