H0us3

(festivalový názov)
  • Španielsko H0us3
Španielsko, 2018, 105 min

K čemu jsou vlastně třídní srazy? Strávíte jeden příšerný večer ve společnosti lidí, kteří vás buď nezajímají, nepamatujete si je, anebo vám ztrpčovali dětství. Parta starých přátel z Ústavu výpočetní techniky v debutu režiséra Manola Munguia na vlastní kůži zjistí, jak moc se taková slezina může zvrtnout. Z obyčejné decentní večeře s partnery se totiž rázem stane peklo, když jeden z účastníků ostatním prozradí, že se mu podařilo rozkódovat jeden z nejtajnějších souborů na internetu. Otevírá tak jakousi virtuální Pandořinu skříňku, což pro účastníky sedánku rozhodně nemůže skončit dobře. (Future Gate)

Hoyt

Snad nejrychleji uběhlých 105 minut za poslední dobu. Klidně bych zvládnul ještě dalších 20 minut navíc. Technické věci jsou ve filmu velmi dobře vysvětleny prostými slovy pro všechny, kteří nejsou zapojeni do světa IT. A myslím, že je to dobrý nápad, protože tento film je tím pádem pro všechny. Každý, kdo bude dávat alespoň trochu pozor tomu porozumí. Jako bonus sympatičtí a snaživě hrající herci plus pro mě nadmíru výtečný twist ( netwist ) a uspokojivý konec. Jen škoda pomalejšího rozjezdu, protože jakmile začne film gradovat tak mnoho času do konce nezbývá. Během sledování filmu jsem si vybavil film https://www.csfd.cz/film/351648-coherence/prehled/. ()

TheEvilTwin

Omílané téma nebezpečnosti internetu a UI v celkem zajímavě podané formě ze Španělska. Parta přátel a jeden super chytrý hacker, který rozšifroval appku, která umožní vidět budoucnost. Jejich vrtání se v appce ale přinese nepěkné následky, které nikdo z nich nečekal. Celý fílm je víceméně jen debata a neustálé mluvení na téma “co kdybychom viděli/měnili budoucnost” s překvapivě vpohodě postavama, občas dobrou atmosférou, ale neuspokojivým a prvoplánově utnutým koncem, který přišel právě když se film rozběhl. IT fandové si tady na tématice pošmáknou, normálně znalí fandové pochopí a ajťácky nepolíbení se budou občas ztrácet. Místy film připomíná něco mezi Coherence nebo The Invitation, ale ve výsledku si jde svým směrem. Takový zlatý průměr, který je ale ozvláštněn tím, že na něj divák bude za jeho originalitu ještě pár měsíců vzpomínat, a to si zaslouží body navíc. ()

honajz

Ona je to spíš divadelní konverzačka a dost možná by to na divadle i mělo lepší atmosféru, kdyby toho všeho, co se děje, byl divák přímo účasten a vtažen do děje. Ta hra s realitou a možnostmi by vynikla daleko víc. Takhle je to také dobré, ale žel se to pár lapsům a několika vatoidním scénám nevyhne. Proč třeba jsou vidět rodiče jedné z těch holek? Má to nějaký význam? Ostatně i celý úvodní exkurs do světa internetu, hackování, fungování Googlu, Facebooku, Instagramu, temných hlubin internetu... trval moc dlouho. Zápletka totiž přichází až po zhruba 50 minutách filmu, a pak už to jen jede jasně daným stylem... kdy by film mohl klidně být jakýmsi fanouškovským videem odehrávajícím se třeba před Terminátorem. Ale jinak jo - napětí to drží, poselství to má zcela jasné (Kdo z nás ostatně nepociťuje obavy ze zneužití technologií, centralizací dat a Internetu věcí kýmkoliv, nejen vládami?), herci hrají skvostně a úvodní záběry na krajinu mne fascinovaly. Jenom by mě zajímalo, jestli jedna z možností, jak se bránit, není nakonec tou nejlepší. Ostatně, i tuším Frank Drabin jednou zneškodnil bombu s nezbytným odpočtem jednoduše tím, že ji vypnul ze zásuvky. A dokud neexistuje alternativní zdroj energie, co by datová centra bez elektřiny dělala? Dále SPOILER SPOILER Nu, každopádně by mě zajímala jedna věc. Pokud David a Rafa jsou už nahrazeni, proč by appku ostatním prozrazovali? Pokud nejsou, proč se tak moc snažili, aby si ostatní nevypnuli mobil? Já vím, bylo potřeba nechat otevřená vrátka pro diváka, aby si nebyl jistý, jestli fakt šlo o hru, nebo realitu, ale přece jen - pokud šlo o hru, proč ta poslední věta, pokud šlo o realitu, proč by to vyzrazovali? A té holce nepřišlo divné, že by byla jediná na světě, která se do toho dokázala dostat a měnit binární kód za desítkový? ()

misterz

Na to, že ide o režisérsku prvotinu, tak som milo prekvapený. Zo začiatku to síce nevyzeralo na žiadnu slávu, no akonáhle sa začali baviť o wikileaks a tajnom súbore, príbeh dostal spád a potrebnú dynamiku. Oceňujem tiež postupne rastúcu paranoju všetkých zúčastnených. A málokedy sa stáva, žeby úplne posledná veta na konci presne a do bodky objasnila celú pointu filmu. Viac nebolo treba. Padlo to ako riť na šerbeľ. Nápadité... Nadpriemer. 75/100 ()

dr.horrible

Nevyrovnaný film. Jednoducho povedané, čím viac odkryje, tým je to horšie. Začne ako výborná konverzačka, fakt ma to bavilo. Potom prídu s Assangeom a je to stále viac wtf a stále menej uveriteľné. A niekde od 70-tej minúty už sú všetci regulérne na smiech, dialógy ťahajú uši, herci sú afektovaní, réžia trápna a celé sa to skrátka rozpadne. Tie plamene vyzerali jak peklo v South Parku. Od nadšených štyroch hviezd, skoro až dole. ()