Zemřít mladí

• USA We Die Young

FIlm vypráví o Lucasovi (Elijah Rodriguez), 14letém členu washingtonské mafie, jehož šéfem je obávaný mafiánský boss Rincon (David Castaneda). Lucas má 10letého bratra Miguela, jenž se snaží dostat do Rinconova gangu i přes Lucasův jasný nesouhlas. V hlavním městě se také nachází Daniel (Jean Claude Van Damme), veterán, který při jedné z misí ztratil schopnost mluvit. Lucas je Rinconem pověřen, aby předal dodávku drog, jenže dochází ke komplikacím a Lucas, jeho mladší bratr a Daniel jsou vrženi do boje o přežití. (mikki089)

mzss1

(75%) Solidní filmový počin. Mapuje, jak to chodí mezi gangy v špinavých ulicích Ameriky. Hlavního herce tu máme jako dospívajícího teenagera, který je rádoby pravou rukou zdejšího gangstera. Celé je to pojaté docela realisticky. Najde se tu plno zajímavých scén a napínavých situací. Jean-Claude Van Damme zde má poctivou vedlejší roli, takže si ho tu vcelku dost užijeme. Hraje němého válečného veterána a musím uznat, že tyhle jeho role zničeného a poznamenaného člověka mu v poslední době docela sednou stejně jako nedávný thriller LUCAS. Akčně se tu Van Damme předvede jen trochu, ale to bohatě stačí. Finále je už takové moc urychlené, ale dobře zahrané – nemám s tím problém, jen bych asi filmu přidal delší stopáž a u konce bych trochu víc přitvrdil s brutalitou, ale to jsou jen detaily. Vydařená záležitost to každopádně je. O akci to není, pár obyčejných přestřelek tu máme a jednu slušnou honičku autem. V rámci žánru není co vytýkat. Jen tak dále. ()

Morholt

Lucas pracuje jako výběrčí či kurýr pro místního bosse a zatímco on je se svým osudem smířen, pro svého malého bratra si představuje jinou budoucnost. Nicméně člověk míní a život mění. Podařený pohled do života na periferii Washingtonu, kde vládnou mexické gangy. Gellerovi se podařilo vystřihnout nejen sugestivní atmosféru, ale i popsat, jak to uvnitř zločineckých band chodí. Zároveň film nabízí i celkem solidně napsané i zahrané postavy. Největší lákadlo, tedy JCVD, tu je ve vedlejší roli válečného veterána, což sice působí trochu jako klišé, ale v tomto případě se nejedná o žádného supervojáká a přidanou hodnotu hraje i fakt, že díky válečnému zranění nemůže jeho hrdina mluvit a dorozumívá se prostředníctvím mobilní aplikace. Hodnotil bych výč, kdyby se podařilo zvládnout závěrečnou akční sekvenci, ale bohužel se během ní totálně zbláznila kamera a trošku mi celkový dojem pokazila. Ale i tak palec nahoru. 75% ()

T2

Rozpočet $4miliónyTržby USA Tržby Celosvetovo $143,837▐ JCVD tak poďme na to, som dúfal že to bude dobrá béčková sekanica, dobrá akčná oddychovka ale ani náhodou ono sa to snaží hrať na dosť vážnu skoro sofistikovanú notu o pouličných gangoch a deťoch čo dílujú. Ajaj moc to teda nefungovalo a záverečný prestrelkový mišung to dal úplne dole. /30%/ ()

korbitch22

O malý fous lepší než předchozí Van Dammova ojedinělost Lucas, pořád ale tak nějak na půl cesty. Jsem rád, že hraje poslední dobou v těhle pro něj netypických filmech které mají mnohem větší ambice a finanční zázemí, než jeho obvyklé béčka a céčka z Rumunska, na druhou stránku to je taky trochu problém. Van Damme hraje němého vojáka a kdyby jeho roli hrál kdokoliv jiný, vůbec nic by se nestalo. Chápu, že ta postava je inspirovaná skutečným vojákem, ale Van Damme ve filmu prakticky nemluví a to je prostě škoda. Kdyby neměl oko, nebo třeba půl obličeje budiž, ale jeho charismatický hlas s tím brutálním přízvukem by se do tohohle příběhu hodil. Co se týče děje, je to pět jednoduchý scénář, který jste viděli milionkrát ve filmech, seriálech a prostě všude. Dobrá kamera a hodně dobře natočená a krvavá akce. Bohužel herci, hlavně ti rádoby drsní s pokérovaným xichtem opravdu bída. Platí tu to samé co pro Lukase, je to lepší, než jeho posledních pár filmů, je dobré, že se pokouší hrát v něčem lepším, ale zatraceně se scénáristům nedaří zasadit jeho charisma do těch dvou příběhů tak, aby se do nich hodil. Líbil by se mi temný thriller, kde hraje nějakého poldu co vyšetřuje brutální vraždy a paradoxní je, že stejně jako u Lukase by bez jeho jména po tomhle filmu neštěkl pes. A přepište si paka to drama na akční/thriller.65%. ()

castor

K Bílému domu to má na kole kousek. Denně tam míří desetitisíce turistů. Jeho čtvrti se ovšem vyhnou obloukem. Násilí spojené s prodejem drog je tady na denním pořádku. A coby starší brácha chrání svého mladšího, aby se do koloběhu dealerství nedostal. Mnohé se zamotá a přispěchat na pomoc musí místní opravář aut a válečný veterán Jean-Claude, který taky zobe, ovšem proto, aby zmírnil následky zranění z Afghánistánu. Jenže náš belgický hrdina z přelomu osmdesátých a devadesátých let se prakticky nepopere, je zadumaný a útrpně mlčící. Přitom na první půlhodinku se výborně kouká. Solidní kamera, dunivá hudba, ostří hoši. Totálně jednoduchý příběh se ovšem absolutně nikam neposune. Zápletku jedné nedoručené zásilky protahují zbytečné scény, kupříkladu se extrémně dlouho věnujeme svatbě dealerově sestře. Akce nestrhne. Van Damme se nicméně pořád tak nějak „snaží“, zkouší, co by mohl zarytým fandům připravit a nedonutit je k tomu, aby ze zdi strhli i jeho poslední plakát. Snaha se cení a jeho výraz „týden jsem nezamhouřil oči“ má vlastně taky něco do sebe. ()

• Natáčanie snímky prebiehalo okrem Washingtonu D.C. aj v Bulharsku. (MikaelSVK)
  • Režisér Lior Geller se při psaní postavy dle svých slov inspiroval skutečným vojákem, jehož kdysi poznal a který ztratil schopnost mluvit poté, co byl osudově zraněn na bitevním poli. (Duoscop)