Život ve stínu II. světové války

• Austrália Living in the Shadow of WWII
Austrália, 2017, 3x52 min

Účinky války se nikdy neomezují pouze na bojiště. Válka ničí města, zbavuje lidi jejich milých a vrhá stín na všechno, co jí přijde do rány. Avšak život si přesto najde vždycky cestičku, i v těch nejbídnějších časech. Tento seriál nás zasvěcuje do každodenního života v Anglii, který pokračoval i navzdory tomu, že na frontách zuřila největší válka lidských dějin. Z první epizody se dozvíme, jak se dostávalo i v dobách hladomoru na stůl jídlo. Druhý díl seriálu nás seznámí s protiopatřeními, ke kterým se cvilní obyvatelstvo uchýlilo – od budování protileteckých krytů až po zajišťování bezepečných míst pobytu pro děti. Závěrečná část pak pojednává o tom, jak se lidé snažili o zachování pozitivních veřejných nálad prostřednictvím různých forem umělecké činnosti a zábav, až po euforické oslavy konce druhé světové války. (TV Spektrum)

Volodimir2

Neviem či bol potrebný tento seriál, nakoľko filmov orientovaných na Veľkú Britániu a jej zázemie mimo bojových činnosti sme si pozreli v poslednom období veľké množstvo. Aby to nebolo také okaté, tentokrát si prizvali k natáčaniu štáb z Austrálie a pochopiteľne veľkú časť dokumentárnych záberov im poskytli práve Briti. Seriál pozostáva z 3 dielov, 1. Denný chlieb, 2. Zatemnenie a 3. Rozptýlenie. Jasné je nám, že vojna sa nezameriava iba na frontové línie, tam ľudia trpia najviac. Ničia sa mestá, zabíjajú sa nevinní ľudia. Ale život cez vojnu sa prenáša aj do oblasti, kde granáty nedopadajú. Prejavuje sa to nedostatkom jedla, krytie ľudí v protileteckých krytoch, evakuácia deti, ale aj spôsob, ako udržiavať morálku ľudí. Nemyslím si, že v 2. svetovej vojne najviac trpela Veľká Británia, tak ako nám to prezentujú novodobé dokumentárne filmy. Skôr si myslím, že ide o nejakú cielenú propagandu a preto aj to hodnotenie. ()