Satanova jízda po železnici

• Rakúsko-Uhorsko Satanův výlet na svět

Cestujúci za asistencie konduktora rýchlo nastupujú do rozbiehajúceho sa vlaku. [Filmový přehled] (Raccoon.city)

honajz2

S vydáním filmů Jana Kříženeckého na DVD jsem se na tenhle film těšil ze všeho nejvíc. Celé je to o tom, jak lidi rychle nastupují do vlaku, který se pak rozjede. S žánrem komedie bych asi nesouhlasil, každopádně z celého toho filmu jde překvapivě příjemná atmosféra a mě osobně se moc líbil. Jenom si nejsem jistý, jestli náhodou nehodnotím snímek To nejlepší číslo, ve kterém evidentně jde o to samé, ale co jsem koukal na Filmový přehled, tak "děj" Satanovy jízdy po železnice je totožný. Tak snad hodnotím správný film. 4* ()

GTS_PUNK

Bratia Lumièrovci v roku 1896 natočili svoj známy príchod vlaku. O desať rokov neskôr natočil Jan Kříženecký odchod vlaku, ktorému predchádza pomerne chaotické dianie na peróne a nastupovanie cestujúcich. Jednoduchý námet je prenesený do jednoduchej realizácie, na ktorej najzaujímavejšími prvkami nie sú prvky filmové, ale historické. Približne pol minútové Křiženeckého dielo zaujme predovšetkým autentickým dobovým oblečením, vlakom, ale takisto výpravou - železničnou stanicou, ktorá sa na scéne viac "otvorí" po odchode vlaku, respektíve jeho vozňov zo záberu. Satanova jízda po železnici prakticky neponúka príbeh, ale vďaka námetu vytvára dojem zhonu na železničnej stanici na pražskom Smíchove, čím sa ponáša skôr na dokumentárny film. A práve autentické zachytenie diania (autentické minimálne z hľadiska kostýmov a výpravy) je preto najvýraznejším prvom tejto Kříženeckého snímky. ()

Rattlehead

Název slibuje fantastické dobrodružství á la Georges Méliés, ale nenechte se zmást. Jedná se o zachycení lidí nastupujících do vlaku. Vlastně je docela škoda, že se u nás v té době nenatáčely filmečky třeba ve stylu Meliése či něco historického. Těžko říci, jestli na vině byla malá fantazie, nebo spíše omezené finanční prostředky. Ono je dobré připomenout, že Jan Kříženecký se kvůli svým filmovým aktivitám dostal až do exekuce... ()

• Film bol vložku do predstavenia hry "Satanov posledný výlet" v smíchovskej Aréne, ktorá mala premiéru 4. augusta 1906. (Raccoon.city)
  • Krátka snímka sa natáčala na Smíchovskéj vlakovej stanici v Prahe. (Raccoon.city)