Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

wictoria

Asi proto, že jsem předem věděla, že to dělal Zelenka se mi tam nějak "nabízela" podobnost s Nesmrtelnou tetou - přihlouplý/naivní král, jeho hezká blonďatá dcera o dost rozumější než on, místo Nesmrtelné tety zlý správce, místo Rozumu a Štěstí šmírující čert a čertice, co sem tam zasáhli do děje... akorát ten hlavní hrdina se nepovedl - jak poznamenala po pár minutách naše dcerka, "vypadá jak Vašek Neckář" tak pak už jsme ho viděli stejně (hlavně s tím připitomělým úsměvem). Jo, a pak jí to ještě připomínalo "S čerty nejsou žerty", ale to asi jen ta úvodní pasáž v uniformách. Za najvětší prů...švih ale považuji ty "muzikálové vsuvky", ty se fakt nepovedly. P.S. taky vás překvapilo, že ve středověku spávaly princezny a jejich komoří v silonkách nebo jste to věděli? :D ()

Olík

Ajajaj. Velká, opravdu velká kritika se sype ze všech stran na novou štědrovečení pohádku pana „povánočně uraženého“ Zelenky. Tak já budu pro změnu ta kladná pohádková postava a čétéčkářského počinu se lehce zastanu. Vždyť to ani náhodou nebyl vyloženě propadák. Ano, prostě je to tak. Doba se mění, my se měníme, tráva už není tak zelená, Menším se Sovákem už nežijí a zkrátka je třeba se smířit s tím, že ani rozprávky nebudou, to co dříve. Samotný příběh (zápletka) mi přišli zcela v duchu léta šlechtěné tuzemské tradice. Škoda možná držení se novodobé zvyklosti, nějakou špatně artikulující postavu pro Pavla Lišku…myslím, že to jde i jinak. Ale když už chceme hledat problémy, tak jdeme na to. Co ten Žito (ne, nemyslím Dana Landu)? To měl být herec, nebo šlo o nějakou sázku, kdo na mejdan přitáhne nejlepší mix mladého Neckáře, chorvatského fotbalisty Modriče a homosexuála Stropnického? A Kadeřábková taky zrovna není žádná nová Popelka! Jestli si chceme opravdu na něco stěžovat a porovnávat s léty minulými, tak to je právě nová herecká generace. Takže závěrem. Sice jsem Žita sledoval jenom jedním okem, protože jsem byl zaneprázdněn rozbalováním té hory dárků, kterou jsem byl, jakožto celý rok hodný, zahrnut. Ale já neměl problém. ()

Kolssteyn

Pohádka o tom, že jsou živnostníci zloději, král je rozumu srovnatelného s hloupodobrým honzou a šlechta je podlá a hamižná. Zdá se, že je pohádková šablona zcela přesně střižena aparátčíkem štábu ÚV KSČ pro kontrolu nad ideově správným podáním pro široké masy. Do toho zcela zapadá svatba v chatrči prosté stařeny a ženichem se stane naivní sirotek vychovaný pracujícím lidem. Děj nesmí být příliš složitý, aby jej pochopil i prostý dělník z továrny a absenci dějové kreativity nahradí výprava a barvy v nadstandardním vybavení... A hle, divák není omráčen filmovým skokem z televizních inscenací k barevné pohádce, kterou nezachrání ani sázka na populární muzikálové vložky... co k tomu říci? Nic. Kalkul s oblíbenými ingrediencemi je jako vaření dortu kočičky s pejskem, což mnohým divákům v hodnocení příliš nepřidá. ()

BaronDevil

No ja nevim. Nemuzu to nesrovnat s tragedii jmenem Slibena princezna. Vedle toho je i vypnuta televize, zabalena do toaletaku (pouzityho) skvela pohadka. Takze vzhledem k tomu davam tyhle pohadce vic, nez vetsina zdejsich. Pravda je, ze dialogy pusobily verohodne asi jako plast v klenotnictvi. Ale coz... ()

