V Povídkách malostranských nechal spisovatel a básník Jan Neruda oživit pitoreskní kolorit Malé Strany, v níž se v majestátném stínu Pražského hradu odehrávají trpké i humorné, ale vždy hluboce citlivé příběhy rázovitých postav... Malá Strana, jedno z nejkrásnějších míst staré Prahy, má pro každého tvůrce, ale i pro každého diváka neopakovatelný půvab. Právě jádro Malé Strany, její kostely, uličky, střechy a domy jsou dějištěm Povídek malostranských Jana Nerudy. Do prostředí zašlého světa barokní pražské čtvrti patří příběhy lidí a lidiček, kteří tu sídlili. Lidská moudrost i pošetilost, malost i velikost přežívají dodnes stejně, jako Malá Strana. (Česká televize)

Recenzie používateľa Marthos k tomuto seriálu (6)

O měkkém srdci paní Rusky (1984) (E01)

Smrt je zlodějka. Paní Ruska, klepna, která obchází všechny malostranské funusy a svým jedovatým jazykem je pak důkladně rozloží, byla více než vhodnou hereckou příležitostí pro Květu Fialovou. Její osobitý projev našel vynikající uplatnění právě v podobných rolích. ()

Doktor Kazisvět (1984) (E02)

Idylický svět malostranských uliček a zákoutí očima tehdy sotva jinošského Jana Nerudy nám dnes může připadat více muzeálním než nadčasovým, což ovšem podstatně snižuje autorův břitký smysl pro humor. Líbezný kolorit panoptikálních figurek v sobě postihuje řadu neměnných lidských vlastností a postavy, s nimiž nás autor postupně seznamuje, vždy oplývají výjimečným specifikem, pro něž se stávají nezapomenutelnými a charakteristickými. Předmětem povídky o uzavřeném podivínském lékaři, který ponořen do citátů z antické filozofie odmítá jakýkoli zájem o svou osobu, je myšlenka materiálního oproštění a všímání si duchovních a přírodních krás jako plnohodnotného naplnění existenciálního bytí, přičemž téma i přes hmatatelný tragický podtón neopouští styl ironické nadsázky. Mistrovsky vyvedená titulní role vynikajícím Viktorem Preissem je následována neméně skvělou kreací Jany Hlaváčové a dalších hereckých velikánů. Kdeže loňské sněhy jsou. Zaplaťbůh za tyto poklady archivu, neboť bez nich bychom jen stěží věděli, čemu se v Čechách kdysi říkalo klasické herectví. ()

Lízinka (1984) (E03)

První láska je los, který nevyhrává, ale celý život si pomatuješ jeho číslo. Osvědčená herecká garda byla tentokrát doplněna ansámblem mladých v čele se sympatickým Ondřejem Havelkou, který si střihl roli nešťastně zamilovaného studenta práv. ()

Slečna Máry (1984) (E04)

Co bylo vloni, nikdo nedohoní. O nelehkém údělu osamělých žen, o zaplašených snech mládí, o nadějích i iluzích a o nevydařených žertech. Hadrbolcová, Galatíková, Kostka a Postránecký jsou herci s vysokým uměleckým kreditem, o němž nelze ani v nejmenším pochybovat. ()

Přivedla žebráka na mizinu (1984) (E05)

Jeden z pozdních televizních záznamů hereckého umění Ladislava Peška a Jiřiny Štěpničkové. Byli dva a byli geniální. ()

Hastrman (1984) (E06)

Bezcenná sbírka polodrahokamů versus nezištná síla přátelství a lidského života. Mimořádná herecká kreace Josefa Kemra bezpochyby náleží mezi nejpůsobivější a nejdojemnější okamžiky československé televizní historie. ()