Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

gizi

Hodnocení 21% hodinu po premiéře od 1363 hodnotících. Tak to neberu. Holt téměř každý si zde hraje na neúprosného kritika, protože prostě očekává něco neočekávatelného, bombastického a ona z toho vzejde jen docela obyčejná, celkem příjemná pohádka na Štědrý večer. Mám sice také výtky (ta lajdácká vojna, kulisy pekla - proč peklo skoro vždy vypadá tak uměle?, závěrečný Lucifer, který působí spíš jako Bůh), ale jinak jsem se nenudil. Moc také nechápu, proč se skoro do každé nové pohádky autoři snaží vecpat nějaké zpěvy, ale zde to nedopadlo až tak špatně. Za mě 65%. ()

Larikazka

Žito tak nějak působil spíše jako zaměstnanec České obchodní inspekce při výkonu služby v tržnici. Také přibylo odkladů prodlužujících zřejmě stanovený čas: Povíme si to večer, uděláme to ráno. Pak byla naprosto trefná prupovídka "jen aby nezačala zpívat" noo ale Bohdalku miluju a Kadeřávková to taky zachraňovala, takže to bude bez odpadu ()

smartynaf odpad!

Ajta krajta. Mladý Stropnický prostě není sexy ani kdyby to měl vyryté na čele. Charisma, nula, herectví jako bych to hrál já. Hudba jako když ch*iješ na plech. Mluvící hlavy bez ladu a skladu.. Divný, je hodně milosrdný výraz.. Jo a Bohdalová, ta tam je, takže to musí být pohádka. Jinak děs. 😭 ()

jaanyna

Ale zas taková katastrofa to nebyla. Jak tady většina nadává na písničky, tak ty se mi právě líbily strašně moc. Holt, každý jsme jiný a každému se líbí něco jiného. ()

Axl.K

Od začátku této pohádky byl patrný rukopis schopného režiséra i scénaristy .. Děj měl spád, dialogy nenudily, výprava byla velice slušná a nešlo o to jen předvést pár známých hereckých tváří u naprosto nudného a přitroublého příběhu, jak občas dříve bývalo zvykem. Zvlášť zápletka, kdy čertice Filomena famozně dostala Žita do pekla byla geniální a poučná .. Jelikož to byla štědrovečerní pohádka určená dětem, bylo nutno trochu krkolomně nasadit klasický pohádkový konec , který ale známé pověsti o Žitovi moc neodpovídal :) Aspoň pro mě velice příjemné vánoční překvapení .. ()

Kopřivák

Denis Šafařík, Denis Šafařík, Denis Šafařík, Denis Šafařík, Denis Šafařík... dát tohle kopyto do jednoho filmu s Liškou, Kostkou, Polívkou, Zindulkou, Hrušínským nebo Hrycem je asi jako si pořídit hadraplán, nalepit na něj spojler a kupovat si nitro do paliva, aby to líp jelo... ()

a-ja

Hvězda jen za Vildu Čoka a další dobré zpěváky ve štěcích (Pošta, Trapl - identifikovala-li jsem ho správně) a zbytečných (a nepovedených) hudebních číslech. A přestože v cameo rolích (což je eufemismus pro štěk) byli i další dobří herci (třeba Bahúl), nakonec tu hrál jen Petr Kostka a hlas Viktora Preisse... Idiotský scénář a dialogy. Idiot Liška hrál idiota čerta (dalšího) za sekundování Vilhelmové se zuby jako vypůjčenými od Otíka Rákosníka. Na prkeňáčka Šafaříka škoda plýtvat slovy... Proč pro nové české pohádky platí úměra, že čím blbější, tím delší? Nejvýstižnější komenty RushRush a piket... ()

HankaVitova

Potlačuji v sobě nějaká očekávání a dávám hvězdičky za to, že to je prostě v zásadě průměrná pohádka. Je dobré ji vidět, není třeba ji vidět dvakrát. Zdálo se mi, že se snaží na několika místech vykrádat osvědčená a úspěšná díla (S čerty nejsou žerty, Císařův pekař - Pekařův císař...). Ne příliš zdařile. Mohlo by se tam také méně zpívat. To je ale obecně nešvar asi většiny novějších pohádek. Stejně tak je tu vidět další nešvar většiny novějších pohádek: přehrávání. Jsem asi poslední, kdo by chtěl volat po starých zlatých časech, ale ty pohádky vzniklé za socialismu prostě byly lepší. Z mého pohledu je opravdu hlavní problém (kromě scénářů, v tomto případě se mi nepozdávalo mimo jiné to, jak rychle byl Žito hotový se svými soudy, aniž by ho zajímal pohled druhé strany a aniž by se snažil zjistit něco víc - v tom u této pohádky celkem selhává "morální/výchovný" apel) v tom přehrávání a tak nějak nucené vtipnosti. Dnešní autoři si asi myslí, že když herecký výkon nebude atakovat parodii, tak to děti nepochopí, nebo se tím nepobaví. Nutno přiznat, že v tomto případě to nejde do takových extrémů jako u jiných novějších pohádek, takže i proto za mě relativně hezké hodnocení. Natočí vůbec ještě někdy někdo pohádku, která nebude vypadat jako parodický muzikál? ()

