Manifest

• USA Manifest
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2018–2023), 45 h 17 min (Minutáž: 40–50 min)

Tvorcovia:

Jeff Rake

Hudba:

Danny Lux

Josh Dallas, Melissa Roxburgh, J.R. Ramirez, Athena Karkanis, Luna Blaise, Parveen Kaur, Joel de la Fuente, Curtiss Cook, Richard Topol, Mugga, Jack Messina (viac)

Pri zaoceánskom lete dôjde k nevysvetliteľnému zmiznutiu lietadla, ktoré sa znovu objaví o 5 rokov neskôr, kedy sa už všetci dávno zmierili s jeho stratou. Kým cestujúci v lietadle strávili len pár hodín, na svete medzitým ubehlo niekoľko rokov... Keď let číslo 828 spoločnosti Montego bezpečne pristál po turbulentnom, no rutinnom lete, posádke a pasažierom spadol kameň zo srdca. Napriek tomu však v priebehu tých niekoľkých hodín v lietadle ubehlo na svete päť rokov a priatelia, rodiny aj kolegovia cestujúcich dávno oplakali ich stratu, vzdali sa nádeje a posunuli sa v živote ďalej. Kým stanú tvárou v tvár nemožnému, všetci teraz dostanú druhú šancu. Akonáhle však ich nová realita získa jasnejšie obrysy, objaví sa ďaleko väčšia záhada a niektorí z pasažierov si čoskoro uvedomia, že sú možno predurčení k oveľa významnejším veciam, než si kedy vôbec dokázali predstaviť. (TV Dajto)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (67)

Cíl neznámý (2021) (S03E08)

Dozvedáme sa možno tú najdôležitejšiu informáciu z doterajšieho priebehu seriálu a sekvencie z tajného laboratória sú o triedu lepšie než tie z civilu. Opäť tu máme novú postavu, lepšie povedané dve sestry, ktoré sa do deja zapájajú po ďalšom volaní a zrovna ich príbeh nie je až tak zaujímavý. Ale Ben zase dokáže svoju chrabrosť a je to zase dosť otravné. ()

Duch (2021) (S03E09)

Olivia chce vyzerať ako Angelina a táto teen zápletka sa zdá byť úplne zbytočná, i keď sa nedá vylúčiť, že to bude mať svoje opodstatnenie. Zaujímavejšie je to opäť vo vedeckom labáku a budú sa plakať doslova krvavé slzy. Po tých zásadných informáciách ohľadom tajomstiev sa teším na to, kedy sa budú riešiť ale ešte závažnejšie problémy. ()

Kalibrace kompasu (2021) (S03E10)

Udalosti v laboratóriu, respektíve udalosti mimo neho, ktoré sú nimi priamo ovplyvnené, sú skutočne napínavé a hýbu dejom vpred všetkým odpovediam. Bohužiaľ naratívny vzorec, kedy sa neustále zoznamujeme s novými pasažiermi a behom jednej epizódy vyriešime (rozumej vyrieši Ben) ich problém, sa stále nemenne opakuje a naopak mám dojem, že celú ústrednú dejovú linku brzdí. ()

Duty Free (2021) (S03E11)

Volania sa našťastie zredukovali len na vízie vlastných tiel v plameňoch a nepribudla do deja ďalšia postava, ktorá prišla a odišla. Hrdinovia začínajú premýšľať nad funkciou "ocasu" (taký je dabing) lietadla a že by teda mohol reagovať rovnako ako kus Noemovej archy. Inak sa dosť zatýka, sme na fízlici, na súde a chudák Ben pripravil rodinku o 500 tisíc dolárov. ()

May day: 1. část (2021) (S03E12)

Prvá časť finále sa môže právoplatne pýšiť týmto označením, už vieme, čo treba urobiť, aby sa zakončila tretia séria. Zároveň vieme, že všetky odpovede sme ešte nedostali a tak si budeme musieť počkať aj na štvrtú a osobne dúfam, že poslednú. Len tá Benova snaha za všetkých okolností každému pomôcť robí z neho takého suchára, že mu máte chuť nafackovať. Tentokrát riskoval vlastne iba preto, aby nešla s jeho synom doma len jeho mama, ale aj on. Ono to nakoniec dopadlo úplne inak, ale aj tak tam bol zbytočný a mohol doma pozerať telku. ()

