Vitamánie: Lesk a bída vitamínů

(festivalový názov)
  • Austrália Vitamania: The Sense and Nonsense of Vitamins (viac)
Austrália, 2018, 90 min

Dokument Vitamania je výsledkem dvouapůlroční práce Dereka Mullera, popularizátora vědy a tvůrce kanálu o vědě Veritasium, který má na YouTube téměř 5 milionů odběratelů. Diváky seznamuje s jednotlivými vitamíny, s tím, v jaké potravě je lze nalézt, s konkrétními důsledky jejich nedostatku či přebytku a s historií i současností jejich výzkumu. Zabývá se také jejich komercializací - jak se vyrábějí, prodávají, a jak na ně, na jejich prodej a jeho regulaci pohlížejí například Spojené státy, Austrálie či Francie. (pilarius)

pilarius

Objektivně pojatý dokument známého youtubera z kanálu Veritasium. Proložen písničkami a animacemi, aby udržel pozornost každý. Máme tu kazuistiku, rozhovory s odborníky a základ vědecké metody lékařského výzkumu se zajímavými exkurzemi do minulosti. Za mě paráda, tyhle výpravné dokumenty mám rád. ()

Azurose

Zajímavý dokument plný informací o vitamínech. Bohužel je ale více než polovina filmu složená z osobních příběhů různých lidí o tom, jak velké či malé množství vitamínů ovlivnilo jejich zdraví. Každý příběh by se dal povědět v pěti větách, ne 10 minutách, díky čemuž byl zbytečně zahlcen čas, během kterého by se daly divákům sdělit nové a důležitější informace. Druhým bodem mrazu je, že se ve snímku blíže rozebere jen čtvrtina vitamínů - to neberu zle, ale je to škoda. Zajímavé bylo vyprávění o tom, jak se vitamíny vyvíjely a film zkoumal historii vitamínů do hloubky. Kladně hodnotím hudební vsuvky, které příjemně film osladily. V závěru má film výborný námět, samotné zpracování je ale o něco horší. ()

Addam

Velmi povrchní. Přišlo nám, že je to buď směřované na děti (několik poněkud trapných písní) a nebo na tupé Američany. Od Veritasia jsme čekali něco víc do hloubky a odborného. Nedozvěděl jsem se nic moc nového. ()