Snímek vypráví příběh boje o milionové dědictví v komunistickém Rumunsku, kde by vlastnictví jediného dolaru mohlo znamenat ztrátu svobody. Film naráží na to, že pokud za peníze nekoupíte štěstí, můžete si alespoň svobodně zvolit neštěstí... Andrej žije se svým otcem Vasilem v komunistickém Rumunsku. Neočekávaně obdrží zprávu od Vasilova bratra Petrua, který se před lety pokusil utéct a od té doby je považován za mrtvého. Petrus žil celou tu dobu na Havaji a na své smrtelné posteli zanechal Andrejovi a Vasilovi velké dědictví. Ti se však o tento majetek nemohou přihlásit, neboť v komunistickém Rumunsku neexistuje pojem soukromého vlastnictví. Jediná možnost, která jim zbývá, je pokusit se získat své dědictví prostřednictvím svobodné země. (Cinemax)

Malarkey

Rumuni to se svými filmy prostě umí. Obzvláště, když se jejich filmy odehrávají za Čaučeskovy doby. Ta ironie a smutek je z té doby hrozně cítit. Nevím proč, dokonce jsem během filmu občas zavzpomínal na Pelíšky. Jen s tím rozdílem, že tady se té legrace moc nedočkáte. Naopak. Příběh opět poukazuje na to, co a koho komunisti za více jak čtyřicet let vlády dokázali ve východním bloku zničit. Taková témata nebudou nikdy na škodu. ()

bearmeedek

Tíživá doba v Rumunsku je tu slušně ztvárněna (ono bylo někde daleko hůř, než u nás …). Ale jinak jsem od filmu čekal víc. Trochu to nabralo grády, když se objevila mrcha "soudružka", ale konec to zase potopil. Na Rumuny překvapení a jako jednohubka to jde. ()

slunicko2

Suchopárně zpracovaný dramatický příběh. 1) Druhá půlka filmu je výrazně lepší. 2) Sympatický 40letý Dragoș Bucur (Andrei) působí věrohodně. ()

Enšpígl

Měl jsem hodně velkou chuť na nějaký Rumuni a HBO mé choutky vycítilo a poslalo mě k uspojení tento biják. Opět se potvrdilo, že Rumuni dokáží skvěle pracovat s reálností příběhu a to nejen zaslouhou kamery a režie, ale i dialogy, přesně napsaný postavy, kde na každýý tři reálný připadá jedna filmovější v pozadí (tatínek, kterýho jsem si na konci zamiloval proto co řekl a v jakou dobu to řekl a jak se zachoval). Trošku mě tady tíží ten konec, byl až směšně naivní, ale jinak před Rumuny opět klobouček. ()