May day: 2. část (2021) (S03E13)

Finále, ktoré prekvapí najmä tým, že prekvapí. Iste, niektoré dejové línie sa skončia presne tak, ako to dáva v rámci série logiku, predsa len ale máte dojem, že ste od finále čakali niečo iné, či už niečo viac, alebo niečo menej. Každopádne sa príbeh určite ešte neuzavrel a štvrtá séria je nevyhnutná. ()

Season 4 (2022) (S04)

Štvrtá sezóna možno nie je najlepšia zo všetkých, respektíve jej prvá polovica odvysielaná podstatne skôr mala asi väčšie grády než komornejšia druhá. Avšak všetko sa uzatvára, všetko do seba v podstate bez problémov zapadne a nech si myslíte o kartičkách, nápisoch a kadejakej mytológii čokoľvek, tak to na veci nič nemení. Komu tento prístup nevyhovoval, ťažko vydržal do tejto série. Sezóna odpovedá na to, ako to je s onou archou a koncom sveta a odpovede vo finále veľmi slušne prekvapia. ()

Přistání a vzlet (2022) (S04E01)

Štvrtá sezóna (a dúfam, že posledná) sa začína veľmi svižne. Máme tu nové volania, ktoré prinášajú do deja Číňana z letu 828, ďalej nasmerujú Bena k veternému mlynu, ktorý by nejako mohol súvisieť s jeho zmiznutou dcérou a nakoniec sa nájde aj čierna skrinka z letu a na jej zvukovom zázname sa objavuje hlas, ktorý tam nemá čo robiť. ()

Kontrola (2022) (S04E02)

Pokračujeme kde sme skončili a čaká nás "premiestnenie" záhadného Číňana, nájde sa človek, ktorý vypátra malú Eden a jej únoskyňu a na zvukovom zázname z čiernej skrinky sa okrem toho, čo sme počuli minule, zjavujú aj ďalšie hlasy. A okrem toho zisťujeme, že tento záznam má aj ďalšie špecifické vlastnosti, napríklad evokuje zemetrasenie. Len škoda niekoľkých patetických scén. ()

Let ve výšinách (2022) (S04E03)

Hľadanie Eden nie je až tak zaujímavé ako zisťovanie, čo všetko znamenajú hlasy a zvuky na zázname z čiernej skrinky a našťastie sa v tejto epizóde venujeme viac týmto mysterióznym javom. Už vieme, čo sa dialo v oných 6,2 sekundách, ale nevieme účel toho, kto/čo to všetko zostrojil. Len dúfam, že v nasledujúcej epizóde už budú Ocko a dcérka spolu a tvorcovia to nebudú zbytočne naťahovať až do konca série. ()

Průlet (2022) (S04E04)

Konečne niekto vysloví nahlas, kde sa pasažieri celých vyše päť rokov nachádzali. Vzhľadom na tón seriálu to neprekvapí, ale určitú časť publika to môže do istej miery sklamať a stratia o zvyšok Manifestu záujem. Stále je tu však tá cesta do minulosti a ďalšie udalosti, ktoré naznačujú, že záver by mal skutočne stáť za to. Ben síce ešte dcérku doma nemá, ale práve v tejto epizóde je táto dejová línia najlepšie napísaná aj zahraná. ()

Komunikace se zemí (2022) (S04E05)

Takmer celý dej piatej epizódy sa sústredí na konfrontáciu v chate v lese. Konečne sa, aspoň dočasne, uzatvára pátranie po Eden. Je to síce akčnejšie ako by som od Manifestu očakával, ale vzhľadom na skvelo vybranú lokáciu to má slušnú atmosféru a môžete to brať ako náladovú prípravu na tohtoročnú zimu. S tými zázrakmi to už tvorcovia trochu preháňajú a asi s nimi nekončia. ()

