Francouzské umění

Veľká Británia, 2017, 3x51 min

Réžia:

Tim Dunn

Andrew Graham-Dixon (sprievodca)

Gotická bazilika Saint Denis, malíři Chardin, Poussin, Watteau, myslitelé Montaigne, Diderot... „Čím víc se věcí mění, tím více jsou stejné“, to je motto úvodní kapitoly dokumentárního triptychu britského autora Andrewa Grahama Dixona. Navštívíme Saint Denis, první gotickou katedrálu světa. Tato gotika je francouzská, ale věřte nevěřte, s arabským přízvukem. Prohlédneme si unikátní modlitební knihu „Přebohaté hodinky vévody z Berry“ s úžasným mistrovstvím středověkých iluminátorů. Připomeneme si, že francouzský král František I. se zasloužil o vzestup renesančního umění ve Francii, když importoval italské umělce, především samotného Leonarda da Vinci. Skutečným dítětem renesance byl Michel de Montaigne, který vytvořil ve svých esejích nový způsob myšlení a vidění světa. Předznamenal světové umění. (Česká televize)

bohemia_regent

Díly: 1) Čím víc se věci mění, 2) Krev teče proudem, 3) To je moderní svět. -------- V titulcích (jednotlivých dílů) seriálu uvedeno: režie Tim Kirby (1. díl), Basil Comely (2. díl), Tim Dunn (3. díl). ()

plechulka

Další z povedených triptychů BBC o umění s průvodcem Andrewem Grahamen-Dixonem. Doporučuji podobně jako již odvysílané triptychy Skandinávské umění a Ruské umění. ()