DAPDO

Nebudu z toho dělat tragédii, ale tohle jako vánoční pohádka ani náhodou. Všechno začalo slibně, když se objevil hlas mistra Preisse, ale ten jako vypravěč řekl tři věty a bylo po roli. Při následujících úvodních titulkách jsem si připadal jak kdyby začínal Bolek a Lolek a né pohádka na Štědrý den. Skutečná onanie ale nastala při sledování zbytku, pohádka bohužel se špatným scénářem a všechno musel zachránit a happyend zařídit Lucifer Polívka, který vypadal jak z filmu o lebkounech. Jinak by to se Žitem špatně dopadlo. I když za to, jak se jeho role zhostil hlavní představitel, by si to zasloužil. Tím se dostávám k obsazení, jedinej potěšil Petr Kostka, Bohdalová mi nevadí, ale už je jí tak moc, že mám strach, že na mě vyskočí při otevření schránky. Kříž neskutečně přehrával, Hric s Noskem zase udělali z pohádky festival, kdo víc zařve. No a pro mě nejdůležitější postavy v pohádkách, a to čerti ? Vilhelmová mě srala od samýho začátku a Liška byl předurčenej hrát v pohádkách degeny, to mu sice jde, ale čeho je moc, toho je příliš. Takže peklo zachránil svým tvrďáctvím Lucifer Bolek, kterej byl k vidění asi tři minuty. Celkově to je podprůměrná pohádka, řekl bych nejslabší vánoční za poslední roky, okořeněná příšernýma písničkama. Už ji určitě nikdy neuvidím, jednu star dávám za Petra Kostku, který těm mladým aspoň ukázal, jak má vypadat intonace hlasu. ()

kilobyte odpad!

Mít premiéru v hlavním vysílacím čase na Vánoce, mezi legendárními pohádky Byl jednou jeden král a Tři oříšky pro popelku, chce mít koule, ale nasadit tam takouvhle patlaninu, značí spíše nedostatek vkusu a inteligence. Celých 104 minut jsem se nudil. Jediné co mě aspoň trochu bavilo, bylo vzpomínání na to, jak se jmenovala ta zlá paní (Cruella) ze 101 dalmatinů. Většinou jsem nad tím začal přemýšlet, když se objevil správce Neklan. ()

Ozzy2 odpad!

Pohádky dělají kostýmy, hudba a herci.Kostýmy tu byly OK.Hudba?Už u úvodních titulků jsem očekával průšvih a ten se s přibývajícím dějem dostavil.Tohle si asi nikdo zpívat nikdy nebude...A herci??Lišky a Wilhelmové mi bylo líto.Nevím, kde se v režisérech vzala představa, že čert musí ušišlaný tupec s IQ houpacího koně, ví jen bůh.Kdyby se chovali normálně, rozhodně by to pomohlo.Kříž dostává role záporáků,ale čumí pořád jako Štěpán Šafránek a já čekám, kdy začne recitovat básničky.Bohdalovou komentovat ani nebudu, ta už jiná nebude.A ústřední dvojice....princezna naprosto stejný herecký projev, jako v Ulici a Denis??Kdo je kurva Denis?Kdyby mu bylo 16, tak neřeknu ani popel.Ale tomu pánovi je 24, je herecky naprosto nevyzrálý a se svou 40 Kg postavičkou žokeje by stěží okouzlil nějakou ženu, natož princeznu, která může nápadníky přehazovat vidlemi a vybere si tohle.O jeho hereckých "kvalitách ani nemohu mluvit, protože jsem u něj žádné herectví neviděl.Nad novými pohádkami už jsem zlomil pomyslnou hůl a raději se budu podvacáté dívat na ty staré, kde herci uměli hrát.Tato představení ochotnických souborů mě už přestala definitivně bavit.¨Původně jedna hvězda, po prohlášení toho idiota režiséra měním na čistý odpad.A to ještě vylila kýbl hnusu KRÁVA Kadeřávková....fakt povedená partička, kolem týhle příšerný pohádky.Ještě čekám na nadávky od anorektika v hlavní roli. ()

anitae

Tak nevím o čem pohádka byla, kromě toho, že to byla vykrádačka starších povedených pohádek. Kořenářka Bohdalová, hloupí čerti Liška a Vilhelmová, záporák s divným účesem Kříž, princezna bez výrazu a nakonec hlavní hrdina rachitický křivozubec Žito - který mi pouze vzhledem mírně připomínal mladého Vetchého. Kvalita štědrovečerních pohádek se opravdu každoročně snižuje. ()

