Vesnické drama ze současnosti. Starší syn sedláka Marunáče umírá na následky pracovního úrazu. Jeho žena a mladší bratr se do sebe zamilují a snaží se vymanit z područí despotického otce… (oficiálny text distribútora)

Pitryx

Pár dobrých scén tu bezesporu je. Slušné vesnické drámo je pokaženo komunistickými kecy o družstvu. Za to jsem strhl nejvíce bodů. Dívat se na to dá, ale podruhé netřeba. ()

ostravak30

Jan Procházka teprve začínal a tak se v dramatu o tragickém úrazu muže na pozadí odehrává další boj o pole a (ne)vstoupení do JZD. Ačkoli jde o konec 50. let, tohle téma bylo pořád ještě čerstvé a nemohlo podobné snímky holt minout. Dneska se už život v obci trochu změnil a i když si lidé stále vidí do oken, tak dneska se toho v mezilidských vztazích netoleruje jen málo. Mladá žena to má vskutku těžké. Na jedné straně ji tíží povinnost ke stále žijícímu muži, na druhé s ním už nemůže počítat a jeho bratr je mladý a zdravý. A protože moc příležitostí k seznámení lidé tenkrát na podobných místech neměli, nedá na sebe láska dlouho čekat. Ono se taky v průběhu ukazuje, že ani v den svatby to asi žádná velká láska nebyla. Josef Bek i Zdeněk Štěpánek byli tradičně výborní. Tentokrát nejde o čistokrevný politický film, ale o skutečné a dobře zahrané drama. Ačkoli je symbolické, že staré, zašlé časy má reprezentovat starých tchán a nový, svěží vzduch naopak mladý, ideově uvědomělý komunista. ()

Hombre8

Josef (Bek) v roli Josefa (Golema). :-)  Až na ty scény s ním to byl docela dobrý film. Myslím, že ve své době musel být poměrně úspěšný. Jedna hvězda navíc za autorský počin. ()

raininface

Trochu se divím zdejšímu poměrně vysokému hodnocení tohohle filmu, protože už v době jeho vzniku si z něho na Barrandově dělali srandu a přezdívali ho "Kulak v gipsu." ()

milos.bradik

Původně jsem rozmýšlel jestli nedat jen dvě, ale ten motiv kolektivizace vesnice versus starého sedláka byl poměrně v pozadí a Bek se Štěpánkem si zaslouží tu hvězdu navíc, hlavní hrdinka byla aspoň hezká, ale ten Sedlický byl vyloženě hrozný, to už i ten malý kluk hrál lépe. ()