Budujeme Slovensko - Season 2 (2022) (séria)

Michalovský Černobyľ (S02E03)

(epizóda)

Na jeseň v roku 1988 odštartovala pôvodne veľkolepá výstavba sídliska SNP v Michalovciach. Pôvodný plán bol vytvoriť nový domov pre vyše 40-tisíc obyvateľov. Sídlisko, ktoré nesie honosný názov podľa Slovenského národného povstania, jednej z najdôležitejších udalostí v histórií našej krajiny, kedy sme sa vzopreli voči nemeckým okupačným jednotkám, dnes prezývajú mestom duchov, panelákom po vojne, alebo jednoducho Michalovský černobyľ. Pôvodná idea vybudovať významné sídlisko s významným názvom sa premenila v trpkú realitu s pridruženým názvom podľa jednej z najtragickejších udalostí histórie, havárie Černobyľskej atómovej elektrárne. Z výkladnej skrine mesta a regiónu ostali len prázdne okná. Jediným náznakom pôvodného konceptu sú len graffiti, nasprejované “SNP” na betónovom skelete paneláka. (RTVS)

Danqo

Bolo to dosť meta, so všetkými tými klapkami, mikrofónmi a strihom s komentármi režisérky. Nedozvedeli sme sa veľa, ale veštica (alebo podobná ezoterická profesionálka) pôsobila vierohodne, až reálne. ()

blondboss

Tento diel série je pre mňa špecifický hlavne v tom, že som z východu a tento kraj mi nie je cudzí. Navyše toto sídlisko skutočne v mnohom pripomína mesto duchov v štýle Černobyľu a mnohí možno o tom ani nevedeli. Dokument síce nerozpráva až tak vyčerpávajúco o histórii, ako to vznikalo, ale už len samotné zábery stoja za to. 70 % ()