Svět je tvůj

(festivalový názov)
  • Francúzsko Le Monde est à toi (viac)

François si chce jako drogový dealer vydělávat přesně tak dlouho, než si našetří na franšízu značky nanuků Mr. Freeze. Těsně před podpisem smlouvy ale zjistí, že mu jeho matka, kompulzivní gamblerka a příležitostná kleptomanka, zpronevěřila všechny peníze. Jak to již bývá, François je nucen přijmout „ten poslední kšeft“ a získat peníze zpět. Poněkud zmatený gang složený z jeho matky, bývalého nevlastního otce, dětské (a vlastně tak trochu i současné) lásky a dvou Mohamedů vyráží do akce. (MFF Karlovy Vary)

Streeper

KVIFF 2018 - Očekávala jsem trochu více. Režisér s hlavním hercem byli velmi vtipní, když film uváděli, jen je škoda, že vyli vtipnější než samotný film. Sám režisér prohlásil, že je to jako Star Wars akorát bez vesmírných lodí. Věřte mi, není tomu tak. Téma filmu jsme už mohli vidět několikrát a film je vtipně natočený. Vincect Cassel se svojí obsesí o Iluminátech byl asi nejlepší na celém filmu a také malá holčička, která mě svým úsměvem na konci dostala, ale jak říkám, čekala jsem to vtipnější a akčnější. ()

EvilPhoEniX

Slušná francouzská gangsterka z prostředí drogových dealerů s vynikající Isabelle Adjani a potěší i Vincent Cassel, ikdyž spíš jen ve vedlejší roli. Hlavní hrdina mi byl trošku nesympatický tím jaký byl hloupý Ňouma a svou chybou se dostal do nepěkné situace, ale nutno uznat že finální vyjebávka s divákem je působivá a velmi nečekaná. Vtipné mi to však příliš nepřišlo, ale zábavný a úsměvný film rozhodně je a Oulaya Amamra je velko kočka! 70% ()

Mr.KarlAdler

Vtipálek Romain popsal svůj novej film jako „Star Wars, akorát bez vesmírných lodí“. Ve výsledku je tahle dvouhodinová, občas až žůžově přestylizovaná jízda „něco jako francouzská akční komedie“, akorát víc adrenalinová a popravdě mnohem vtipnější. Nekorektní vtípky na uprchlickou krizi nebo panickou hrůzu z terorismu jsou skvělý, ale králem je bezsporu iluminátama a chemtrails zblbnutej gangster v podání Vincenta Cassela. Gavras v jednom rozhovoru řek, že nerozumí světu kolem sebe. Evidentně proto točí filmy na základě znalosti určitýho prostředí, na který nabaluje zmatený a impulzivní postavy, který při konfrontaci s vnějším řádem značně selhávaj. Tím, že nevnucuje svůj pohled na to, jak by měl svět vypadat, a přesto ho dost trefně zrcadlí, si mě získal. ()

POMO

Zábavná francouzská gangsterka, z větší části zasazená do španělského Benidormu, který trashovým městským charakterem s plážovým vibem vybízí ke konfrontaci pestrého seskupení kriminálníků. Dobře obsazený Karim Leklou coby otloukánský zlodějíček a výrazná Isabelle Adjani coby jeho manipulantská matka s šarží alfa zlodějky. Vincent Cassel překvapivě málo rozvinutý, ale britský mafián Sama Spruella i v těch málo výstupech delikátní. Drive filmu je o postavách a jejich zajímavé stylizaci. Zápletku jde shrnout do jedné věty a není ani zdaleka tak sofistikovaná a řízně podaná, jak jsme zvyklí u Guye Ritchieho. ()

RUSSELL

Zajímavé nahlédnutí do bizarních poměrů francouzských drogových gangů. Většina postav ve filmu jsou buď totální magoři anebo totálně vyfetovaní magoři. Skoro všichni nosí hnusné fotbalové dresy a i na předávky drog chodí v bermudách a žabkách. Na film jsem si zašel hlavně kvůli Vincentu Casselovi – ten je vždy zárukou kvality –, ale také kvůli Isabelle Adjani, kterou jsem dlouho v ničem neviděl. Druhá jmenovaná má ve filmu takovou zvláštní roli nesympatické a vypočítavé matky, která mě zas tak nebavila. Oproti tomu Cassel si celý film krade pro sebe – sice se zde objevuje jen ve vedlejší roli, ale jeho postava je tou nejzábavnější z celého filmu. Dost mě bavil i britský gangster v podání Sama Spruella, kterého přece jen nakonec doběhnou jeho nejhorší obavy, hehe. Celkově se jedná o hodně bláznivou oddychovku, která díky svému tempu nemá moc času nudit a na prostoru 94 minut vás v pohodě zabaví. Sice nejde o nic objevného, ale za vidění to stojí. ()

• Celosvětová premiéra filmu proběhla 12. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (ČSFD)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz