Ponorka - Série 2

(séria)
Nemecko, 2020, 7 h 33 min (Minutáž: 54–59 min)

Philipp Schenker, Tom Wlaschiha, Rochelle Neil, Clemens Schick, Rick Okon, Kevin McNally, Stefan Konarske, Leonard Scheicher, Franz Dinda, Robert Stadlober (viac)

Prosinec 1942: Setkáme se s velmi zkušeným velitelem ponorek Johannesem von Reinhartz, který je vyslán s U-822 na tajnou misi na východní pobřeží USA, aby zde vylodil tři sabotéry. Jeho věrnost je však zpochybněna, a tak je za nimi vyslána U-612 s velícím důstojníkem Wrangelem. Bývalý velící důstojník U-612 Hoffmann těsně unikne smrti v Atlantickém oceánu a najde poté útočiště v New Yorku se Samem Greenwoodem, který za svůj život dluží Hoffmannovi, a setká se s prohnilým německým právníkem Bergerem. Bude se Hoffmann moci vrátit do Německa? V La Rochelle Simone stále tajně pomáhá těm, kteří byli nacistickou okupací postiženi. Forster, kápo gestapa, má podezření, že Simone a její spolubydlící Margot pracují na zajištění únikové cesty pro židovskou rodinu. (Viasat)

Constanza

druhá série se mi zdá vice povedená. linka probíhající na souši mě ovšem moc nebavila. český dabing není zdařilý. doporučuji sledovat v originále. v této řadě nechybí thomas kretschmann, ačkoliv tentokrát nemá německou uniformu. clemens schick v roli kapitána reinhartz, to byla dobrá volba. třetí řada seriálu je v procesu. ()

Crocuta

Vcelku povedená první série pokračuje o poznání méně zdařilou druhou sezónou. V té se divákům dostane nejen naivní odbojářské linky, která by se také dala nazvat "Jedno velké klišé" ale i úlitby současným progresivistickým trendům v podobě nevěrohodné árijsko-afroamerické lovestory. Mnohé z klíčových postav všech tří souběžně vyprávěných příběhů se chovají jako naprostí idioti, ale prim v tomto ohledu bohužel drží dění na titulních ponorkách. To co předvádí jejich osazenstvo během všemožných "nečekaných" dějových zvratů nemá nic společného s prostou logikou a mnohdy ani se zdravým rozumem. A to už se mi ani nechce podrobně rozebírat, jak nevěrohodně je ztvárněn život a podmínky na palubách podmořských plavidel (už v první sérii mne iritovaly hladce oholené tvářičky posádek po několika týdnech pobytu na moři, kde bylo holení kvůli nedostatku vody zakázáno - a to je jen jeden drobný a málo podstatný detail). Má-li někdo chuť sledovat dobrodružné a melodramatické osudy fiktivních postav v neotřelém prostředí, tady si přijde na své, ale chce-li se dozvědět, jak vypadala válka z pohledu německých ponorkových námořníků, ať si raději přečte třeba paměti jednoho z mála jejich přeživších kapitánů Herberta Wernera, které pod názvem "Železné rakve" vyšly v roce 2017 i u nás. ()

Aileena

Souhlasím s uživatelem Crocuta, že pokud někdo hledá realistické zpracování životních podmínek na ponorkách, měl by se pravděpodobně obrátit jinam. Co se týče jednání postav, jdou sice dějové linky do značných extrémů, často působících až nevěrohodně, ovšem na druhou stranu nepochybuji, že tehdejší život byl pro mnohé o fanatismu, extrémech a boji o holý život. Kam až by mnozí byli v takových podmínkách ochotni zajít, se většina z nás může naštěstí dnes jen dohadovat. Seriál nabízí pouze možnosti, co idealistické přesvědčení, prostý pud sebezáchovy nebo extrémní situace mohou s člověkem udělat. Když nic jiného, pravděpodobně vás seriál přinutí se nad jednáním postav zamyslet, což neuškodí. Doufám, že nikdo ze sledujících nebude muset řešit podobné dilema v reálu a u televizní obrazovky občas není na škodu uvědomit si, jak snadný život v dnešní době žijeme. ()

• Druhá série se natáčela ve Francii v La Rochelle a okolí (řeka Doux, Arçais, Les Portes-en-Ré, Marans), v Anglii (Manchester, South Port, Liverpool) a v České republice. Točilo se jak v Praze (Hybernská, Pragovka), tak i mimo Prahu (Lišany u Rakovníka, Lužná, Králův Dvůr, Slapy, Mladá Boleslav). Ponorka opět vyrostla v barrandovském ateliéru č. 8, ale využívány byly i ateliéry č. 1 a 2 a barrandovský pozemek. Závěr natáčení pak probíhal na Maltě, v Malta Film Studios vedle pevnosti Rinella. Druhá série měla 84 natáčecích dnů (díky druhému štábu se tak ve srovnání s první sezónou točilo o 22 dní méně). (Dr. Hawkeye)