Expremiéri

• angličtina Ex Prime-Ministers
všetky plagáty

Cyklus portrétov siedmich bývalých slovenských premiérov, nakrútený študentami VŠMU. Projekt nadväzuje na rovnomenný úspešný projekt Českej televízie. Základnou myšlienkou je priniesť reflexiu novodobých politických elít na Slovensku očami študentov Ateliéru dokumentárnej tvorby FTF VŠMU, ktorí nie sú pamätníkmi udalostí a dejov a môžu priniesť nezaťažený pohľad pri rekonštrukcii a hodnotení udalostí a osobností. Sedem dielov cyklu, každý v dĺžke 26 minút, sa venuje jednotlivým expremiérom SR od roku 1989. Cyklus je sériou autorských dokumentov, ktoré reflektujú nedávnu minulosť a zároveň pátrajú po súčasnom osude bývalých premiérov a ich vplyve na dnešnú spoločnosť. Výsledkom je doplnenie projektu v rámci spoločných dejín Česka a Slovenska, čím sa zároveň umožňuje umelecká a profesionálna konfrontácia mladých českých a slovenských dokumentaristov. (RTVS)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (7)

Milan Čič (2018) (E01)

Pro mě takové až moc politické. ()

Ján Čarnogurský (2018) (E02)

Pro mě zde bylo moc politického slovníku. ()

Vladimír Mečiar (2018) (E03)

Další dokument o Vladimíru Mečiarovi. ()

Jozef Moravčík (2018) (E04)

Takový akademický typ. Na můj vkus se dokument příliš zabývá suchopárnou politikou. ()

Mikuláš Dzurinda (2018) (E05)

Pro mě nejsympatičtější slovenský premiér. A udělal dobrou práci. Košický Mezinárodní maraton mieru s úžasnou atmosférou jsem si také zaběhl. ()

Iveta Radičová (2018) (E06)

Pro mě dokument moc zaměřený na politiku bez nějaké úlevy a ozvláštnění. ()

Robert Fico (2018) (E07)

Je vidět, že to má Fico v hlavě srovnané a ne náhodou byl nejdéle sloužícím premiérem. Nyní to vypadá na jeho návrat. Dokáže bránit před slabými stránkami jinak výborného projektu Evropské unie. Tím je import amerických ideologií, revize historie (včetně shazování soch), potlačení všech náboženství, zejména křesťanství, všech konzervativních a rodinných hodnot a nahrazení domácí kultury a následného úbytku obyvatel pracovní silou z Afriky a Blizkého východu. V závěru Fico mluví o receptu přežít v politice "plné zlých lidí". Tedy o zásadě nebýt osobní a a pravidlu "Když vás pomlouvají a dělají vám zle, tak žijete. Když vás začnou litovat, tak je s vámi velmi zle". ()