Ledová archa

• USA Snowpiercer
USA, (2020–2025), 30 h 58 min (Minutáž: 43–53 min)

Predloha:

Jacques Lob (kniha), Benjamin Legrand (kniha) (viac)

Jennifer Connelly, Daveed Diggs, Mickey Sumner, Sheila Vand, Alison Wright, Iddo Goldberg, Lena Hall, Aaron Glenane, Mike O'Malley, Karin Konoval (viac)

Planeta zamrzla a v obřím vlaku, který krouží po zeměkouli, se poslední lidé snaží bok po boku přežít v křehké rovnováze. (Netflix)

Recenzie používateľa dan4815 k tomuto seriálu (2)

Ledová archa (2020)

Mají štěstí, že nepatří pod České dráhy... Jak už u Netflixu bývá - silná proměnlivost. Zajímavé interiéry a... tím asi končíme. Herecké výkony jsou vcelku nevýrazné, vyjma některých postav. Je až trestuhodné ta přesládlost "zadáků", kteří se motivují naprosto debilními popěvky a motty. Zatímco první třída reprezentovala poměrně uvěřitelný svět vyšší vrstvy intelektuálů, nebo jenom šťastlivců s penězi, tak zadáci ztělesňovali se vším všudy plytký odpad. Zatímco jednotlivé třídy vcelku čitelně vyjadřovaly své trable, zadáci prahli jenom po nenávisti. Nic více, jen jsme se museli dívat, jak trpí, ale ve výsledku jsme neviděli, jaká zvířata mezi nimi byla. Jasně, kanibalové, ale to byla jenom chvilka. Nevěřím, že by se příliš nelišili od jiných tříd po těch letech strádání. Nečetl jsem knihu, ani jsem neviděl film, nemohu soudit, jak moc se drží předlohy, ale seriál není ani tak o třídních rozdílech a tužbách, a ve výsledku není ani o tom, proč tam všichni jsou. Je to jenom o tom, že zadáci se chtěli dostat k moci, protože byli utlačovaní, žádné další poslání. Žádné naznačování, co se dělo před vlakem, ani kde se vzal, ani proč vůbec funguje a na jaký pohon vůbec jede. Nic nevíme, seriál je příliš úzce spjat s myšlenkou - dostat se k moci. Ono by to fungovalo, kdyby to seriál bral vážně, jako GoT nebo House of Cards. SnowShit to bere béčkově - jen tak rychle, téměř na místě, zastaví vlak dlouhý mnoho kilometrů s kdovíjakou hmotností; jen tak se tam kde kdo dostane z jedné části vlaku do druhé, jen tak se tam někdo rozhodne o svém osudu a hraje každou půlhodinu na jinou stranu. Není to příliš uvěřitelné, nemám rád nereálnost v takovém typu seriálu. Postavy, děj i technické aspekty se berou na lehkou váhu, a už často cítím prvoplánovost některých situací. Uvidíme, co přinese druhá série. ()

Série 2 (2021) (S02)

Druhou sérii považuji za solidní rozjezd. První série se mi moc nelíbila, nedokázal jsem si seriál zařadit do kolonky. Připadal mi, jako levné scifi s příměsí trapného amerického pohledu na svět - v nejhorším přijde spásný okamžik, poté musí všichni slavit. Druhá série už byla o kapku reálnější, příjemně dramatický, klišé nebylo na diváka nasazováno v každém druhém záběru. Sean Bean zde vyobrazuje skvělého záporáka, který docela dobře rozděluje diváky na dvě strany. Také mi druhá série přijde odvážnější, dějí se zde zásadnější momenty. I přes to všechno má pokračování slabší momenty. ()