Muzikál The Wiz (Čaroděj ze země Oz) z roku 1978 je velkolepým barevným muzikálovým kaleidoskopem, vzdávajícím hold spisovateli L.F. Baumovi a jeho klasickém pohádkovému příběhu. Režisér S. Lumet zasadil prolog příběhu místo slunného Kansasu do newyorské čtvrti Harlemu a do drtivé většiny rolí obsadil herce a zpěváky zejména afroamerického původu. Místo copaté Dorotky dostala přednost již tehdy slavná zpěvačka Diana Ross a roli strašáka získal začínající Michael Jackson.

Samotná země Oz působí jako postmodernistický temný svět: graffiti, skládky, tovární haly, rozbité kolotoče, tajemné metro atd. Sledujeme tak cestu Dorotky s jejími nově nabytými třemi přáteli a malým psíkem po žluté stezce až do Smaragdového města k Velkému čaroději, za zvuků moderní hudby a rovněž zajímavých tanečních kreací. (Ygnor)

Han22

Jediný fantasy snímek v roce 1978 o kterém jsem měl dopředu a po pár prvních minutách jasno. Natočit Čaroděje ze země Oz v součanosti, s černošskými herci a jako plnokrevný muzikál? S naprosto nehodí se Dianou Ross? Zprznění klasiky! Světe div se, ten film mě nakonec dostal. Ano muzikálová čísla natahují děj a zdržují, ale nedá se tomu upřít zajímavá hudba - černošský motown styl 70. let kombinující soul, funky, r´n´b, trošku disca a rockabilly a pár klasických slaďáků. Taneční scény jsou fajn a třeba rej otroků po smrti čarodějnice je naprosto úchvatný. Diana Ross v 34 letech opravdu nevypadá jako dívenka, ale kupodivu to zahrála tak skvěle, že člověk zapomene že nekouká na mladou, naivní dívenku s otevřeným srdcem. Navíc i skvěle tančí a zpívá (a to její hudbu nijak extra nemusím). Michael Jackson se nijak nevyblbuje, ale poctivě hraje svoji roli. Nejvíce mě ale dostalo, že režisér (opravdu Lumet?) se poctivě drží příběhu, jeho poselství o síle sebedůvěry a hledání vlastního já a všech zvratů. Aktualizace jsou provedeny zábavně od postav přes prostředí až po různé vychytávky (různobarevné Ozovo sídlo a jeho děsivá hlava, motoopičáci, útočící vybavení metra, děsivá Ozova "hlava"). I když to fakt není originál, nakonec se mi hodnocení vyšplhalo až na 4*. Fantasy roku 1978. ()

jprmusic

Tak na tomhle filmu jsem byl v kině - no jak by ne, byl americkej a prej tam hrála nějaká slavná americká zpěvačka - no a v Orlíku dávali Leť ptáku leť , takže nebylo co řešit. Na tom filmu se mi nelíbilo nic - ani muzika a ta zpěvačka - asi jsem nepochopil ty americký specifika nebo co. A Jackson ? No hrálo tam nějaký strašidlo ....... ()

Mangano

Dvě hvězdy dávám jen kvůli Michaelu Jacksonovi a jeho brilantnímu zpěvu a mistrovskému tanečnímu umění. Jinak je to jako celek ve všech ostatních směrech film úplně k ničemu. ()

Hon2ar

Čisté Guilty Pleasure. Film plný černošské hudby Quincyho Jonese od Jazzy přes Gospel až po Soul. K tomu mladý Michael Jackson a úchvatná Diana Ross. A to všechno na pozadí mé oblíbené (skvělé) pohádky Čaroděj ze země Oz, která funguje v každém provedení. ()

JARDAHONDA

Film Čaroděj nabízí velkolepá hudební čísla od geniálního producenta Quincy Jonese ( " Ease on Down the Road " a " Brand New Day " ) i skvělé herecké obsazení ( Richard Pryor a Diana Ross ). Michael Jackson si v nezapomenutelné roli strašáka začal budovat svůj status celosvětového fenoménu a legendy. Skvělá pestrobarevná show, plná zajímavých hudebních zážitků **** ()

starr64

Absolutně nechápu, jak tento film může být propadák. Viděla jsem ho coby mladá dívka a to prosím v kině na počátku 80tych let. Nic takového jsem ani potom neviděla. Hudba, tanec a samozřejmě nepopsatelná atmosféra filmu je naprosto perfektní. Psychologie filmu je i v dnešní době hodně poučná. Strašák - Michael Jackson... nemůžu...nemám mozek. No zvláště v dnešní době hodně lidí nemá mozek a měli by stát přesně tam, kde stál onen strašák ve filmu. A teď myslím ty, kteří věří těm co přes média vysílají nepravdivé informace s jakémsi víru, který nikdy nebyl izolován a tudíž na něj nikdy nemohla vzniknout vakcína...s protože nemají mozek, vakcínu si klidně dají píchnout. Myslím, že hodně lidí by tento film mělo vidět a už konečně prohlédnout. ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher

23.06.2020

Ve věku 80 let zemřel slavný scenárista a režisér Joel Schumacher. Tvůrce poslední rok zápolil s rakovinou, nakonec však tento boj prohrál. Schumacher, jenž svoji homosexualitu od počátku kariéry… (viac)