Stoletá válka

• Veľká Británia Chivalry and Betrayal: The Hundred Years War (viac)
Veľká Británia, 2013, 3x49 min

Dnes je těžké si představit, že Anglie a Francie byly mnohem víc než jen dvě samostatné země. Před sedmi sty lety jejich vládnoucí třídy pojily stejné hodnoty, pravidla chování a jazyk. Toto tři sta let trvající manželství skončilo v polovině 14. století a následoval ten nejkrvavější rozvod v dějinách. Poznejte příběh války, která trvala přes sto let... Doktorka Janina Ramirezová se ohlíží za nejdelším a nejkrvavějším rozvodem v historii lidstva. Vrací se do časů, kdy si malá Anglie troufla vzdorovat supervelmoci, jakou byla Francie. Anglický král Edward III. byl přesvědčený, že má větší nárok na francouzský trůn než jeho bratranec, francouzský panovník Filip VI. Vůbec si nelámal hlavu s tím, že když vznese svůj nárok, poruší všechna pravidla středověku. Když Filip zkonfiskoval anglické državy ve Francii, Edward rozdrtil výkvět francouzského rytířstva v bitvě u Kresčaku. Edwardův syn zvaný Černý princ následně podnikl hrůzné tažení a srazil Francii na kolena. Tak začala stoletá válka. Po Edwardově smrti se štěstí vrátilo na stranu Francie, ale ne nadlouho. Jindřich V. znovu porazil Francouze v bitvě u Azincourtu. Podařilo se mu získat francouzskou korunu. Aby si ji udržel, musel by si podrobit úplně celou Francii. Ale postavil se proti němu nečekaný soupeř: legendární Johanka z Arku. (TV Prima)

subic

Dokumentem provází malá oplácané a celkem uvěřitelná buchta s velkýma očima Dr Janina Ramirez (1980), historička umění. 300 let se na anglickém dvoře mluvilo francouzsky. Angličané byli vždy ti chudší oproti Francouzům a dělali si vždy nároky na území ve Francii. U nás se toho ve školách moc neučí, aspoň za mě to tak bylo, v této válce bojoval mimo jiné i náš král Jan Lucemburský i mladý Karel IV v bitvě i Kresčaku. Válka byla tak dlouhá, že u nás zájem o ni převálcovalo v první polovině 15. století husitské hnutí. Ale snad všichni známe legendu o Johance z pArku. ()