FeroFabus

Proč Zelenka točí pohádky, když to neumí.Před 25 lety se mu celkem povedla Nesmrtelná teta a od té doby natočil několik pohádek pouze průměrných, až na tuhle poslední, silně podprůměrná, nudná pohádka o ničem, No hlavně, že tam měl Bohdalovou. ()

Ygnor

Hodně zaznělo na tento ohlašovaný "výpravný" skvost štědrého dne. Půl bodu přidávám před propadlištěm dějin za kvalitního záporáka-pseudoIzzyho, jež mu zde sedl kategoricky více než v tuctu jiných "taškařic" a půl bodu za příjemnou princeznu... Zbytek stojí za starou belu. ()

tranquill

"Všiváku polní!" Na hlavní vánoční pohádku to bylo hodně televizní, tak, kde byla ta výpravnost? Odpad, dle zdejšího hodnocení, to ale rozhodně nebyl, jen se z tato čertovská pohádka rozhodně nestane legendární. Ale sympatický Denis Šafařík mne zaujal. ()

dainio

Pohádka, která dělá z dětí dementy a dospělé pořádně rozhořčí. Zelenku a jeho tvorbu mám rád. Je to zručný a zkušený režisér. Všechna čest. Kouzelník Žito je ale nejhorším počinem v jeho režijní filmografii. Ta pohádka nemá duši. Je příliš umělá, nedopracovaná - a to je až záhadou, když měl film slušný rozpočet, základnu zkušených a jindy výborných herců a právo vysílání na Štědrý večer. Dvojice Šafařík/Kadeřávková. Ehm. Bez debat nejhorší pohádkové duo. Otřesné herectví, amatérismus, trapnost (brek princezny u krále = výsměch všemu), vysoká nesympatie (Šafařík je skunk), žádné propojení nelze cítit. Hrůza. Sám Žito je namachrovaný hejsek, co se pořád tlemí, myslí si, že snědl veškerý rozum lidstva. Bylo mi líto, že Neklan (v podání výborného Pavla Kříže) jej v tom lese rovnou nezamordoval. Víte, dnešní děti si dokážou udělat už i nějaké názory, jsou trošku náročnější. Kouzelník Žito ale spoléhá, že děti jsou vesměs naivní kreténci a nevšímají si detailů. Písničky ničím zvukomalebné, laciné zobrazení pekla ve studiu, které připomíná všechno možné, jen ne peklo. Liška s Vilhemovou jsou vynikající herci, ale jako i většina herců, tak Zdeněk Zelenka se na vedení herců doslova vybodl. Jakoby hlavní pokyny zněli takto: "Vyplazujte jazyk, dělejte blbosti, přehrávejte". Vůbec jsem nepochopil, proč čert v podání Lišky není více aktivní a jenom sedí na zadku. Bylo by daleko zajímavější, kdyby i jeho postava se dostala do lidského světa a zamíchala kartami. Scéna, kdy král s Neklanem mluví na chodbě, a posléze princezna pronese, že z pana krále mluví "medovina" a přitom měl plnou číši vína jest možná detailní chybičkou, ale v konečném důsledku je to i velmi příznačné pro celý tón filmu. Tady se prostě na vše sere. Kouzelný "šutrák" - jako co to je, že se tu 3x zprovozní, jakoby šel na repas do pekla? Stopáž je přepálená. Postavy se tu chovají idiotsky a nereálně. Jasně je to pohádka, ale i pohádka by měla mít nějakou úroveň. Zachráncem je postava správce Neklama. A i když je to záporná postava, tak stejně ji fandíte více než tomu blbečkovi Žitu. Pavel Kříž jako jeden z mála pochopil, že by chtělo dát do své postavy i něco více, a neodfláknout to. Vůbec nebyl špatný ani jeho sluha. Pohádku rozhodně nemohu doporučit. Je to na jedno zkouknutí. Jinak je zde riziko silného bolehlavu. Další věc, která se nestane kultem. Štědrovečerní průjem. ()

vendy63

Mně se to líbilo. Hlavní role byly sympatické, Šafařík mi připomínal Neckáře v Šíleně smutné princezně. I písničky,celkově hudba po celý film vubec nic nekazila. Nevím co na tom ti škarohlídove mají. Prostě milá pohádka se šťastným koncem. Pořád lepší než Řachanda . ()

kluzo

Ani si nepamatuji, kdy jsem to viděl poprvé, ale teď jsem to viděl včera a docela se mi to líbilo. O to víc jsem byl překvapený, když jsem chtěl psát hodnocení, že už jsem to kdysi hodnotil jako odpad! Nevím, asi hodně záleží na rozpoložení. Teď jsem to cítil na 3*. ()