Oldass_

Na TV pohádku fungovala kamera, i hudba nebyla zase tak špatná, ale prosím vás, kde jsou zajímavé charaktery???!!! Škoda vynaloženého úsilí. Tolik práce přišlo vniveč. Bude hodně diváků, co pohádku nedokouká do konce a téměř žádný co by si jí pustil znovu. :( Za snahu 2**/5. ()

Chlo0opek

Podivný námět, podivné herecké výkony, podivná forma, podivná pohádka... Jelikož asi nikdo neví, jak peklo vypadá, můžu si ho hodnotit dle své představy a ta se rozhodně liší od této pohádkové. Rozhodně si nepředstavuji, že v pekle jsou retardovaní čerti jako v podání Pavla Lišky (i když u něj je tenhle druh hraní spíše jeho standardem) a hlavně v podání Tatiany, která byla nejhorším článkem této pohádky. Děsně přehrávala, v jejím podání to bylo nepřirozené, ošklivé a celkově i ona samotná byla celkově hodně nesympatická. Na druhou stranu Denis v roli Žita působil přirozeně, jakoby jeho hraní říkalo: "myslete si o mé roli co chcete, já to vidím tak, že takhle to má být správně, a tak to zahraju a basta". A ono to tak nějak i působilo. Navzdory tomu, že to není žádná herecká star, se mi jeho výkon dost líbil (možná byl ale tento dojem umocněn i již zmíněným pitvořením Tatiany, které zas kontrastovalo právě s klidným projevem Denise). Další zvláštní postava byl Neklan. Jasně, byl to záporák, ale v podání Pavla Kříže působil až hororovým dojmem. V opozici s tímhle byl zas pro změnu Petr Kostka - ten svým hraním působí obecně nerušivým dojmem a i zde tomu není jinak. Z něj prostě čiší pohoda. A co jsem to vlastně sledoval? Klasická pohádka to nebyla; na to tu bylo dost písniček. Ale zas to nebyly klasické jednoduché pohádkové písničky, byly spíše muzikálového ražení, navíc ani zde nemůžu říct, že by se mně 2x líbily. Asi jako celý film - docela dlouho jsem si musel zvykat na jeho styl, a musím se přiznat, že nechybělo moc a už jsem se nechtěl ani dodívávat do konce, ale nakonec jsem u toho vydržel a jakžtakž jsem si už na něj zvykl. Nicméně srdcovou záležitostí se teda u mne asi vážně nestane. ()

Ufololog odpad!

Intelektuální zvratek. Herci svou rolí opovrhují a záměrně ji mrší podle svých zmršených niter...V lidových pohádkách pro nejmenší konkrétní role symbolizují konkrétní lidské vlastnosti, nebo vývojové etapy, v těch nezkurvených pohádkách je skrytá moudrost. Např. král by měl představovat lidské já, ducha člověka a v pohádkách v podání české tele-vize je král zpravidla představen jako senilní odporný hašteřivý dědek, princezna jako totálně naivní, hysterická, rozmazlená a blbá kráva s myšlenkovým rozsahem zmačkanýho bravička, který má v hlavě a třeba ještě čaroděj jako infantilní debilézní krypl s motorikou buzeranta po lobotomii, atp., atd..Když tyhle zvratky učených intelektuálů vyměňujou rodiče za fantazii svých dětí a pak se strašně diví, co to z nich roste za neschopný, arogantní, hysterický, hašteřivý, atd. fakany, tak by si měli vzpomenout, co jim cpali do podvědomí, aby od nich měli klid. A to co se jim cpe dneska, to už je vražda, nebo zombifikace dětských duší, aby byli řádně připraveni na svou impozantní životní roli daňového poplatníka, na svou roli hostitele parazitního systému... ()