Film o najväčšej legende (česko)slovenskej poetickej scény - Jozefovi Urbanovi. Úsmevno - dramatický príbeh jedného z najväčších slovenských básnikov, predstaviteľa takzvanej stratenej generácie. Autora libreta k muzikálu Kráľ Dávid a mnohých známych piesňových textov, ako napríklad Vráť trochu lásky medzi nás, (Money Factor), Len s ňou (Miro Žbirka), ale hlavne Voda čo ma drží nad vodou (Elán). Básnika, ktorý bol aj človekom a ktorý bol zároveň aj svojim vlastným protikladom. Génia, ktorý jednoducho síce nebol schopný vyrovnávať sa s nástrahami každodennosti, ale už v svojej tridsiatke bol maturitnou otázkou. Človeka číreho, ako diamant, ale zároveň niekedy aj takého ostrého. Film zachytáva obdobie od nástupu na poetickú scénu, ale hlavne posledných sedem rokov jeho búrlivého života. Jeho lásky, nádeje, sklamania, pády a vzostupy a boj so svojimi vnútornými démonmi. Vrcholí práve napísaním textu Voda čo ma drží nad vodou, popisuje autentické okolnosti jeho vzniku i obrovské nádeje, ktoré doň autor vkladal. Textu piesne, ktorej sa on už nedožil a tragicky zahynul pri autohavárii. (Continental film)

ZHODNOTITEL odpad!

Možná, kdyby se Magnusek rozhodl tyhle příběhy vyprávět formou dokumentárních filmů, udělal by líp. Natočit regulérní film prostě něco stojí. Hra na nezávislé filmy mě moc nebaví, protože je to pojem, za který se schovávají amatéři a nedotažená díla. Pokud je snaha takového filmu dostat se do kina za běžnou cenu a do televize v hlavním vysílacím čase, je to zkrátka film. A jako film to selhalo ve všech rovinách. ()

makau

Musím říci, že mne to oslovilo. Moc pěkné. Ať je pro mne Magnusek čímkoli, o tomto filmu jsem doteraz nevěděl. A kdyby to měl být jeho jediný film, tak super.. mně se to moc líbilo. Děkuji ()

Hombre8

K hlavní postavě rozhodně žádné sympatie nechovám, ale přesto si myslím, že by si příběh zasloužil lepší zpracování. To by ale musel točit někdo jiný a hlavně s jinými herci. Takže je to vlastně v pořádku. Zřejmě pod vlivem emocí značně nadhodnocuji. ()

tuctovychlap

Ondro, Ondro..na to, ako ťa poznám, by som čakal toho viac v scénorozprávaní..alebo to posral Magnusek..? )moje) nenaplnené hľadania i medzi riadkami..škoda..na druhú stranu - vieme, že Jožo by mávol rukou, zasmial sa a šlo by sa piť..:) ()

RoxaNie

Veľmi pekný počin, ktorý divákovi priblíži nedokonalého človeka s dokonalými básňami. Temnú verziu piesne Voda čo ma drží nad vodou by niekto mohol pokojne spracovať a vydať, nech ju z času na čas môžem počúvať, pripomenulo mi to Knechtovej krásnu verziu v Dolinách. ()

KarolMalina

Roman Pomajbo sa hodí do bláznivej komédie typu Četník a četnice, a ja stále nechápem, prečo jeho talent je stále ubíjaný tragickými alebo vážnyni postavami. Napriek tomu to zahral dobre, i keď nemyslím si, že bolo potrebné tak vyzdvihovať nezdravé ego Urbana. ()

lu1

Spoiler! Pro mě hodně rozporuplný film. Životní příběh mě zaujal, ale celou dobu jsem měla v hlavě otázku, proč byl geniální básník s titulem inženýra ekonomie ve filmu prezentován jako totální primitiv. Zpracování hodně pokulhávalo, přitom příběh má potenciál silného filmu. Nicméně Magnusek si v závěru střihl prvotřídního zmrda, kterému bych s chutí tu sklenici o hlavu rozbila taky :) ()

Ruthen

To čo za ko*ota písalo ten obsah filmu?! ...dramatický príbeh jedného z najväčších slovenských básnikov, predstaviteľa takzvanej stratenej generácie. No ja už nenachádzam slov. Vie ten blbeček kto sú predstavitelia "stratenej generácie?" CSFD by sa malo vážne zamyslieť nad tým aký hlupákom dáva priestor. Ja len dúfam, že ten obsah nečítala moja p. profesorka SJ lebo by isto skolabovala. ()

mijec

Neuveriteľne slabé a lacné! Situácie a dialógy tak šušťali papierom, až som čakal, kedy si ich príde prevziať niekto zo Zberných surovín. Toto šlo v kinách? Ešteže sa toho Urban nedožil. Pobavilo ma ale, že najprv sme Gustáva Husáka videli na stene na fotke a potom osobne na svadbe ako rodinu nevesty. Asi nejaká skrytá symbolika :D ()

MichalStxt

Ambiciózní projekt. Bohužel, zůstal na necelé pětině cesty. K nejslabším aspektům patří herecké výkony režiséra i slovenského scenáristy, který je navíc trochu podobný Vašo Patejdlovi, čím navíc diváka mate. Nepochopitelné jsou kombinace češtiny a slovenštiny (například Miroslav Mejzlík v roli slovenského básníka Feldeka mluví česky??!). Dramaturgicky podivný je nadmíru moment hrdinova ztrácení klíčů od vlastního byty. Namísto, aby procházel průběžně celým filmem, tak je shromážděn do chvilkového shluku. Ve dvou případech byla úspěšná snaha herce připodobnit ke skutečné postavě. Pomajbo je trochu podobný hlavnímu hrdinovi a Martin Dejdar ještě více skutečné postavě Kuniaka. Naopak šťastným tahem bylo u Jana Kanyzy použití jeho kvalitních obrazů namísto tak trochu kýčovitých děl Dušana Daniše, jehož ve filmu ztvárnil. Ve filmu herecky vyniká i Robert Roth. K nejsilnějším nápadům celého filmu patří záběr na hrdinův obdržený pohled od bývalé milenky, kde je adresa na bratislavský hřbitov. ()