Hraniční plot

(festivalový názov)
  • Rakúsko Die bauliche Maßnahme (viac)

Na rakousko-italském přechodu v Brennerském průsmyku měl vyrůst plot pro zpřísnění režimu a regulaci počtu přicházejících migrantů. Místní obyvatelé, zvyklí na klid a ticho uprostřed Alp, se stávají svědky změn, které hýbají Evropou. Film nepředstavuje jediného uprchlíka, ale řadu Rakušanů, kteří se s nimi denně setkávají. Dostávají prostor, aby v nikým nerušeném monologu a ve svém domácím prostředí vysvětlili, proč situace není černá ani bílá a proč nejistota ani obavy z budoucnosti nestojí v cestě empatii vůči těm, kteří utíkají před válkou. Dokument prostřednictvím těchto výpovědí načrtává rozdíl mezi nekompromisním systémovým řešením a postojem jedinců, kteří se s migranty potkávají jako s lidskými bytostmi a sami sebe se ptají, jaká budoucnost Evropu čeká. (Jeden svět)

xxmartinxx

120 minut uprchlíků (bez uprchlíků). Člověk už je z toho vážně unavený. Není divu úspěchu populistů, jejichž rétorika je tak bombastická a expresivní, když se proti tomu postaví tahle neskutečně nudná a úmorná smršť pravdy a lásky. Nejsem si úplně jistý, čemu to má sloužit, protože změnit názor tenhle film nikomu nemá šanci, když je těžké vydržet u něj vzhůru. A kdo ten názor sdílí, tu nic nového neuvidí. Zvlášť když jde o film, který dává prostor asi dvaceti lidem s víceméně stejným názorem. ()

Marze

Aby bylo jasné pozadí dokumentu - Italské zemědělství je na migrantech životně závislé, což se ukázalo v době pandemie. Ve zdegenerovaném Rakousku je vlivem dlouhodobě nízké porodnosti již třetina obyvatel bez rakouských kořenů a země přívaly migrantů potřebuje hlavně na nízkokvalifikované práce, které domácí nechtějí dělat. Současná politika vyspělého světa se štěpí na dva póly - do jaké míry otevřený trh, do jaké míry migrace a do jaké míry otevřené společnost (homosexuálové apod.). U nás jsou tyto póly zastoupeny Piráty a Okamurovou SPD. Dokument je vystavěn na "mluvících hlavách" prostých sedláků, lidí od policie, útržku z televizního zpravodajství. Rakušané jsou buď blbí, nebo připosraně korektní. Stačí prostě říct My vás tu nechcete a tečka. ()