Relativní kurz (2022) (S04E06)

Tentokrát je to kryštalická krimi, takže sme často na okrsku, odhaľujeme korupciu na oddelení, máme tu vyšetrovanie vraždy a na konci nás čaká ďalšia. Nesmie chýbať ani napínavá scéna na streche. Toho mystéria je tu minimum, ale aj z toho dokázali tvorcovia vyťažiť dôležité informácie a predať ich divákovi. Idem sa hneď pozrieť, či nemám doma nejaké zafíry. ()

Rozumím (2022) (S04E07)

Calova dejová línia je pre mňa najslabšia a je jej venovaného až príliš veľa času. Pátrame ďalej po sériovom vrahovi, ktorého identitu sa v závere dozvedáme, zároveň je ale trochu zbytočne našróbované toto vyšetrovanie na Cala, aby bolo s čím v ďalších epizódach pracovať. Poteší ale nájdenie pokusných králikov z letu 828 a mysteriózna línia so zafírom prináša novú záhadu. ()

Sedadla zaklapnout do vzpřímené polohy (2022) (S04E08)

Ďalšia epizóda nám ponúka hneď dve záchrany na poslednú chvíľu a aby sa nepovedalo, tak hneď na poslednú sekundu. S tým sériovým vrahom je to ešte komplikovanejšie ako sa zdalo. Najskôr to mal byť jeden, potom druhý a teraz zisťujeme, že je ešte aj niekto tretí spojený s tým druhým. Ale logiku to dáva, tak prečo nie. Pátranie po poslednom zafíre je ale predsa len zaujímavejšie, keďže ide o dejovú líniu smerujúcu k vysvetleniu celej záhady. ()

Rendezvous (2022) (S04E09)

Komplikovaná cesta za zafírom. Tá je pre fanúšikov seriálu nepochybne napínavá. Ale ak by túto epizódu videl náhodou niekto, kto je úplne out, tak by mohol celý seriál považovať za neskutočnú zlátaninu. Už dávnejšie je zrejmé, že sa riešia náboženské otázky a aj odpovede na ne majú rovnakú podstatu. Pričom si myslím, že divák nemusí byť nutne veriaci, aby si seriál užil. ()

Iluze inverze (2022) (S04E10)

Prvýkrát som mal pri Manifeste pocit, že sa skutočne blížime do finále. ()

Závěrečný sestup (2023) (S04E11)

Návrat po dlhých mesiacoch je ťažký, pretože spomenúť si hneď na všetko, čo sa v prvej polovici štvrtej série udialo, nie je jednoduché a sledovať všetko znova, na to nie je čas. Každopádne diel je to svižný, akčný, napínavý, len sa musím ešte o niečo viac zorientovať v deji. Nechať sa prezradiť detskými kresbami na stole je trochu naivné, ale všetci vieme, že Ben ako superchlap sa zo všetkého dostane a aj všetkých vždy zachráni. ()

Rychle pryč (2023) (S04E12)

Riešime volania, čiže priebeh tejto epizódy pripomenie množstvo dielov z priebehu celého seriálu. Ben si chodí dnu a von z detekčného centra ako sa mu zachce, ostraha tam nie je príliš ostražitá. Ale smerujeme k celkovému finále a tak aj tak každá scéna má v sebe určitú dávku napätia. No a pozor na starších sympatických klenotníkov. ()

Prázdné letadlo (2023) (S04E13)

Tentokrát tu máme viac mysticizmu než v posledných dieloch, sledujeme text Biblie a zisťujeme, akú má spojitosť s koncom sveta a s tým, ako sa s tým vysporiada jedna záporná postava. No a pri zločinoch zostaneme aj pri ďalšej dejovej línii, na tejto záhade sa dá dokonca aj veľmi šikovne zarábať. Naopak milostná vložka trochu odvádza pozornosť, ale je jasné, že seriál musí skončiť aj tým, aby sme vedeli, kto s kým bude žiť šťastne a naveky. Možno doslovne. ()