Karp

No, pane jo... tohle je hodně nepovedená pohádka. Největší průšvih je první polovina, která je absolutně zbytečná a slouží v podstatě jen k tomu, aby se na scéně konečně objevil klíč, chcete-li kámen, k hlavní pointě. V druhé půli už se alespoň něco málo děje, ale překvapivost či napětí v podstatě chybí. Herci povětšinou nemají co hrát a tak vlastně ani nevím, jestli byl hlavní hrdina nesympatický a špatně hrající sám o sobě nebo vinou scénáře? Záporáci dělají, co mohou, ale v chatrné zápletce jim nezbývá než se především úlisně tvářit skryti za kameny či sloupy, anebo přehrávat, aby se kýžený efekt dostavil. Také kulisy jsou poměrně s otazníkem. Kořenářčina chajda vypadá poměrně obstojně, ovšem hřbitov a peklo už křičí studiovou laciností, anebo jako kdyby vykoukly z televizní produkce let osmdesátých či devadesátých. V mé představě jsem v roli kouzelníka Žita očekával někoho s talentem pro komiku a to se, řekl bych, vůbec nepovedlo. Možná, že kdyby byl Dolanský o pár let mladší, sedl by do té postavy místo Šafaříka výrazně lépe. Nicméně můj souhrnný závěr je, že bez této pohádky bych se asi pro letošní rok i do budoucna obešel a vidět ji znova nemusím. Každý tvůrce by si měl zvlášť v dnešní době uvědomit, že pokud nemá příběh, je zbytečné pokoušet se tuto skutečnost zamaskovat nějakými rádoby vtipnými scénkami, pitvořením a tlacháním. To většinou vtipné nebývá a dělat srandu není legrace... Jako kdyby dnes neexistovaly škrty a střih. Nebo snad existuje nějaká úměra mezi náklady a potřebnou stopáží? Žita lze bez jakékoliv újmy sestříhat na hodinu. Jistě, každý se rád zasměje, ale měl by se zasmát pokud možno u scének, které slouží příběhu. A to se vůbec neděje... V tomto případě schází i vtip. Z mého pohledu je to v podstatě takový skanzen. Hele Bohdalka, protože bez ní by to nebyla pohádka, hele Lucifer - statický jak plaňka v plotě, hele písnička, aby to bylo takové rozjásané a poetické, hele dva válející se čerti, aby bylo peklo. A co s tím? Opravdu je Žito nejlepší pohádkou letošního roku? Nebo lidé rozhodující o nasazení pořadů ve štědrovečerní čas nepoznají průšvih? Až na Anděla Páně 2 začíná být smutnou tradicí, že lepší pohádky teprve přijdou v následujících svátcích vánočních. ()

gemi

Heh, prý "velká výpravná pohádka"! Výpravnost přitom spočívá v tom, že některé scény jsou natočené mimo kulisy v exteriérech. Samozřejmě staticky. Jinak scénář je blbý jako boty a horší jsou snad jenom dialogy. Protrpěl jsem se až do konce jenom proto, že to se mnou sledovalo desetileté dítě, které z toho sice nebylo nijak nadšené, ale alternativou pro něj bylo jít do hajan (nebyl čas rozkoukat něco dalšího), takže trpělo hezky se mnou... Další totálně zbytečná pohádka. ()

Jonatána

Děj o ničem, hudba a písničky katastrofální, ten hošík, co hrál Žita...proboha, proč? U nás nejsou mladí lidé, kteří umí hrát? Ano, princezna milá, hezká a uvěřitelná, pitvořící se Liška a Wilhelmová mi ani moc nevadili, docela mě bavili a Kostka a Bohdalová dali svou normu, takže pohoda. Podtrženo sečetno, asi nejlsabší pohádka za hrozně dlouho dobu. Horší byla snad jen ta šílenost loni, jak tam král měl plno dcer, jakýsi hambinec, byli tam piráti a nevím, co ještě. Jméno té hrůzy si nepamatuji, ale si budete vědět, co myslím. Díkybohu za Tři oříšky a následné Pelíšky, kterét elevizní Štědrý večer zachránily.. ()