Nikdy nevíte, kam vás osud zavane. Například takový Bill Rago, kterého v rozverné komedii z roku 1994 ztělesnil malý velký muž Danny DeVito, si myslel, že už bude nadosmrti úspěšný. Jeho mysl oplývala kreativitou, měl vynikající vzdělání a ve své profesi reklamního textaře sbíral jeden úspěch za druhým. Jenže ejhle, stačilo jedno menší zaškobrtnutí, a v tu ránu byla celá kariéra v tahu. A jelikož ani v Americe nerostou koláče na stromech, nezbylo milému Billovi než se začít poohlížet po nějakém novém lukrativním zaměstnání. Naneštěstí však krom koláčů nerostou na stromech ani dobré posty, a Bill záhy pochopil, že ve jménu zaplacení účtů bude brzy nutné dělat menší či větší ústupky. I z toho důvodu nakonec přijal zaměstnání, o kterém se mu nikdy nesnilo. Od nynějška bude jeho pracovním zařazením post učitele angličtiny v táboře pro vojenské rekruty. A na místě, kde se to jen hemží nabitými zbraněmi, hodlá vůči ignoranci svých zelených svěřenců bojovat Hamletem. Má alespoň minimální šanci na úspěch? Důležité je se nevzdávat. (oficiálny text distribútora)

heyda

Začnu negativy - zbytečně dlouhá a na konci příliš slzopudná záležitost. Pozitiva - přesto příjemný film, který si určitě někdy ještě rád pustím. Je škoda, že Danny DeVito nebývá moc často v hlavní roli, spíše sekunduje ostatním. Tady ukázal, že v pohodě utáhne celý film. Mírný nadprůměr a s přivřeným okem 4 hvězdy. :) ()

Falko

Pre niekoho moze byt tato komedia nudou, pre niekoho zase milou zabavou, ako to bolo aj v mojom pripade, pretoze nech vidim Dannyho DeVita v akejkolvek komedialnej ulohe, vzdy sa na nom nasmejem, lebo vecne ufrflanych chlapikov dokaze zahrat dokonale. Ucenie Shakespearea mladych vojakov bolo mozno trosku nudne a dopredu sa dalo cakat, ako sa to skonci, ale niektore hadky DeVita a ich velitela ma priviedli k smiechu a naozaj som dlho premyslal, ci dat 3 alebo 4 hviezdicky. Nakoniec som sa rozhodol pre 3, lebo je to film, na ktory si o par mesiacov spomeniem ako na milu priemernu komediu, ktoru nemusim vidiet viackrat. Vo vedlajsej ulohe sa predstavil i zaciatocnik Mark Wahlberg. Reziserka Penny Marshallová natocila napr. komedie s Tomom Hanksom VELKY (1988), VELKE VITEZSTVI (1992) alebo i dramu s Robertom De Nirom a s Robinom Williamsom CAS PROBUZENI (1990)... 24.04.2010 _______ Danny DeVito - (Bill Rago) +++ Gregory Hines - (Seržant Cass) +++ James Remar - (Kapitán Tom Murdoch) +++ Ed Begley Jr. - (Jack Markin) +++ Mark Wahlberg - (Tommy Lee Haywood) +++ Cliff Robertson - (Plukovník James) +++ Produkcia: Penny Marshall, Andrew G. Vajna +++ Hudba: Hans Zimmer +++ ()

freddy

Nemohu jinak než tenhle film pochválit a doporučit. Jedná se opravdu o úžasnou komedii z výcvikového tábora americké armády, která mi zřejmě sedla do mého momentálního rozpoložení. Anebo je možné, že mi prostě filmy z vojenských výcvikových táborů imponují. Zatím jsem z tohohle druhu filmů viděl dva, a to sice na tři Oscary nominované drama Příběh vojáka a potom brilantní komedii Biloxi blues. Tohle je tedy třetí film tohoto druhu a já musím opět konstatovat, že jsem maximálně spokojený a tuhle komedii jsem si velmi užil. Danny DeVito v roli učitele angličtiny, který navíc nikdy nebyl ani na vojně, a nyní má učit budoucí americké vojáky, je prostě okouzlující, a celý tenhle film stojí a padá právě s jeho hereckým výkonem, který je naprosto dokonalý. Mohu upřímně říci, že tato komedie mě ani jednou nenudila a užil jsem si každou minutu, každý okamžik. Zkrátka a dobře takhle má vypadat zajímavá a originální komedie, u které zapomenete na všechno ostatní a jen se bavíte. Už teď se těším na případné další filmy z vojenských výcvikových táborů, které v budoucnu budu mít možnost vidět. Ale tato komedie si ode mne vysloužila svou absolutní dokonalostí maximální hodnocení. Je to tedy za pět hvězd. ()

dragosta

Nechápu, proč to ještě neběželo v normální televizi!? Tenhle film jsem objevila náhodou a náramně mě pobavil. Dobře, některé scény jsou hodně předvídatelné (viz. výcviková zeď ,atd.), ale množství výborných gagů to vynahradí. Ačkoli Dannyho DeVita moc nemusím, role učitele vojáků ve výcviku mu sedla. Brala bych i větší prostor pro mladého Marka Wahlberga. Ale musím říct, že jako celek to působí moc dobře a průměrného diváka to rozhodně neurazí…Prostě skvělý film na sobotní odpoledne. ()

lennyd

Billa Rago (Danny De Vitto) v poslední době osud moc nešetřil. Když přišel i o svojí práci v reklamní agentuře a musel tak rozšířit řady nezaměstnaných, je tak zoufalý, že by vzal jakoukoliv práci, kterou mu nabídnou. Jediná taková je v armádě, kde se uvolnilo místo učitele - přece jen, fyzický výcvik není všechno. A tak se Bill (bez jakéhokoliv učitelského vzdělání) vydává do výcvikového střediska, kde dostává na starost několik vojáků, které se snaží naučit alespoň něco užitečného... Hned na začátek nutno říct, že film kromě roztomilého Dannyho De Vitto, mladičkého Marka Wahlberga a zajímavé hudby Hanse Zimmera nic moc nepřináší. O výuku "neučitelných" elementů se daleko lépe postarala Michelle Pfeifferová v Nebezpečných myšlenkách a jako pohled do zákulisí výcvikových metod americké armády to také není to pravé. Na druhou stranu se člověk ani moc nenudí, a když si odmyslí až přespříliš patetický konec s vyznamenáním otce jednoho ze studentů tak to nakonec není tak zlý... ()

• Film byl původně označen jako komedie, avšak po finančních ztrátách byl stažen a znovu uveden jako drama. (Courtemanche)
  • Fiktivní základna McClane se natáčela na vojenské základně Fort Jackson. (Ampi)
  • Film dokázal vydělat asi jen polovinu částky, která byla do produkce vložena. Samotný film nákladný nebyl, problém byl především ve vysokých finančních nárocích protagonistů. (Courtemanche)