Jesus Christ Superstar

(divadelný záznam)
  • Česko Jesus Christ Superstar Live (viac)

Záznam predstavenia rockovej opery Andrewa Lloyd Webbera v Brooklyne v New Yorku. Na produkcii sa podieľal špičkový režisér Tim Rice a vystupujú v nej okrem iných John Legend ako Ježiš Kristus, Sara Bareillesová ako Mária Magdaléna, Brandon Victor Dixon ako Judáš - a Alice Cooper ako Kráľ Herodes. Predstavenie vzbudilo veľkú pozornosť - nielen u divákov, ale aj u odbornej verejnosti. (RTVS)

hony23

Geniální dílo a nejlepší rocková opera všech dob. Tato verze je určitě nejlépe obsazená a zazpívaná ze všech, co jsem v angličtině viděl. V životě jsem neviděl luxusnějšího krále Heroda, než v podání Alice Coopera, při jeho písni jsem si vážně ucvrnknul do trenek! ()

buchannon

MŮJ NEJOBLÍBENĚJŠÍ MUZIKÁL - JEDNODUŠE NEPŘEKONATELNÝ. Hudba i libreto jsou naprosto dokonalé a vždy vyberou ty nejlepší zpěváky s příhodnými hlasy. Ale proč musí být Ježíš a Jidáš černoši? V Písmu svatém, pokud vím, nic takového nestojí! Jsem si zcela jist a vsadím na to celoroční plat, že za pár let vznikne verze, kde budou všichni protagonisté různého pohlaví (brzo jich bude už pětaosmdesát :) a to vše v rámci "politické korektnosti" přehnané ad absurdum. Rozhodně nejvíc se mi líbila verze z roku 2000. Ale toto nové ztvárnění je taky skvělé, hudebně, pěvecky a scénograficky je to super a proto hodnotím takto vysoko. Amen ()

RavenSpector

Černý Ježíš, poplatný dnešní falešné době, tedy alespoň co se barvy ksichtu týče nesahá původní verzi z 1973 ani po kotníky. Ovšem nástup Alice Coopera byl hezký. Bohužel ani ten svým výstupem nedosahuje kvalit předlohy ani náhodou. Mno, a tyhle dvě verze zase pro změnu nesahají po kotníky české muzikálové verzi s Bártou a Střihavkou v hlavních rolích. Na ty vzpomínám se slzou v oku. Jednoduše se tento remake nepovedl a ještě jej tvůrci dorazili moderním černobílým odstínem. Jako by to nestačilo v Sedmi statečných jež dojebal sám velký Denzel. ()

grangerova

Nebudu lhát, očekávání byla velká. Tahle verze JCS má být koncertem, nikoli plnohodnotným divadelním představením a jsem jí tudíž schopná odpustit nějaké nedostatky ve výpravě a scéně. Co už ale nejsem schopná odpustit jsou velmi diskutabilní pěvecké výkony (když už je to tedy ten koncert). John Legend tady sice působí na davy jako Ježíš, ale svoje party bohužel nezvládá (a to jsem jeho velká fanynka), Jidáš hraje tak páté housle, až jsou to spíš čtvrté violy. Celková hudební a pěvecká stylizace se hodně posunuje od rock opery k pop/rnb opeře, což by nebylo nutně špatně, kdyby tím jednotlivé písně neztratily svoje kouzlo. Nadšení tak nakonec přináší jen Sara Bareilles, Alice Cooper a hyperaktivní Šimon. ()

terez9119

Tohle. Byl. Děs. Opomenu příšerné nazvučení, kdy zpěv často přehlušovalo ječení publika. Nezvládnuté pěvecky, ale hlavně herecky, i po režijní stránce. Ono to teda vypadá, jako by tam žádný režisér ani nikdy nebyl. Minimalismus proč ne, ale tohle byl spíš nedostatek nápadu s částečnou inspirací JCS z roku 2000. Jediný moment, který jsem si užila, byl Herod Alice Coopera. Ten všem ukázal, kdo je tady pán. Pěvecky ještě ušel Jidáš a Máří Magdalena, docela ještě Šimon Zelotes a Pilát. Jinak děs. Legend pěvecky absolutně nezvládal, Getsemany byly větší utrpení pro diváky než pro Ježíše. Ale nejhorší ze všeho jsou nulové herecké výkony. Mezi Ježíšem a Jidášem úplně chybí chemie, Kaifáše se to vlastně celé netýká, ten si to přišel jen (špatně) odzpívat. Jediný Pilát hraje, ale ten zase přehrává. A úplně nejhorší je opět Legend. Jeho Ježíš je pohupující se imbecil bez výrazu, jehož největší jevištní gesto je kroužení rameny. Tohle je jediná verze, kdy jsem jen čekala na to, až ho konečně ukřižují. Choreografie je ve stylu "dělejte něco na hudbu, je jedno co, stejně si toho nikdo nevšímá". Úplně chybí režisérské vedení a výsledek je prostě ubohý. Jestli si Legend tak moc chtěl zazpívat Ježíše, měl to dělat doma ve sprše. ()

