Cesta dlouhého dne do noci

• Česko Cesta dlouhým dnem do noci (viac)
Dráma / Psychologický
USA, 1962, 174 min (Alternatívna 164 min)

Autobiografický záznam bouřlivého života Eugena O'Neilla byl uveden na obrazovku plný skvělých talentů: Katharine Hepburn coby osamělá matka, zpustošená drogami a děsící se venkovního světa, do kterého se jí nedaří zapojit; Ralph Richardson jako otec-alkoholik, zahořklý lakomec, jemuž kariéra protekla mezi prsty; Jason Robards alias týraný starší bratr, obraz selhání celé rodiny. A ještě je tu Dean Stockwell v roli nadějného spisovatele, který zápasí se svým řemeslem a také rodinou, se kterou má společné pouze jméno... (oficiálny text distribútora)

PTuranyi

Skvelá komorná rodinná dráma odohrávajúca sa celá v dome rodiny Tyronovcov, kde nikto nie je svätý a každý ma na niekomu čo vyčítať. Otec je herec z chudobných pomerov, šetriaci každý cent ale pritom alkoholik, Jeho žena Mary hrajúca milujúcu manželku je narkomanka, ktorá prišla o všetky sny. Starší syn Jamie je skrachovaný herec, pijan a naničhodník. Len najmladší Edmund má jedinú vadu v tom, že má tuberkulózu. Ma pôdoryse takmer 3 hodín sa v dialógoch dozvieme všetko o tejto rodine, či už formou nostalgických spomienok alebo ostrých výčitiek. Spletité klbko charakterov a vzťahov je dokonale stelesnené vďaka skvelému hereckému výkonu Katharine Hepburn a jej mužských náprotivkov. 90% ()

gizi

Přišlo mi, že klidně stačilo poslouchat a bez obrazu by se člověk obešel. Filmové podání jen supluje divadlo, nepřináší nic navíc, naopak herecké výkony jsou v TV přepjaté, nepřirozené, nějak to nesedí. Navíc se mi zdá, že O'Neill nikdy skutečně nepoznal blíže morfinistu a dále napsal hru se spoustou zbytečných keců, ale ve své době to asi bylo žádané a oceňované. Dnes je to velká nuda. Sidney Lumet natočil hodně kvalitních filmů, ale tento mezi ně nemohu počítat. 60%. ()

Hombre8

Strašná blbost. Hepburn obzvláště odporná. Jak někdo může poslouchat skoro 3 hodiny žvanění čtyřech hloupých a prolhaných pokrytců s polorozpadlými osobnostmi - toť záhada. Slavný režisér, slavní herci, určitě tím pádem super štáb a neumí ani postavit scénu. V jednom záběru je stolek s kořalkou přiražen ke zdi, v dalším kamera snímá zpoza něho. Aha! Pardon. Umělecký záměr... ()