V Povídkách malostranských nechal spisovatel a básník Jan Neruda oživit pitoreskní kolorit Malé Strany, v níž se v majestátném stínu Pražského hradu odehrávají trpké i humorné, ale vždy hluboce citlivé příběhy rázovitých postav... Malá Strana, jedno z nejkrásnějších míst staré Prahy, má pro každého tvůrce, ale i pro každého diváka neopakovatelný půvab. Právě jádro Malé Strany, její kostely, uličky, střechy a domy jsou dějištěm Povídek malostranských Jana Nerudy. Do prostředí zašlého světa barokní pražské čtvrti patří příběhy lidí a lidiček, kteří tu sídlili. Lidská moudrost i pošetilost, malost i velikost přežívají dodnes stejně, jako Malá Strana. (Česká televize)

Recenzie používateľa NinonL k tomuto seriálu (6)

O měkkém srdci paní Rusky (1984) (E01)

Skvělá role pro mou oblíbenou herečku Květu Fialovou. Na první pohled dobrák od kosti, dáma s přeměkkým srdíčkem. Na druhý pohled jedubaba a drbna, co nenechá na nikom nit suchou. ()

Doktor Kazisvět (1984) (E02)

Jana Hlaváčová se mi v roli srdečné a bodré posluhovačky líbila ještě více než Viktor Preiss v hlavní roli. Ale celá povídka je hezky natočená a obsahuje i dost moudra. Jako ostatně všechny Nerudovy povídky. ()

Lízinka (1984) (E03)

Konec byl trochu nesrozumitelný, ale jinak je to pěkný příběh o zklamané první lásce. Nejvíce si roli užila semetrika matinka v podání Aleny Vránové. ()

Slečna Máry (1984) (E04)

Smutný příběh stárnoucí slečny Máry, o níž se konečně uchází nápadník. Ba dokonce dva. Jak tento příběh dopadne, podívejte se na tuto další krásnou Malostranskou povídku. ()

Přivedla žebráka na mizinu (1984) (E05)

Moc krásně zahraná povídka Jana Nerudy o tom, jaké neštěstí může způsobit lidská závist. Ladislava Peška mi v jeho roli bylo skutečně líto a Jiřinu Štěpničkovou bych přetáhla májovým prutem. Tak dobře zlou bábu Miliónovou zahrála. ()

Hastrman (1984) (E06)

Skvělá role pro Jiřího Kemra, který dokázal zahrát smutek nejlépe ze všech českých herců v historii. ()