bambiz

Kdyby to bylo představení čehokoli jiného, dám snad jen dvě hvězdy. Jesus Christ Superstar miluju už od dob Spirály. Hudba i libreto jsou geniální. Inscenacím sluší i zde zvolená jednoduchost, která nechá vyniknout myšlenkám i příběhu. Co ale bylo v tomto provedení průměrné až příšerné, byly pěvecké výkony. Zaujal mě jen Kaifáš Norma Lewise. A co můj dojem kazilo nejvíc? Na Ježíše v podání Johna Legenda jsem se v mnoha chvílích nemohla ani dívat. Měl neustále výraz malého navztekaného chlapečka, charizma na záporné hodnotě, uvěřit mu sílu ovlivnit davy po mně nikdo nemůže chtít. Divákovi neznalému tohoto skvělého muzikálu rozhodně doporučuji si najít jinou verzi. ()

tein

Tak toto opravdu bolelo. Oči a často i uši trpěly. Tato verze "Ježíše a fetek z Bronxu" je snad to nejhorší možné zpracovaní a záznam jaký si lze u muzikálové klasiky představit. Rádoby hraní a ubohý zpěv herce Johna Legenda je opravdu legendární a nejeden divák se jistě teší až jej konečně ukřižují, protože takhle nesympaticky ztvárněný Ježíš si prostě žádný soucit nezaslouží. Nejvíc jsem se tešil na Alice Coopera, kterej přišel, dobře odzpíval, bohužel ale nehrál, a nechal si pořádně zaaplaudovat, jako by to celé byl jen koncert slepený z několika různých zpěváků, a ne muzikál. Ozvučení hrozné, kde se často promítal jásot, řev a n/emoce publika, které se chovalo jako by jim dali hned u dveří něčeho šlehnout, a jež poprvé v životě byli na nějeké podobné "akci". Režie asi řekla dělejte si co chcete, publikum bude stejně v rauši, a tak to nějak odzpívejte, stejně nikoho krom zpěvu (mnohdy strašného) nezajímá co se na place děje. S podobným přístupem asi přisli i choreografové, jež všem řekli nějak se tam hemžite a nejlépe do rytmu, pokud nějaký poberete, a když ne, tak koukejte kolem sebe dělejte to co ostatní. Uroveň prostě ve všech ohledech katastrofální. Přesto si to aspoň usmolených 20% zaslouží za zpěv Jidáše, Maří Magdalény, Kaifáše a krátkou vsuvku zmiňovaného Alice Coopera jako Heroda. Nevidět tu tragédii, ale slyšet to jen jako audio studiovou verzi (bez toho přišerně rušivého publika a divných střihů), a s výměnou alespoň zpěváka hlavní postavy - Ježiše, tak si to zaslouží mnohonásobně lepší hodnocení. Takto je to ale opravdu utrpení, které nechci už nikdy znovu zažít. ()

BigJohn02

Mohla by to být i přes mizernej zvuk s ječícíma blbečkama v hledišti docela zajímavá inscenace, ale příšerně to sráží tragickej John Legend - všichni Ježíšové, které jsem kdy viděl a slyšel (a bylo jich asi 10), ho hravě strčí do kapsy (Ian Gillan z původní nahrávky si s ním doslova vytírá prdel). Především Gethsemane je těžce nad možnosti tohohle zoufalýho Legendy, kterýho snad do role Ježíše obsadil tetřev hlušec. Brandon Victor Dixon jako Jidáš byl naopak vcelku dobrá volba. Skvělej Herodes Alice Coopera, Sara Bareilles také snesitelná - i v mém neoblíbeném Could We Start Again Please? - tenhle vykalkulovanej cajdák v původní opeře nebyl a vůbec mi tam nechyběl. --- A dovětek: Teď jsem pročítal staré časopisy a v Bangu z roku 1994 byl rozhovor s režisérem slavné české inscenace ve Spirále. Mluví tam o tom. že producenti museli schválit všechny představitele tří hlavních rolí, kontrolovali orchestr, který nesměl vynechat jedinou notu a především: Od zpěváků očekávali naprostou přesnost a nedovolili zazpívat ani o půltón níže - jak je teda  možný, že v téhle inscenaci mohl zpívat tenhle tragéd, díky kterému bude tahle inscenace opravdu "legendární" průser??? ()

Aguirre

Hudba a spev bez zmeny, od roku 1973. Cakal som trochu modernejsie uchopenie predlohy (ale hudba je to famozna tak ci tak). Sara a Brandon skveli, Legend ledva stihal a vysky daval len tak tak. Ocarujuca a famozna bola scena ukrizovania. Ta hudba vas vzdy nakoniec dostane... ()